Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Allegro Pay. Czym jest i jak działa?

Allegro Pay. Czym jest i jak działa?
Źródło: allegro.pl
Spis treści

Jednym z rodzajów bonusów często występujących w akcjach specjalnych banków są vouchery do wykorzystania w serwisie Allegro. O tym, jak z nich korzystać, pisaliśmy w tekście „Bony, vouchery, kupony Allegro – atrakcyjna nagroda w promocjach bankowych”. Możliwość zapłacenia za zakupy e-kodem otrzymanym od organizatora promocji to nie jedyna korzyść z zakupów na Allegro. Nie mniej atrakcyjna jest usługa Allegro Pay. Korzystając z niej, możesz uiścić należność dopiero po pewnym czasie i na dodatek po rozłożeniu jej na raty. Poznajmy ją bliżej.

Czym jest Allegro Pay?

Zamiast tworzyć własną definicję i opis, przytoczymy po prostu opis tej usługi przygotowany przez spółkę Allegro Pay, która ją udostępnia:

Allegro Pay to prosty, bezpieczny i wygodny sposób zapłaty na Allegro, dzięki któremu zyskujesz pełną swobodę w robieniu zakupów. Kupujesz teraz, a płacisz kiedy jest Ci wygodnie: w ciągu 30 dni lub dzieląc płatność na miesięczne spłaty.

Trzeba jeszcze dodać, że usługa opiera się na dwóch umowach, pierwsza jest zawierana z Allegro.pl i dotyczy korzystania z Allegro Pay, a drugą zawierasz z Allegro Pay sp. z o.o. odnośnie korzystania ze środków finansowych w ramach przyznanego Ci limitu.

Jak działa Allegro Pay?

Zasada działania Allegro Pay jest zbliżona do doskonale znanej karty kredytowej czy kredytu w rachunku osobistym. Na początku badana jest zdolność kredytowa ubiegającego się o dostęp do Allegro Pay, potem określany jest limit wydatków, w ramach którego może on realizować zakupy.

Gdy zapłacisz Allegro Pay, dostępna Ci kwota środków zmaleje. Po spłaceniu choć części wydanej kwoty, będziesz miał większą kwotę do dyspozycji. W ten sposób możesz korzystać ze środków wielokrotnie, a Twoje zakupy podlegają standardowym zasadom zwrotów i reklamacji obowiązującym na Allegro.

Co zawiera regulamin Allegro Pay?

W regulaminie Allegro Pay znajdziesz szczegółowe zasady korzystania z tej usługi. Dowiesz się z niego, czym jest Allegro Pay, jakie są warunki korzystania z przyznanego limitu środków, poznasz zasady zwrotu towarów i rozliczania nadpłat oraz składania reklamacji.

Załącznikami do regulaminu Allegro Pay są wzór Formularza odstąpienia od umowy oraz Polityka ochrony prywatności. Dokumenty te znajdziesz też na stronie z wykazem dokumentów dotyczących Allegro Pay.

Jedna z najistotniejszych informacji mówi, że usługa Allegro Pay jest dostępna dla zakupu towarów oferowanych na Allegro w polskiej wersji językowej, których wartość, wraz z kosztami dostawy, wynosi od 30 do 4200 zł. Nie skorzystasz z niej, gdy:

  • przesyłka elektroniczna jest jednym ze sposobów dostawy;
  • wybrałeś płatność za pobraniem;
  • ustawisz na Allegro inną walutę niż polski złoty.

Brzmi skomplikowanie, ale łatwo to ogarnąć. Towary objęte Allegro Pay oznaczone są odpowiednią ikonką. W razie jej braku podane są przyczyny. Wystarczy kliknąć w Dlaczego niedostępne, by poznać powody.

Usługa Allegro Pay nie jest dostępna na Allegro Lokalnie i w ramach Ofert charytatywnych.

Rejestracja w Allegro Pay

Podstawowy warunek korzystania z Allegro Pay to posiadanie konta jako osoba fizyczna w serwisie zakupowym Allegro.pl wraz z przypisanym do niego adresem poczty elektronicznej oraz numerem telefonu zarejestrowanym u polskiego operatora. Musisz być osobą z pełną zdolnością do czynności prawnych, posiadać polski dowód osobisty i zgodzić na pozyskanie przez Allegro informacji na Twój temat z zewnętrznych baz danych oraz od operatorów płatności i dostawców różnego rodzaju usług.

Ubieganie się o dostęp do usługi Allegro Pay rozpoczynasz na swoim koncie Allegro od sprawdzenia poprawności Twoich danych. Potem zaznaczasz, że chcesz aktywować Allegro Pay i wypełniasz wniosek, wpisując swoje personalia i numer PESEL.

Weryfikacja użytkownika i aktywacja Allegro Pay

Aktualność danych w serwisie jest niezwykle ważna, gdyż są one wykorzystywane w procesie weryfikacji Twojej tożsamości, oceny zdolności kredytowej i analizy ryzyka kredytowego. Jeśli zostaniesz pozytywnie oceniony, otrzymasz limit kredytowy (maksymalnie 4200 zł), w ramach którego będziesz mógł dokonywać zakupów. Zostanie on uruchomiony po potwierdzeniu przez Ciebie aktywacji Allegro Pay kodem otrzymanym w sms-ie.

Tylko tyle, bez konieczności składania rozbudowanych wniosków, załatwiania dodatkowych formalności.

Kredyt Allegro Pay, czyli jak liczona jest zdolność kredytowa

Wysokość środków, które zostaną oddane do Twojej dyspozycji, uzależniona jest od wyniku badania zdolności kredytowej. W celu jej określenia brane są pod uwagę informacje dotyczące Twoich dotychczasowych zakupów na Allegro, zapisy w rejestrach Biura Informacji Kredytowej (BIK) i Biura Informacji Gospodarczej (BIG). W pewnych przypadkach analizowana jest także historia rachunku bankowego i w związku z tym możesz zostać poproszony o zezwolenie na jego sprawdzenie przez specjalny program Kontomatik. To bezpieczna aplikacja, której używają między innymi banki i inne instytucje finansowe do potwierdzenia tożsamości lub pozyskania danych o rachunku bankowym.

Gdyby wynik weryfikacji był negatywny, to otrzymasz informację, w jakiej bazie (np. BIK, Krajowy Rejestr Długów) znajdują się zapisy, które uniemożliwiły aktywację usługi. Możesz wówczas zwrócić się do tej instytucji i sprawdzić figurujące w niej dane na Twój temat.

Podkreślmy, że kolejne wyliczenia dokonywane są automatycznie na bieżąco. Oznacza to, że wysokość Twoich środków w Allegro Pay może się zmieniać. Jeśli Twoja historia zakupów na Allegro oraz zapisy w BIK są dobre – możesz otrzymać wyższy limit środków w Allegro Pay. Gdyby Twoja sytuacja finansowa się pogorszyła, kwota, którą będziesz miał do dyspozycji, zostanie zmniejszona do czasu poprawy stanu Twoich finansów.

Limit przyznany przez Allegro Pay nie jest kredytem i w związku z tym nie jest widoczny w BIK. Natomiast skorzystanie z Allegro Pay podczas zakupów jest odnotowywane w rejestrach BIK, gdyż wiąże się z zawarciem umowy o kredyt konsumencki.

Zakupy z Allegro Pay

Jak wspomnieliśmy, z Allegro Pay możesz skorzystać, jeśli wartość Twoich zakupów razem z kosztem dostawy wynosi minimum 30 zł, ale nie więcej niż limit przyznanych Ci środków Allegro Pay. Liczba transakcji nie ma znaczenia, liczy się tylko kwota, na którą one opiewają.

Dostawca Allegro Pay zastrzega, że na początku korzystania z usługi możliwe jest jej jednorazowe zablokowanie, gdy użytkownik zrobi kilka zakupów, ale za żadne z nich jeszcze nie zapłaci. Do odblokowania Allegro Pay wystarczy wykonanie spłaty dowolnego zakupu, może to być pierwsza z wymaganych rat, gdy transakcja została rozłożona na raty.

Po uregulowaniu pierwszej należności usługa będzie ponownie aktywna. Od tego momentu możesz już korzystać z Allegro Pay do wysokości dostępnych środków bez ograniczeń.

Maksymalna kwota zadłużenia a raty

Na raty możesz rozłożyć transakcję, której wartość wynosi min. 300 zł. Kwota przyznanego limitu środków nie ma żadnego znaczenia przy korzystaniu z opcji płatności ratalnej.

O liczbie rat decydujesz w panelu Allegro Pay w trakcie dokonywania zakupu lub później, minimum 3 dni przed terminem spłaty. Nie musisz się zastanawiać nad datą graniczną, bo system przypomni Ci o tej możliwości w wiadomości e-mail. Jeśli zdecydujesz się na spłatę ratalną, to w życie wejdzie umowa o kredyt konsumencki, która będzie określała harmonogram spłaty rat i związane z tym koszty.

Na ile rat można rozłożyć wydatki?

Zakupy na kwotę min. 300 zł możesz rozłożyć na 3, 5, 10, 20 rat. To Twoja indywidualna decyzja, która przekłada się na wysokość dodatkowych kosztów, jakie poniesiesz w związku z odsetkami naliczanymi w trakcie spłaty zobowiązania.

Jeśli jesteś posiadaczem usługi Smart!, możesz podzielić należność na 3 części i spłacić w ciągu 3 miesięcy.

Allegro Pay: wcześniejsza spłata i opóźnienie w spłacie

Zwrotu środków wykorzystanych na zakup albo rozłożenia wydanej kwoty na raty musisz dokonać w ciągu 30 dni od daty transakcji. Nie ma przeszkód, byś zrobił to wcześniej, ani przeciwskazań do tego, by jedną płatnością spłacić kilka transakcji. Wystarczy, że w swoim panelu w Allegro Pay zaznaczysz pozycje, które chcesz uregulować.

Podkreślmy, że nie musisz znać konta do dokonania spłaty. Twoja rola ogranicza się do określenia, jaka ma być forma płatności (Blik, przelew tradycyjny, karta płatnicza).

Należności w ramach usługi Allegro Pay nie można uregulować za pomocą Monet Allegro ani Kart Podarunkowych Allegro, np. zdobytych w promocjach bankowych.

Przed każdą datą spłaty system płatności Allegro Pay przypomni Ci o zbliżającym się terminie i wymaganej kwocie do uregulowania. Jeżeli spóźnisz się ze spłatą, niespłacona kwota zostanie uznana za zaległą i możliwe jest, że nie będziesz mógł korzystać z Allegro Pay do czasu uregulowania zaległości.

Pamiętaj, że w przypadku naliczenia karnych odsetek wpłacona przez Ciebie kwota w pierwszej kolejności jest przekazywana na ich spłatę, a dopiero później na uregulowanie należności.

Allegro Pay a BIK i windykacja

Każdy zakup z wykorzystaniem Allegro Pay to osobna umowa o kredyt konsumencki z oferującą tę usługę spółką. Oczywiste jest, że należy go spłacić według otrzymanego i zaakceptowanego harmonogramu. Gdyby tak się nie stało, rozpoczyna się proces windykacji należności. Kontakt z klientem jest nawiązywany poprzez dostępne kanały: sms, telefon, email, pocztę. Zaczyna się od przypomnień o zaległości, potem są upomnienia, wezwania do zapłaty, a gdy to nie przyniesie rezultatu, sprawa trafia do sądu i może się zakończyć egzekucją komorniczą.

Jakie są koszty korzystania z Allegro Pay?

Przyznanie limitu wydatków nie wiąże się z żadnymi kosztami, nie ma też innych opłat, np.  miesięcznych czy abonamentowych. Jeśli nie korzystasz z przyznanych środków lub oddasz je w wymaganym terminie, to nie ponosisz żadnych kosztów.

Oprocentowanie, RRSO i inne ważne informacje

Informacje o wysokości oprocentowania rat, Rzeczywistej Rocznej Stopie Oprocentowania (RRSO) znajdziesz w formularzu informacyjnym oraz w umowie, a także na stronach produktu. Pamiętaj, że spłacając należność w ciągu 30 dni nie poniesiesz dodatkowych kosztów, czyli RRSO wyniesie 0%.

Kliknij, aby powiększyć
Allegro Pay – bezpieczeństwo i zwroty

Być może dotychczasowy opis Allegro Pay skłania Cię do skorzystania z tej usługi, ale obawiasz się o bezpieczeństwo danych, jakie przekażesz spółce, która ją oferuje i kłopoty związane z rozliczeniami po zwrocie towaru czy anulowaniu zakupów.

Co do bezpieczeństwa, to na Allegro stosowane są zaawansowane zabezpieczenia chroniące dane użytkowników portalu. Dodatkowo zakup z wykorzystaniem Allegro Pay trzeba potwierdzić sms-em przesyłanym na numer telefonu podany podczas zakładania profilu na Allegro. Ryzyko, że ktoś dokona zakupu, a Ty będziesz musiał za niego zapłacić, jest więc niewielkie, jeśli dochowasz podstawowych zasad bezpieczeństwa – nie użyczysz komuś danych do logowania na Allegro i nie przekażesz mu swojego telefonu.

Jeśli zwrócisz lub anulujesz zakup opłacony z Allegro Pay, środki zwrócone przez sprzedającego przez Allegro Finanse zwiększą Twoje środki dostępne w usłudze. Powinno to nastąpić w ciągu 30 dni, ale gdyby tak się nie stało, to na Tobie ciąży obowiązek samodzielnego zapłacenia za zakup. Aby Ci to umożliwić, zostanie zmieniony Twój harmonogram spłat i nie poniesiesz z tego tytułu dodatkowych kosztów.

Nie oznacza to, że będziesz stratny (zapłacisz za towar, którego nie otrzymałeś), gdyż masz prawo skorzystać z Programu Ochrony Kupujących. Wystarczy, że wypełnisz prosty formularz online, opiszesz sytuację i w ciągu maksymalnie kilkunastu dni otrzymasz zwrot pieniędzy.

Korzyści z Allegro Pay – monety i odłożone płatności

Korzyści związane z korzystaniem z Allegro Pay można podzielić na dwie grupy – niewymierne i wymierne. Te pierwsze to przede wszystkim możliwość dokonania zakupu nawet w chwili, gdy nie dysponujesz środkami na dokonanie transakcji albo nie chcesz angażować własnych funduszy. W drugiej grupie mieści się szansa na zdobycie Monet Allegro, które będziesz mógł użyć przy kolejnej transakcji. Allegro dość często organizuje akcje promocyjne, w których za dokonanie zakupów na określoną kwotę lub we wskazanej kategorii przyznaje określoną liczbę Monet w ramach Programu monetowego.

Kontakt i infolinia

Kontakt z Allegro możliwy jest na kilka sposobów. Różnorodność problemów, jakie napotykają korzystający z serwisu, jest tak duża, że zapewne ciężko byłoby je ogarnąć poszczególnym konsultantom. Zdecydowano, że to użytkownik powinien spróbować poszukać rozwiązania swojego problemu. Może zapytać o to Czatbota Allinę lub Społeczność. Gdy w ten sposób nie uzyska odpowiedzi na swoje pytania, powinien wypełnić formularz kontaktowy lub zadać pytanie, korzystając z WhatsAppa. Istnieje też możliwość określenia zagadnienia, którego dotyczy problem, w oparciu o menu i zamówienie rozmowy telefonicznej, by podczas bezpośredniego kontaktu z doradcą rozstrzygnąć wszelkie wątpliwości, uzyskać pomoc.

Oczywiście można też kontaktować się „tradycyjnie”, czyli listownie.

Jak zrezygnować z Allegro Pay?

Korzystanie z Allegro Pay nie jest w żaden sposób ograniczone czasowo. W każdym momencie możesz wypowiedzieć umowę o tę usługę z 14-dniowym okresem wypowiedzenia. Stosowną dyspozycję powinieneś złożyć, korzystając z formularza kontaktowego na stronie Allegro, wybierając temat Odstąpienie, a następnie dogodną dla siebie formę kontaktu.

Złożenie wypowiedzenia nie zwalnia Cię z obowiązku dokonania spłaty zobowiązań, które zaciągnąłeś wobec dostawcy usługi.

Opinie o Allegro Pay

Trudno oddzielić opinie o samej usłudze Allegro Pay od komentarzy dotyczących serwisu Allegro i dokonywanych na nim zakupów. Naszym zdaniem Allegro Pay jest bardzo ciekawym i przydatnym w wielu sytuacjach rozwiązaniem. Można jedynie dyskutować, czy minimalna kwota zakupu (300 zł), jaką można rozłożyć na raty, nie jest zbyt wysoka, a maksymalna kwota limitu (4200 zł) zbyt niska. Malkontenci mogą też narzekać na konieczność wyboru konkretnej liczby rat spośród dostępnych opcji.

Po stronie plusów z pewnością trzeba zapisać minimum formalności przy przyznawaniu limitu zakupowego, szybkie tempo rozpatrywania wniosku oraz kilka możliwości uregulowania należności (Blik, przelew tradycyjny, karta płatnicza).

Czy warto korzystać z Allegro Pay?

Dużym plusem Allegro Pay jest z pewnością możliwość zapłacenia za kupione produkty po pewnym czasie, już po ich sprawdzeniu oraz prawo samodzielnego decydowania o rozłożeniu transakcji na dogodną liczbę rat, bez pytania o zgodę banku czy dostawcy usługi.

Allegro z Pay może być ratunkiem, gdy nie dysponujesz własnymi środkami, a musisz coś kupić lub widzisz okazję zakupową. Trzeba się jednak pilnować, by nie korzystać z tej usługi zbyt często, co mogłoby spowodować kłopoty z oddaniem pieniędzy.

Ważne jest też, że limit w Allegro Pay nie jest odnotowywany w BIK, nie wpływa na zdolność kredytową i w przypadku zwrotu wydanych pieniędzy w ciągu 30 dni nie generuje żadnych kosztów.

Pewne obawy może rodzić konieczność zapłacenia za zwrócony zakup, jeśli sprzedawca nie oddał Allegro pieniędzy, ale na szczęście można skorzystać z dobrodziejstw Programu Ochrony Kupujących, który pozwala odzyskać pieniądze w razie problemów z zakupami.

Ostateczna ocena, bilans plusów i minusów, zależy od indywidualnych potrzeb, upodobań i preferencji. My oceniamy Allegro Pay pozytywnie. A jaka jest Twoja ocena, jakie masz doświadczenia związane z korzystaniem z tej usługi?

Aktywuj Allegro Pay. Kup teraz, zapłać później

Przydatne dokumenty

  1. Regulamin Allegro Pay