Podwyżki dla klientów firmowych w Alior Banku od 15 czerwca 2017 r.

Podwyżki dla klientów firmowych w Alior Banku od 15 czerwca 2017 r.

Kolejnym podwyżkom w Alior Banku zdaje się nie mieć końca. Choć nie minęła jeszcze połowa roku, to bank już dwukrotnie zapowiedział zmianę cennika dla klientów detalicznych. Tym razem wzrost opłat i prowizji dotknie przedsiębiorców, których czekają m.in. wyższe koszty korzystania z kart debetowych oraz wypłaty środków z bankomatów za granicą. Posiadacze niektórych rachunków będą musieli pogodzić się również z płatnymi przelewami internetowymi.

Jakie rachunki objęte są podwyżkami?

Alior Bank nie wprowadza zmian w taryfach dla wszystkich swoich kont firmowych. Podwyżki obejmą rachunki dla przedsiębiorców: Partner i Wspólnota, a także konta wycofane z oferty: Rachunek Zarabiający, Rachunek Efektywny, Rachunek Gotówkowy, Rachunek FX, Rachunek Inwestycyjny.

Bank nie zapowiada żadnych zmian w przypadku iKonta Biznes. Natomiast w ofercie kont firmowych pojawi się nowy Rachunek Bezpieczny w wariancie indywidualnym lub rodzinnym.

Droższe karty debetowe dla rachunków Partner i Wspólnota

W przypadku rachunków dla przedsiębiorców największe zmiany wprowadzone zostaną w korzystaniu z bankomatów za granicą. Wyższe koszty poniosą też osoby chcące skorzystać z kart dodatkowych oraz rzadziej wykonujące transakcje bezgotówkowe.

Poniżej prezentujemy podwyżki wprowadzone na Rachunku Partner i Wspólnota:

Usługa na rachunku Partner/Wspólnota Do 14 czerwca 2017 r. Od 15 czerwca 2017 r.
Wypłata gotówki w bankomatach zagranicznych oraz kasach banków zagranicznych 3% min. 8 zł 4% min. 12 zł
Prowizja od bezgotówkowych transakcji zagranicznych 0% 3%
Opłata za wydanie kolejnej karty do rachunku 20 zł 30 zł
Opłata dodatkowa za korzystanie z karty debetowej MasterCard Business, Business Travel, Business Debit PayPass, Debit Commercial, World Business MasterCard 5 zł miesięcznie - tylko dla kart World Business MasterCard, jeśli klient nie wykonał kartą min. 4 transakcji w miesiącu 6 zł - dla wszystkich kart, opłata nie zostanie pobrana, jeżeli klient wykona kartą min. 4 transakcje bezgotówkowe w miesiącu

Jak widać, bank rozszerzył listę kart płatniczych, za które pobierać będzie dodatkową opłatę miesięczną; obecnie opłata dodatkowa dotyczy jedynie karty World Business MasterCard, natomiast od połowy czerwca z dodatkową prowizją będą musieli się liczyć posiadacze w zasadzie wszystkich kart wydanych do rachunków Partner i Wspólnota. Opłata ta będzie również wyższa niż dotychczas (z 5 zł miesięcznie wzrośnie do 6 zł). Na szczęście bank nie podwyższył minimum transakcji bezgotówkowych, jakie trzeba będzie wykonać, aby prowizja nie została naliczona (w dalszym ciągu będą to cztery transakcje). Sztywna, niemożliwa do uniknięcia opłata w wysokości 3 zł za korzystanie z karty debetowej pozostaje aktualna. Krótko mówiąc, jeżeli ktoś nie korzysta aktywnie z karty debetowej, od 15 czerwca miesięczny koszt korzystania z „plastiku” wzrośnie z 8 zł do 9 zł.

W tym miejscu należy wspomnieć, że Alior Bank wprowadził do swojej taryfy również pozycję „Prowizja od bezgotówkowych transakcji zagranicznych” - będzie ona wynosiła 3% wartości transakcji (opłata ta nie dotyczy jednak karty MasterCard Business Travel). Bank będzie naliczał prowizję od każdej transakcji bezgotówkowej wykonanej u akceptanta posiadającego siedzibę poza granicami Polski – niezależnie od tego, czy transakcja zostanie przeprowadzona w złotych, czy w walucie obcej.

Taryfa opłat i prowizji obowiązująca od 15 czerwca dostępna jest tutaj.

Płatne przelewy wewnętrzne na rachunkach w administrowaniu

Z pewnością niemiłą niespodzianką dla osób posiadających rachunki firmowe wycofane już z oferty banku (Rachunek Zarabiający, Rachunek Efektywny, Rachunek Gotówkowy, Rachunek FX oraz Rachunek Inwestycyjny) będzie wprowadzenie opłaty za przelewy internetowe na inne rachunki prowadzone w Alior Banku – usługę do tej pory bezpłatną. Od połowy czerwca ta prosta czynność kosztować będzie 0,50 zł od każdego przelewu Elixir. Pewnym pocieszeniem może być fakt, że przelewy wewnętrzne między rachunkami klienta pozostaną bezpłatne.

Komentarz redakcji

Alior Bank co rusz wprowadza zmiany w taryfach opłat i prowizji, które raczej nie przypadną do gustu jego klientom. Po podwyżkach dla klientów detalicznych przychodzi czas na przedsiębiorców; w przypadku rachunków Partner i Wspólnota wzrosną opłaty za wydanie karty dodatkowej, korzystanie z bankomatów za granicą, pojawi się prowizja za transakcje bezgotówkowe poza granicami kraju oraz dodatkowa opłata za korzystanie ze wszystkich kart płatniczych wydawanych do tych kont. Nadmienić trzeba, że osoby korzystające z karty debetowej i tak muszą już płacić sztywną co miesięczną opłatę w wysokości 3 zł; od połowy czerwca, aby nie zapłacić kolejnych 6 zł, będą musieli wykonać swoimi kartami min. 4 transakcje bezgotówkowe miesięcznie.

Z kolei posiadacze kont firmowych będących w administrowaniu będą musieli zapłacić za przelewy internetowe realizowane w ramach banku 0,50 zł (ale na rachunki należące do innych osób czy firm). Nie jest to wysoka kwota, choć trudno powiedzieć, czy zlecanie samodzielnie przelewu, który ma być odebrany w tym samym banku, jest rzeczywiście tyle warte.

Pewnym pocieszeniem może być fakt, że nie wzrosły koszty prowadzenia rachunków, przelewów internetowych (dla rachunków z aktualnej oferty) czy wypłat z bankomatów krajowych, choć akurat konta Partner i Wspólnota i tak nie należą do najtańszych na rynku. Podwyżki nie dotkną również iKonta Biznes – propozycji dla mikroprzedsiębiorców – trudno jednak przewidzieć, czy najbliższe miesiące nie przyniosą kolejnych zmian w taryfach opłat i prowizji.

Z ostatniej chwili

 • 14.12.2017 11:54

  BZ WBK potwierdził nabycie części Deutsche Banku. Kwota transakcji to 1,29 mld zł.

 • 14.12.2017 07:42

  Robiąc zakupy w bdsklep.pl i płacąc BLIK-iem można zyskać 30 zł na kolejne zakupy.

 • 13.12.2017 07:09

  Instalując nową aplikację PeoPay możesz zyskać do 150 zł do wydania na empik.com.

 • 11.12.2017 13:43

  Promocja "TAPnij kasę" Alior Banku została przedłużona do 31 grudnia 2017 r.

 • 11.12.2017 09:51

  BZ WBK przygotował prostą promocję, w której do zdobycia jest bon zakupowy na Allegro o wartości 100 zł. Szczegóły tutaj.

 • 8.12.2017 13:41

  Zakupy w sklepach internetowych, które wymagają autoryzacji hasłem 3D-Secure kartami Raiffeisen Polbank, będą niemożliwe 10.12 w godzinach 6:00-10:00.

 • 8.12.2017 13:38

  W związku z pracami serwisowymi w sobotę od godziny 0:00 do 14:00 klienci Deutsche Bank mogą mieć problemy z dostępem do db easyNET i db powerNET.

 • 5.12.2017 13:01

  Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

 • 4.12.2017 15:59

  Akcja „Bilet za 1 zł z MasterPass od mPay" została wznowiona. Pulę uzupełniono o kolejne 80 tys. biletów komunikacji miejskiej.

 • 4.12.2017 15:13

  Bank Pocztowy przygotował nową, praktycznie bezpłatną ofertę konta osobistego dla osób po 60. roku życia - Pocztowe Konto Aktywny Nestor.

Pominęliśmy coś ważnego? Napisz do nas!

Wiadomości

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej szczegółów w polityce prywatności.