Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Aion Bank oficjalnie startuje w Polsce. Co ma do zaoferowania nowy podmiot na polskim rynku?

Aion Bank oficjalnie startuje w Polsce. Co ma do zaoferowania nowy podmiot na polskim rynku?
Spis treści

Zacznijmy od zasadniczej kwestii. W pełni cyfrowy Aion Bank, założony w Belgii na początku 2020 r. przez Wojciecha Sobieraja, działa w UE na mocy licencji wydanej przez belgijski nadzór finansowy. Nie jest to zatem żaden podejrzany podmiot, a bank w pełnym tego słowa znaczeniu.

Co więcej, od momentu startu w Polsce Aion deklaruje pełną integrację z polskim systemem płatniczym oraz oferuje polskie numery IBAN dla prowadzonych kont.

Trzy plany, w tym jeden darmowy

Model biznesowy Aion Banku opiera się na (znanych raczej z rynku fintechowego i pozabankowego) subskrypcjach. Nie ma więc warunków uniknięcia opłat za konto jak w przypadku tradycyjnych banków – z góry wiesz, ile zapłacisz.

Na start dostępne są 3 plany w następujących cenach:

  • Light (darmowy)
  • Smart za 29,99 zł / mies.
  • All-Inclusive za 49,99 zł / mies.

Co zyskujesz w poszczególnych planach?

Wszyscy klienci Aion Banu otrzymują konto osobiste wraz z kartą (wirtualną i / lub fizyczną) z nielimitowaną możliwością dokonywania transakcji zagranicznych bez prowizji, z przeliczaniem walut po kursie międzybankowym. Aion pozwala na posiadanie w sumie 5 kart do konta.

Plan Light

Bez opłat możemy posiadać wyłącznie kartę wirtualną do płatności internetowych, ewentualnie do podpięcia pod portfele Google Pay / Apple Pay i transakcji zbliżeniowych.

Za wysyłkę fizycznej karty przyjdzie nam zapłacić 11,99 zł. W darmowym planie Aion zezwala na wypłatę z bankomatów w Polsce i na świecie kwoty do równowartości 900 zł w miesiącu, powyżej tej sumy dolicza 2% prowizji. Aby jej uniknąć, należy wykupić pakiet bez limitu za dodatkowe 9,99 zł.

Oprocentowanie oszczędności to 1% w skali roku na koncie oszczędnościowym w PLN i 0,5% na rachunku w EUR. Aion Bank nie pobiera opłat za przelewy krajowe i zagraniczne (z wyjątkiem natychmiastowych przelewów SEPA, które w darmowym planie kosztują 4,99 zł).

Plan Smart

Za 29,99 zł zyskujemy wszystko to, co w wersji darmowej. Różnice? Darmowa wysyłka karty fizycznej, nielimitowane darmowe wypłaty z bankomatów na całym świecie oraz bezpłatne przelewy krajowe i zagraniczne (w tym natychmiastowe).

Oprocentowanie kont oszczędnościowych w tym planie to 1,25% dla rachunków w PLN i 0,75% w przypadku kont w EUR.

Plan All-Inclusive

Tym, którzy oczekują pełnego pakietu możliwości, Aion Bank proponuje najdroższy plan w cenie 49,99 zł. Główna korzyść – poza tymi, o których pisaliśmy powyżej – dotyczy oprocentowania oszczędności. Rachunek oszczędnościowy w PLN oferuje stawkę 1,5%, zaś ten w EUR – 1%.

Oprócz tego dochodzi korzystanie z usług, za które posiadacze tańszych planów muszą nieraz dodatkowo płacić (bądź w ogóle nie są dla nich dostępne).

Kilka słów o koncie oszczędnościowym

Wróćmy jeszcze na chwilę do oferty oszczędnościowej, gdyż ma ona szansę skusić spore grono nowych klientów. Warto podkreślić, że wspomniane oprocentowanie obejmuje dowolne kwoty. Przypominamy ponadto, że jego wysokość jest zależna od posiadanego planu.

Z którego planu warto zatem skorzystać, by oszczędzanie było możliwie efektywne? Czy opłaty za Aion Smart / All-Inclusive nie zniwelują należnych odsetek? Jak wynika z obliczeń uwzględniających koszty miesięcznych subskrypcji, w przypadku wyższych kwot oszczędności (w granicach 150 tys. zł i więcej) najbardziej opłacalne okazuje się być posiadanie najdroższego planu, gdzie oprocentowanie konta oszczędnościowego to maksymalne 1,5 proc.

Dla niższych kwot, mniej więcej do kilkudziesięciu tys. zł, bardziej adekwatne będzie otwarcie darmowej wersji konta i to pomimo niższej stawki oprocentowania na rachunku – oczywiście przy założeniu, że nie chcesz korzystać z innych, dodatkowo płatnych funkcjonalności...

Konto walutowe

Obracającym obcymi walutami Aion oferuje konta walutowe w EUR, GBP, USD i CHF. Ich prowadzenie jest darmowe i to niezależnie od posiadanego planu. Do rachunków nie jest wydawana karta walutowa, więc jeśli użyjesz karty Aion Banku za granicą, środki zostaną korzystnie przewalutowane i pobrane z konta głównego (w PLN). Konto walutowe może zatem służyć przede wszystkim do korzystnej wymiany w ramach najpopularniejszych walut i zlecania / odbierania przelewów zagranicznych.

Dodatkowe usługi dla klientów Aion Banku

A skoro tak, to sprawdźmy, jakie inne możliwości daje konto w Aion Banku i jakie wiążą się z nimi koszty.

Platforma do inwestowania na globalnych rynkach (Globalne inwestycje)

Po wypełnieniu prostej ankiety bank określa nasz profil ryzyka. Aion proponuje inwestowanie w różnych obszarach, m.in. zakup obligacji krajów strefy euro, akcji największych światowych firm czy spółek ze strategicznych sektorów w dobie "post-pandemicznej". Zapewnia przy tym, że nie pobiera dodatkowych opłat za kupno / sprzedaż / zarządzanie.

Sam dostęp po platformy jest dodatkowo płatny tylko dla tych, którzy korzystają z planu Light.

Zapoznaj się ze szczegółowym opisem usługi Aion Globalne Inwestycje.

MoneyMax

Pod tą nazwą kryje się pakiet służący do ochrony danych i optymalizacji wydatków. Aion Ochrona Online pozwoli na zwiększoną ochronę naszych danych w Internecie. Aion Ubezpieczenia Samochodowe daje możliwość znalezienia najtańszego ubezpieczenia. Z kolei Aion Rachunki ma być sposobem na odszukanie najatrakcyjniejszego cenowo dostawcy mediów.

Pozostaje jeszcze usługa dostępna tylko dla posiadaczy najdroższego planu, mianowicie Aion Zakupy Online. Bank oferuje monitorowanie ceny zakupionego w sieci produktu przez cały kolejny miesiąc po to, by zwrócić różnicę w cenie, gdyby ten sam produkt po pewnym czasie okazałby się tańszy.

Koszty usług dodatkowych w Aion Banku

Light

Smart

All-Inclusive

Globalne Inwestycje

19,99 zł / mies.

0 zł

0 zł

Ochrona online

9,99 zł / mies.

0 zł

0 zł

Aion Ubezpieczenia Samochodowe

opłata aktywacyjna 19,99 zł

opłata aktywacyjna 19,99 zł

0 zł

Aion Rachunki

opłata aktywacyjna 19,99 zł

opłata aktywacyjna 19,99 zł

0 zł

Aion Zakupy Online

niedostępne

niedostępne

0 zł

Porównanie planów Aion Bank
Kliknij, aby powiększyć
Żródło: Aion Bank.

Zachęcamy do zapoznania się z analizą konta osobistego w Aion Banku.

Kod promocyjny Aion Bank – przetestuj ofertę na lepszych warunkach!

Istnieje dobry powód, by przetestować możliwości debiutanta na polskim rynku już na samym początku. Odpowiedni kod rabatowy Aion Bank pozwoli Ci otworzyć konto w wybranym planie na specjalnych warunkach:

  • korzystając z planu Light i podając podczas zakładania rachunku kod NAJLEPSZEFREE, zyskujesz 30 zł na start w promocji (aktualizacja 14 października 2021 r.);
  • jeśli zdecydujesz się na plan Smart lub All-Inclusive i podasz następujący kod polecający Aion Bank: NAJLEPSZEFREE zyskujesz 2 miesiące darmowego korzystania;
  • w przypadku płatnych planów możesz też użyć kodu NAJLEPSZE50 i korzystać z konta przez 6 miesięcy za połowę ceny.

Proces otwarcia konta przechodzi się w aplikacji mobilnej (tutaj znajdziesz link do jej pobrania) z wykorzystaniem zdjęcia dokumentu tożsamości i “selfie” – to już właściwie standardowa procedura stosowana przez instytucje finansowe. Aion deklaruje, że konto powinno być aktywne już w 10 minut.

Uwaga! Możliwość podania kodu pojawia się dopiero pod koniec procesu wnioskowania, na etapie wyboru planu cenowego. Tuż pod opisem planu widoczny jest przycisk "Kod polecający". Po jego naciśnięciu zobaczysz miejsce do wpisania kodu, który następnie wystarczy potwierdzić:

Kliknij, aby powiększyć

Ciekawa propozycja

Nie da się ukryć, że zarówno oferta Aion Banku, jak i model naliczania przez niego opłat znacząco różni się od tego, do czego przyzwyczaiły nas tradycyjne banki. Aion zdecydowanie zbliża się pod tym kątem do fintechów, a mówiąc precyzyjniej – cyfrowych banków.

Wygląda więc na to, że nowy bank ustawił się w pozycji konkurencyjnej przede wszystkim do Revoluta. Zobaczymy, czy w dłuższej perspektywie będzie w stanie przyciągnąć na swoją stronę większą część jego klientów.

Co myślicie o ofercie Aion Banku dla polskich klientów? Piszcie w komentarzach :)