Podwyżki dla klientów firmowych w Alior Banku od 15 czerwca 2017 r.

Podwyżki dla klientów firmowych w Alior Banku od 15 czerwca 2017 r.

Kolejnym podwyżkom w Alior Banku zdaje się nie mieć końca. Choć nie minęła jeszcze połowa roku, to bank już dwukrotnie zapowiedział zmianę cennika dla klientów detalicznych. Tym razem wzrost opłat i prowizji dotknie przedsiębiorców, których czekają m.in. wyższe koszty korzystania z kart debetowych oraz wypłaty środków z bankomatów za granicą. Posiadacze niektórych rachunków będą musieli pogodzić się również z płatnymi przelewami internetowymi.

Jakie rachunki objęte są podwyżkami?

Alior Bank nie wprowadza zmian w taryfach dla wszystkich swoich kont firmowych. Podwyżki obejmą rachunki dla przedsiębiorców: Partner i Wspólnota, a także konta wycofane z oferty: Rachunek Zarabiający, Rachunek Efektywny, Rachunek Gotówkowy, Rachunek FX, Rachunek Inwestycyjny.

Bank nie zapowiada żadnych zmian w przypadku iKonta Biznes. Natomiast w ofercie kont firmowych pojawi się nowy Rachunek Bezpieczny w wariancie indywidualnym lub rodzinnym.

Droższe karty debetowe dla rachunków Partner i Wspólnota

W przypadku rachunków dla przedsiębiorców największe zmiany wprowadzone zostaną w korzystaniu z bankomatów za granicą. Wyższe koszty poniosą też osoby chcące skorzystać z kart dodatkowych oraz rzadziej wykonujące transakcje bezgotówkowe.

Poniżej prezentujemy podwyżki wprowadzone na Rachunku Partner i Wspólnota:

Usługa na rachunku Partner/Wspólnota Do 14 czerwca 2017 r. Od 15 czerwca 2017 r.
Wypłata gotówki w bankomatach zagranicznych oraz kasach banków zagranicznych 3% min. 8 zł 4% min. 12 zł
Prowizja od bezgotówkowych transakcji zagranicznych 0% 3%
Opłata za wydanie kolejnej karty do rachunku 20 zł 30 zł
Opłata dodatkowa za korzystanie z karty debetowej MasterCard Business, Business Travel, Business Debit PayPass, Debit Commercial, World Business MasterCard 5 zł miesięcznie - tylko dla kart World Business MasterCard, jeśli klient nie wykonał kartą min. 4 transakcji w miesiącu 6 zł - dla wszystkich kart, opłata nie zostanie pobrana, jeżeli klient wykona kartą min. 4 transakcje bezgotówkowe w miesiącu

Jak widać, bank rozszerzył listę kart płatniczych, za które pobierać będzie dodatkową opłatę miesięczną; obecnie opłata dodatkowa dotyczy jedynie karty World Business MasterCard, natomiast od połowy czerwca z dodatkową prowizją będą musieli się liczyć posiadacze w zasadzie wszystkich kart wydanych do rachunków Partner i Wspólnota. Opłata ta będzie również wyższa niż dotychczas (z 5 zł miesięcznie wzrośnie do 6 zł). Na szczęście bank nie podwyższył minimum transakcji bezgotówkowych, jakie trzeba będzie wykonać, aby prowizja nie została naliczona (w dalszym ciągu będą to cztery transakcje). Sztywna, niemożliwa do uniknięcia opłata w wysokości 3 zł za korzystanie z karty debetowej pozostaje aktualna. Krótko mówiąc, jeżeli ktoś nie korzysta aktywnie z karty debetowej, od 15 czerwca miesięczny koszt korzystania z „plastiku” wzrośnie z 8 zł do 9 zł.

W tym miejscu należy wspomnieć, że Alior Bank wprowadził do swojej taryfy również pozycję „Prowizja od bezgotówkowych transakcji zagranicznych” - będzie ona wynosiła 3% wartości transakcji (opłata ta nie dotyczy jednak karty MasterCard Business Travel). Bank będzie naliczał prowizję od każdej transakcji bezgotówkowej wykonanej u akceptanta posiadającego siedzibę poza granicami Polski – niezależnie od tego, czy transakcja zostanie przeprowadzona w złotych, czy w walucie obcej.

Taryfa opłat i prowizji obowiązująca od 15 czerwca dostępna jest tutaj.

Płatne przelewy wewnętrzne na rachunkach w administrowaniu

Z pewnością niemiłą niespodzianką dla osób posiadających rachunki firmowe wycofane już z oferty banku (Rachunek Zarabiający, Rachunek Efektywny, Rachunek Gotówkowy, Rachunek FX oraz Rachunek Inwestycyjny) będzie wprowadzenie opłaty za przelewy internetowe na inne rachunki prowadzone w Alior Banku – usługę do tej pory bezpłatną. Od połowy czerwca ta prosta czynność kosztować będzie 0,50 zł od każdego przelewu Elixir. Pewnym pocieszeniem może być fakt, że przelewy wewnętrzne między rachunkami klienta pozostaną bezpłatne.

Komentarz redakcji

Alior Bank co rusz wprowadza zmiany w taryfach opłat i prowizji, które raczej nie przypadną do gustu jego klientom. Po podwyżkach dla klientów detalicznych przychodzi czas na przedsiębiorców; w przypadku rachunków Partner i Wspólnota wzrosną opłaty za wydanie karty dodatkowej, korzystanie z bankomatów za granicą, pojawi się prowizja za transakcje bezgotówkowe poza granicami kraju oraz dodatkowa opłata za korzystanie ze wszystkich kart płatniczych wydawanych do tych kont. Nadmienić trzeba, że osoby korzystające z karty debetowej i tak muszą już płacić sztywną co miesięczną opłatę w wysokości 3 zł; od połowy czerwca, aby nie zapłacić kolejnych 6 zł, będą musieli wykonać swoimi kartami min. 4 transakcje bezgotówkowe miesięcznie.

Z kolei posiadacze kont firmowych będących w administrowaniu będą musieli zapłacić za przelewy internetowe realizowane w ramach banku 0,50 zł (ale na rachunki należące do innych osób czy firm). Nie jest to wysoka kwota, choć trudno powiedzieć, czy zlecanie samodzielnie przelewu, który ma być odebrany w tym samym banku, jest rzeczywiście tyle warte.

Pewnym pocieszeniem może być fakt, że nie wzrosły koszty prowadzenia rachunków, przelewów internetowych (dla rachunków z aktualnej oferty) czy wypłat z bankomatów krajowych, choć akurat konta Partner i Wspólnota i tak nie należą do najtańszych na rynku. Podwyżki nie dotkną również iKonta Biznes – propozycji dla mikroprzedsiębiorców – trudno jednak przewidzieć, czy najbliższe miesiące nie przyniosą kolejnych zmian w taryfach opłat i prowizji.

Z ostatniej chwili

 • 21.03.2018 14:11

  Posiadacze rachunków firmowych w Credit Agricole mogą od dziś korzystać z aplikacji mobilnej CA24.

 • 19.03.2018 13:54

  Jeśli polecisz Google Pay znajomym, którzy nigdy nie korzystali z tej aplikacji, możesz otrzymać nawet 400 zł (40 zł x 10 osób) do wydania w Google Play.

 • 16.03.2018 14:36

  Podpowiadamy na jakie elementy i parametry wspólnota mieszkaniowa powinna zwrócić uwagę wybierając konto bankowe. Sprawdź szczegóły tutaj.

 • 16.03.2018 13:04

  Karnety sportowe o wartości 756 zł i 300 zł za płatności mobilne w najnowszej promocji Konta Optymalnego BGŻ BNP Paribas.

 • 15.03.2018 16:20

  W najnowszej edycji programu poleceń BZ WBK za skuteczne polecenie konta osobistego bank przyznaje 100 zł, a premia dla osoby poleconej może wynieść 150 zł

 • 15.03.2018 13:31

  Promocja mBanku dla otwierających działalność gospodarczą: 500 zł jednorazowej premii i 2-letnie zwolnienie z opłat za założenie firmy i konta.

 • 14.03.2018 11:06

  Jeżeli masz mniej niż 26 lat to w promocji BZ WBK możesz zyskać 100 zł wyrabiając kartę kredytową banku. Sprawdź szczegóły tutaj.

 • 13.03.2018 13:57

  40 zł w postaci bonu podarunkowego do Google Play za wykonanie 5 transakcji za pomocą Google Pay. Sprawdź szczegóły tutaj.

 • 11.03.2018 08:37

  Bank Millennium wprowadził nową edycję promocji Konta Oszczędnościowego Profit. Wciąż można zyskać 2,7% dla nowych środków do 200 000 zł. Sprawdź ranking.

 • 9.03.2018 07:47

  W promocji "Kobieca strona Konta Jakie Chcę" BZ WBK można zdobyć 150 zł do wydania w sklepach jubilerskich Ania Kruk.

Pominęliśmy coś ważnego? Napisz do nas!

Wiadomości

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej szczegółów w polityce prywatności.