Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Aion Bank zmienia strategię działania – stawia na oszczędzających (rośnie oprocentowanie depozytów) i inwestorów

Aion Bank zmienia strategię działania – stawia na oszczędzających (rośnie oprocentowanie depozytów) i inwestorów
Spis treści

Aion Bank, czyli w pełni cyfrowa instytucja finansowa (bez placówek detalicznych), pojawił się na polskim rynku w sierpniu 2021 r. Jego znakiem firmowym jest mało dotąd znany w Polsce model sprzedażowy, którego istotą jest możliwość wyboru 1 z 3 różniących się ceną pakietu usług, dających dostęp do nieco innych produktów i funkcjonalności. Debiutowi towarzyszyły atrakcyjne promocje pozwalające między innymi na darmowe testowanie przez pewien okres płatnych planów taryfowych, gwarantujących dodatkowe opcje i usługi

Bank szybko zyskał uznanie licznej grupy osób, które doceniły atrakcyjną ofertę oszczędnościową, szerokie możliwości inwestowania, a także bardzo interesujące propozycje związane z walutami.

Po pół roku funkcjonowania w Polsce zarząd Aiona zdecydował o gruntownym przemodelowaniu strategii działania i skupieniu się na klientach zainteresowanych inwestycjami i oszczędnościami.

Wyższe oprocentowanie

Zmianie, na korzyść klientów, ulegnie od 3 lutego 2022 r. wysokość oprocentowania i czas jego obowiązywania. Promocja z wyższą stawką na rachunku Aion Oszczędności zakończy się dopiero 31 maja 2022 r., a nie, jak planowano pierwotnie, 28 lutego br.

Plan

Dotychczasowe oprocentowanie

Nowe oprocentowanie

Light

1%

1,5%

Smart

1,5%

2%

All Inclusive

2%

2,5%

Promocyjne oprocentowanie na rachunkach oszczędnościowych w EUR (w zależności od planu od 0,5 do 1%) obowiązuje według dotychczasowych zasad, czyli do 28.02.2022 r.

Konta oszczędnościowe nie są jedynym narzędziem do walki z inflacją proponowanym przez Aion Bank. Drugim najpopularniejszym rozwiązaniem pomnażania pieniędzy są Aion Globalne Inwestycje, które zyskują coraz większą popularność.

Sytuacja kredytobiorców

Od razu uspokajamy, że rezygnacja przez Aion Bank z udzielania kredytów nie oznacza, że kredytobiorcy będą musieli natychmiast spłacić w całości swoje zobowiązania. Podpisane umowy zachowują ważność, kredyty należy spłacać według harmonogramów określonych w podpisanych umowach. Ich obsługa będzie prowadzona według dotychczasowych zasad.

Nowe opłaty

Najbardziej przykra wiadomość to wprowadzenie opłaty 19,99 zł/miesiąc za darmowy dotąd Plan Light. Prowizja będzie dotyczyła zarówno nowych klientów (od 3 lutego 2022 r.), jak i obecnych (od 1 kwietnia 2022 r.).

Bank nie będzie jej pobierał, jeśli miesięczne saldo na koncie oszczędnościowym w PLN (inne waluty nie będą uwzględniane) będzie równe lub wyższe niż 5000 zł.

Słabym pocieszeniem jest fakt, że wypłaty ze wszystkich bankomatów będą darmowe bez jakichkolwiek limitów.

Inne zmiany

Aion Bank postanowił zrezygnować z kilku dotychczas świadczonych usług, m.in. z Aion Ochrona Online i Aion Ubezpieczenia.

Dość zaskakujące, że okresy darmowe czy promocyjne będą dostępne tylko u partnerów banku, nie można będzie z nich skorzystać na stronie internetowej Aion Banku.

Od pewnego czasu Aion zapowiadał udostepnienie oferty dla przedsiębiorców, m.in. rachunków firmowych. Najnowsze decyzje mówią o zaprzestaniu przygotowań w tym zakresie. Nadal można za to korzystać z kont oferowanych przez współpracującą z Aionem firmę ELZAB.

Nowy kierunek

Jak widać zmian jest wiele. Część z nich z pewnością nie zostanie przyjęta z entuzjazmem przez klientów (np. wprowadzenie opłaty za Plan Light). Inne, przede wszystkim podwyższenie promocyjnego oprocentowania i wydłużenie okresu jego obowiązywania, należy ocenić pozytywnie.

Wyraźnie widać, że Aion Bank szuka dla siebie miejsca na rynku, chce skupić na sobie zainteresowanie konkretnych grup klientów – oszczędzających i inwestorów. Z zainteresowaniem będziemy śledzili dalsze poczynania banku, kolejne modyfikacje jego oferty i niezwłocznie informowali o nich na naszym portalu.