Portfel elektroniczny PayPal

Portfel elektroniczny PayPal

Portfel elektroniczny PayPal jest jednym z najbardziej znanych sposobów płatności w sieci. W naszym artykule wyjaśniamy, jak działa, i wskazujemy jego najważniejsze funkcje.

Czym jest PayPal?

Jak już wspomnieliśmy, PayPal to portfel elektroniczny, który umożliwia płatności w Internecie. Początki działalności PayPala sięgają 1998 r. Aż do 2015 r. był on częścią eBay'a, amerykańskiego serwisu aukcyjnego i dopiero od 18 lipca 2015 r. PayPal jest odrębną, niezależną firmą.

W PayPalu można dodać swoje karty płatnicze, ale nie tylko – mamy również możliwość powiązania z nim naszego rachunku bankowego i zasilenia konta PayPal środkami bezpośrednio z tego rachunku, tworząc tzw. saldo PayPal. Usługa jest dodatkowo rozszerzona o opcję przesyłania pieniędzy znajomym.

Zakupy przez PayPala

Podstawową funkcją PayPala jest ułatwienie użytkownikom dokonywania płatności za zakupy w sieci. Podczas finalizowania transakcji wybieramy ten sposób zapłaty, a następnie wpisujemy dane logowania do PayPala na specjalnie przygotowanej stronie. System wyświetli nam podsumowanie, które wystarczy potwierdzić, i transakcja zostanie zakończona.

Ważne: domyślną metodą płatności jest saldo konta PayPal. W sytuacji, kiedy jest ono dodatnie i jednocześnie mamy podpiętą kartę płatniczą, środki zostaną najpierw pobrane z salda PayPal, a dopiero potem z karty.

PayPal One Touch

Użytkownicy PayPala mogą również korzystać z usługi PayPal One Touch, która dodatkowo ułatwia zakupy w sieci. Wystarczy uaktywnić tę funkcję poprzez specjalną stronę, a nasze dane logowania zostaną zapisane na konkretnym urządzeniu (telefonie lub tablecie) i przeglądarce internetowej. Dzięki opcji One Touch podczas zakupów w sklepach obsługiwanych przez PayPala nie trzeba każdorazowo logować się na konto w usłudze, wystarczy potwierdzić płatność i transakcja zostanie zakończona.

Subskrypcje i umowy dotyczące płatności

PayPal posiada również zaawansowane funkcje dla kupujących, o których niewiele się mówi. Chodzi o subskrypcje i umowy dotyczące płatności. Pierwsza z usług umożliwia regularne (np. co miesiąc) pobieranie środków z konta PayPal przez sprzedawcę - przykładem może tu być abonament w serwisach muzycznych.

Umowy dotyczące płatności polegają zaś na tym, że jako kupujący wyrażamy zgodę na obciążanie naszego konta PayPal przez sprzedającego za każdym razem, kiedy coś u niego kupujemy.

Obiema funkcjami zarządzamy z poziomu portfela PayPal, dzięki czemu w każdej chwili możemy je wyłączyć.

Przesyłanie środków przez PayPala

PayPal może również służyć do przesyłania pieniędzy innym użytkownikom systemu. W tym celu należy wpisać kwotę oraz adres e-mail odbiorcy i... to w zasadzie wszystko. Jedynym warunkiem jest tak naprawdę posiadanie konta PayPal przez obie strony transakcji, jednak można je założyć w dosłownie kilka minut.

PayPal.Me

Pieniądze można jednak przesłać jeszcze łatwiej. Służy do tego celu wygodna usługa PayPal.Me, która opiera się na specjalnym, unikatowym linku tworzonym przez użytkownika systemu. Aby stworzyć swoje łącze, należy wejść na stronę https://www.paypal.me, następnie wpisać wybraną przez siebie nazwę i zalogować się na konto PayPal.

Teraz wystarczy tylko wysłać taki link znajomemu, który wchodzi na odpowiednią stronę, wpisuje kwotę, loguje się na konto PayPal i potwierdza operację. Nie musi przy tym pamiętać adresu e-mail odbiorcy, wystarczy link PayPal.Me.

PayPal.Me

Dodatkowym ułatwieniem tej funkcjonalności jest możliwość dodania na końcu linka liczby, która będzie jednocześnie kwotą do zapłaty. Przykładowo, jeśli klikniemy na łącze https://www.paypal.me/JanKowalski/18, na stronie od razu wyświetli nam się 18 zł do zapłaty. Taka opcja przyda się przy rozliczaniu wspólnych wydatków, kiedy chcemy odebrać tę samą kwotę od znajomych.

Bezpieczeństwo i ochrona kupujących

PayPal dba również o bezpieczeństwo swoich użytkowników. Transakcje są szyfrowane i na bieżąco monitorowane w celu zapobiegania przestępstwom, nadużyciom czy kradzieżom tożsamości. Podczas dokonywania płatności system nigdy nie ujawnia danych karty czy rachunku bankowego użytkownika, do zaakceptowania transakcji wystarczy bowiem login i hasło do PayPala.

Program ochrony kupujących PayPala pozwala na zwrot kosztów transakcji opłaconej PayPalem, jeśli zakupiony przedmiot do nas nie dotarł lub różni się od tego, który zamówiliśmy. W ciągu 180 dni od płatności możemy zgłosić spór ze sprzedającym, a jeśli jego rozwiązanie nie będzie nam odpowiadać, w ciągu kolejnych 20 dni możemy przekształcić spór w roszczenie i odtąd to PayPal zajmie się rozstrzygnięciem sprawy.

Jak założyć konto PayPal?

Aby korzystać z wszystkich funkcjonalności PayPala, należy utworzyć bezpłatne konto w systemie, podając swój adres e-mail oraz hasło. W następnym kroku potwierdzamy rejestrację, klikając w link otrzymany w wiadomości mailowej.

Zakładanie konta PayPal

Weryfikacja użytkownika

Warto wiedzieć, że początkowo w PayPalu jesteśmy tzw. użytkownikiem niezweryfikowanym. Możemy korzystać z usługi i kupować online oraz przesyłać pieniądze znajomym, jednak jest to ograniczone limitami rocznymi. Aby pozbyć się tych obwarowań, należy podłączyć i potwierdzić kartę lub konto bankowe do PayPala (patrz niżej).

Dodawanie karty i konta do PayPala

Jak już wspomnieliśmy, PayPal to portfel elektroniczny, dlatego warto powiązać z nim naszą kartę płatniczą. Pamiętajmy przy tym, że domyślnie system zawsze ustawi jako walutę karty polskie złote - jeśli chcemy dodać do PayPala kartę walutową, będzie to wymagało nieco więcej wysiłku (piszemy o tym w dalszej części artykułu).

Dodawanie karty płatniczej do PayPala

Po powiązaniu karta powinna zostać potwierdzona. W portfelu PayPal klikamy ikonę karty, a następnie "OK". PayPal obciąży rachunek naszej karty kwotą 6,50 zł (później zostanie ona zwrócona). Na naszym koncie bankowym, do którego przypięta jest karta, w opisie tej transakcji znajdziemy 4-cyfrowy kod - należy go wpisać w koncie PayPal (klikamy "Portfel", następnie ikonę karty, którą weryfikujemy, wpisujemy kod i klikamy "Potwierdź"). W ten sposób możemy wygodnie płacić kartą przez PayPal i jednocześnie stajemy się zweryfikowanym użytkownikiem, a limity płatności zostają zniesione.

Dodawanie i potwierdzanie rachunku bankowego

Z PayPalem możemy również powiązać nasze konto bankowe:

Powiązanie rachunku bankowego z PayPalem

Procedura dodawania rachunku i jego weryfikacji jest podobna do tej dotyczącej karty płatniczej. Wpisujemy nazwę banku i numer naszego rachunku - WAŻNE - imię i nazwisko w PayPalu i w banku muszą być identyczne, inaczej cały proces zakończy się niepowodzeniem. Kolejnym krokiem jest potwierdzenie konta – w tym celu PayPal przeleje na nasz rachunek dwie niewielkie kwoty. Należy je zanotować i wpisać w odpowiednie pola w portfelu PayPal tam, gdzie widnieje dodany przez nas rachunek.

Zasilanie konta PayPal

Jeśli nie chcemy dodawać karty płatniczej do PayPala, możemy zasilić konto "ręcznie". Obecnie dostępne są dwie metody "doładowania" salda PayPal: przelew standardowy i doładowanie błyskawiczne.

Standardowe zasilenie możemy wykonać przez bankowość elektroniczną naszego banku. Koszt przelewu zależy od naszego banku, a cała operacja trwa od jednego do dwóch dni. Należy tu jednak pamiętać o kilku zasadach:

 • zasilenie może nastąpić tylko z rachunku w polskich złotych zarejestrowanego na to samo imię i nazwisko, co nasze konto PayPal;
 • w tytule przelewu należy podać unikatowy identyfikator, dzięki któremu PayPal potwierdzi naszą tożsamość i przeleje środki właśnie na nasze konto;
 • dane do przelewu znajdziesz na koncie PayPal po wybraniu opcji "Dodaj środki".

Doładowanie błyskawiczne

Znacznie szybszą metodą zasilenia konta PayPal jest skorzystanie z opcji błyskawicznego doładowania. Proces obsługiwany jest przez firmę Trustly wraz z Dotpay i odbywa się metodą pay-by-link, dzięki czemu środki docierają na nasze konto w kilka minut.

Aby dodać środki do PayPala w ten sposób, należy wybrać opcję "Dodaj środki błyskawicznie z Trustly" i postępować zgodnie ze wskazówkami na ekranie komputera.

W rzeczywistości doładowanie wygląda tak, że środki trafiają poprzez Dotpay na konto firmy "Trustly", a ta z kolei jako zweryfikowany użytkownik PayPala przesyła pieniądze na nasze konto PayPal.

Po stronie PayPala błyskawiczne doładowanie jest bezpłatne, jednak nasz bank może pobierać opłaty za przelewy pay-by-link. Warto zatem sprawdzić wcześniej taryfę opłat i prowizji instytucji, w której mamy konto bankowe.

Opłaty za korzystanie z PayPala

Założenie konta PayPal i korzystanie z niego jest bezpłatne. Użytkownicy systemu nie ponoszą także kosztów dołączenia karty płatniczej, rachunku bankowego czy zamknięcia konta PayPal. Wypłata środków z PayPala na powiązane konto bankowe również jest bezpłatna.

Płatności saldem PayPal na terenie Polski w polskiej walucie są darmowe, podobnie jak odbieranie pieniędzy od znajomych w kraju.

Inaczej rzecz wygląda, jeśli transakcja wymaga przewalutowania środków lub jest dokonywana kartą podpiętą do PayPala.

W poniższej tabeli znajdziesz podstawowe opłaty związane z korzystaniem z PayPala.

Saldo konta PayPal Karta podpięta do PayPala
Wysyłanie pieniędzy w kraju bezpłatnie 2,9% + 0,8 zł
Wysyłanie pieniędzy za granicę od 0,9% do 3,3% + 1,35 zł do 5,99% + 1,35 zł
Kupowanie w kraju bezpłatnie bezpłatnie
Kupowanie za granicą 4% prowizji za przewalutowanie 4% prowizji za przewalutowanie

Za wysyłanie przez PayPala środków w polskich złotych obciążających naszą kartę zapłacimy 2,90% wartości transakcji + 0,80 zł. Jeśli przesyłamy pieniądze kartą za granicę (np. znajomym) i wymaga to przeliczenia transakcji na obcą walutę, PayPal pobierze dodatkowe prowizje.

Jeśli kupujemy za granicą i korzystamy przy tym z PayPala, nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów oprócz prowizji za przewalutowanie. Wynosi ona zwykle 4% powyżej kursu hurtowego stosowanego przez PayPala, jednak jeśli sprzedawca weźmie na siebie część opłaty, kupujący zapłaci za przeliczenie środków jedynie 2,5%.

Waluty

Saldo PayPal można także utrzymywać w walucie obcej. Aby sprawdzić, w jakich walutach możemy wysyłać i odbierać środki, na stronie Podsumowanie klikamy Saldo konta PayPal, a następnie Zarządzanie walutami.

Zarządzanie walutami w PayPalu

Standardowo, jeśli odbieramy środki w walucie, w której nie utrzymujemy salda, mamy możliwość zaakceptowania lub odrzucenia transakcji. Jeśli przyjmiemy płatność, mamy do wyboru:

 • przeliczenie środków na podstawową walutę naszego konta PayPal (w Polsce są to polskie złote) z zastosowaniem kursu PayPala;
 • zaakceptować transakcję i otworzyć saldo w danej walucie - środki zostaną dodane do konta PayPal w tej samej walucie, w której zostały wysłane.

Niestety, z konta PayPal nie możemy wypłacić środków w walucie innej niż polskie złote. Nawet jeśli posiadamy saldo w innej walucie i chcemy wypłacić pieniądze na konto bankowe, będzie to możliwe dopiero po przeniesieniu (i przewalutowaniu!) środków na saldo w złotych. Nie dotyczy to sytuacji, kiedy przesyłamy środki na inne konto PayPal lub płacimy za zakupy – wtedy możemy wybrać walutę płatności.

Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że PayPal umożliwia jednak podłączenie karty walutowej, choć wymaga to nieco więcej wysiłku. Po dodaniu karty walutowej (np. w USD) należy skontaktować się z infolinią PayPala i podać konsultantowi cztery ostatnie cyfry karty i walutę, w której karta jest rozliczana. Dzięki temu będziemy mogli płacić kartą w euro, dolarach czy funtach bez podwójnych przewalutowań.

Komentarz

PayPal to międzynarodowe rozwiązanie płatnicze, które służy do przesyłania pieniędzy znajomym i płacenia za zakupy w sklepach internetowych. System jest klasycznym e-portfelem, w którym możemy podpiąć swoje karty płatnicze, ale nie tylko – konto PayPal można też doładować środkami z rachunku bankowego i z takiego salda opłacać zakupy; wszystko po to, aby jak najwygodniej płacić w sieci. O popularności PayPala świadczy choćby fakt, że konta w usłudze posiada obecnie 210 mln użytkowników, którzy łącznie dokonali transakcji o wartości ok. 106 mld dolarów (stan na II kwartał 2017 r.).

W PayPalu można docenić ciągły rozwój różnych rozwiązań. PayPal One Touch pozwala płacić online wręcz jednym kliknięciem, z kolei PayPal.Me w interesujący sposób może ułatwić przesyłanie pieniędzy znajomym.

Jedynym znanym nam mankamentem PayPala jest nieco uciążliwe dodawanie karty walutowej. Po podłączeniu karty w serwisie należy skontaktować się z pracownikami PayPala, aby ustawili odpowiednią walutę karty, a to może zabrać nieco więcej czasu.

Na koniec wspomnijmy jeszcze o zasadach bezpieczeństwa stosowanych przez PayPala. System pozwala podpiąć jedynie rachunek i kartę, których jesteśmy właścicielami, ciągle monitoruje nasze transakcje, aby zapobiegać nadużyciom, a także chroni kupujących, zapewniając zwrot środków przy zakupie towaru niezgodnego z umową. Wszystko to sprawia, że ten e-portfel wciąż cieszy się popularnością na całym świecie.

Z ostatniej chwili

 • 19.10.2017 09:18

  Promocja "100 zł za otwarcie konta" w ING została przedłużona do 30 listopada 2017 r.

 • 18.10.2017 08:22

  W nowej wersji aplikacji mobilnej BZ WBK można już logować się odciskiem palca.

 • 16.10.2017 10:05

  Od dziś w ofercie mBanku dostępna jest karta Visa Świat, którą można płacić bez dodatkowej prowizji za przewalutowanie.

 • 15.10.2017 09:48

  Wciąż można zyskać 2,5% na Koncie Oszczędnościowym Profit w Banku Millennium - właśnie ruszyła nowa edycja promocji tego rachunku. Sprawdź szczegóły.

 • 11.10.2017 11:48

  Za założenie Wymarzonego Konta Osobistego w Raiffeisen Polbanku można obecnie otrzymać bilety do kina. Szczegóły w naszej analizie rachunku.

 • 9.10.2017 15:01

  UWAGA! W ING Banku Śląskim trwa awaria bankowości internetowej i mobilnej. Oba systemy będą niedostępne do 19:30. Trwają prace nad usunięciem problemu.

 • 6.10.2017 14:53

  Ruszyła 2 edycja promocji "Filmowe konto". Ponownie można otrzymać 6 biletów do kina za założenie Konta Optymalnego w BGŻ BNP Paribas.

 • 4.10.2017 11:59

  Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, stopa referencyjna nadal wynosi 1,5% w skali rocznej.

 • 4.10.2017 09:18

  Posiadacze kont w PKO BP i Inteligo mogą otrzymać bilety do kina za doładowanie telefonu przez bankowość elektroniczną.

 • 4.10.2017 07:54

  W placówkach Poczty Polskiej można już płacić Blikiem i kartą płatniczą za przesyłki wysyłane za pobraniem.

Pominęliśmy coś ważnego? Napisz do nas!

Wiadomości

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej szczegółów w polityce prywatności.