Płatności mobilne PeoPay w Pekao SA

Płatności mobilne PeoPay w Pekao SA

Płatności mobilne stają się coraz bardziej popularne, a na rynku istnieją już różne metody zapłaty przy użyciu telefonu. W kolejnym artykule przyglądamy się funkcjom aplikacji PeoPay, z której mogą korzystać klienci banku Pekao SA.

Czym jest PeoPay?

PeoPay to system płatności stworzony przez bank Pekao SA. W aplikacji mobilnej o tej samej nazwie użytkownicy mogą płacić telefonem w sklepach stacjonarnych i internetowych, przelewać pieniądze znajomym czy wypłacać środki z bankomatów Pekao SA.

Początkowo płatności przez PeoPay opierały się na kodach jednorazowych, generowanych w aplikacji (podobnych do kodów z BLIK-a), oraz kodach QR, które należało zeskanować telefonem z terminala czy ekranu komputera. Z biegiem czasu usługa wzbogaciła się o technologię HCE oraz cyfrowy portfel Masterpass, dzięki którym często nie trzeba nawet logować się do aplikacji i skanować kodu QR.

Jak skorzystać z PeoPay?

PeoPay dostępne jest tylko dla klientów banku Pekao SA. Do działania usługi niezbędne jest konto osobiste (z wyjątkiem Eurokonta OK, Uczeń, Junior oraz Hipotecznego Plus) z dostępem do bankowości elektronicznej Pekao24. W systemie transakcyjnym banku, w zakładce "PeoPay", rejestrujemy się w systemie (podając PESEL, adres e-mail i numer telefonu), ustalamy również 4-cyfrowy kod ePIN i wybieramy rachunek, który chcemy podpiąć pod PeoPay. Następnie bank przesyła nam w wiadomości e-mail identyfikator, którym wraz ze zdefiniowanym wcześniej ePIN-em logujemy się do aplikacji.

Aplikacja PeoPay jest dostępna na telefony z systemem Android w wersji 2.3 i wyższej, iOS 5.1.1 (i wyższej) oraz Windows Phone 8 (i wyższej). Jeśli chcemy korzystać z płatności zbliżeniowych HCE, nasz smartfon powinien posiadać aktywny moduł NFC oraz system Android 4.4 lub nowszy bądź Windows 10 Mobile. Do działania aplikacji wymagany jest dostęp do internetu.

Usługi dostępne w ramach PeoPay

Użytkownicy płatności mobilnych PeoPay mają do wyboru różne funkcje aplikacji, od zwykłych transakcji w sklepach czy Internecie po przelewy do znajomych, doładowania telefonów, wypłaty z bankomatów czy płatności w urzędach. Wszystkie opcje widoczne są na pulpicie startowym po dłuższym naciśnięciu ekranu telefonu:

Ekran startowy PeoPay

Poniżej przybliżamy niektóre z tych usług.

Płatności w sklepach stacjonarnych

W sklepach stacjonarnych przez PeoPay można płacić zbliżeniowo dzięki technologii HCE. Wystarczy posiadać odpowiedni telefon (patrz wyżej) i uruchomione NFC w urządzeniu. Domyślnie transakcja przebiega tak, że uruchamiamy aplikację, wybieramy zieloną opcję "Zbliż i zapłać", a następnie wpisujemy ePIN i zbliżamy telefon do terminala płatniczego.

Powyższy sposób nie należy do najwygodniejszych, dlatego użytkownicy PeoPay mogą korzystać z tzw. szybkiej płatności, która pozwala dokonywać transakcji do 50 zł bez kodu ePIN – wystarczy odblokować telefon i zbliżyć do terminala; nie jest tu wymagany dostęp do Internetu. Jeśli płatność będzie na wyższą kwotę, ePIN należy wpisać już nie w smartfonie, ale właśnie w terminalu. Limit szybkich płatności to 4, po jego wyczerpaniu trzeba dokonać transakcji z kodem ePIN i włączonym Internetem w telefonie lub zalogować się do PeoPay, a pula szybkich płatności zostanie odnowiona.

Ustawienia PeoPay

Jeśli posiadamy telefon bez NFC lub wyłączymy płatności zbliżeniowe w aplikacji, wciąż możemy płacić PeoPay w sklepie. W tym celu wybieramy niebieską opcję "Skanuj i płać", skanujemy kod QR w terminalu i akceptujemy transakcję kodem ePIN w telefonie; możemy również wygenerować jednorazowy kod i wpisać w terminalu, jeśli sprzedawca udostępnia taką opcję.

Płatności w Internecie

Zakupy z PeoPay w Internecie opierają się o kody QR. Na stronie sklepu wybieramy opcję płatności PeoPay, po czym zostajemy przeniesieni do witryny banku Pekao SA z kodem QR i danymi transakcji.

Płatność PeoPay w Internecie

W aplikacji w smartfonie wybieramy opcję "Skanuj i płać", skanujemy obrazek, zatwierdzamy kodem ePIN i płatność zostaje zrealizowana.

Przelewy między użytkownikami PeoPay

Jeśli Twoi znajomi również korzystają z PeoPay, możesz łatwo przesyłać im pieniądze na numer telefonu. Wystarczy wybrać czerwoną opcję "Prześlij", wybrać odbiorcę z książki telefonicznej w smartfonie, wprowadzić ePIN i gotowe.

Przelew na telefon PeoPay Przelew PeoPay

Jeśli druga osoba nie korzysta z PeoPay, dotrze do niej SMS z powiadomieniem o przychodzących środkach, a otrzyma je, kiedy zarejestruje aplikację do końca dnia (do godziny 24:00) i podłączy do niej rachunek, w przeciwnym razie środki wrócą do nadawcy.

Przelew poza PeoPay Przelew do odbiorcy poza PeoPay

Wypłaty z bankomatów Pekao SA

Aplikacją PeoPay można również wypłacać gotówkę z bankomatów Pekao SA wyposażonych w odpowiednią funkcję. Usługa opiera się na kodach jednorazowych – w PeoPay wybieramy pomarańczowy kafelek "Wypłać" i wpisujemy 6-cyfrowy numer w bankomacie. Potwierdzamy operację kodem ePIN i odbieramy gotówkę.

Wypłata z bankomatu przez PeoPay

Bezpieczeństwo

Korzystanie z PeoPay, jak z każdych płatności mobilnych, wymaga odpowiedniego zabezpieczenia naszego telefonu. Sama aplikacja jest bezpieczna, a transakcje potwierdzamy kodem ePIN, jednak w przypadku kradzieży smartfonu możemy ponieść pewne straty. Jeśli mamy włączoną opcję szybkich płatności zbliżeniowych, złodziej bez problemu może dokonać 4 transakcji poniżej 50 zł. W takiej sytuacji należy jak najszybciej zablokować dostęp do PeoPay przez infolinię lub bankowość internetową.

Podsumowanie

PeoPay trudno ocenić jednoznacznie. Największą wadą usługi jest jej ograniczenie do posiadaczy kont w Pekao SA. Zakres przelewów na telefon czy wypłat z bankomatów również jest zawężony: tylko do klientów korzystających z PeoPay i wyłącznie do maszyn Pekao SA. Zakupy w Internecie z użyciem kodu QR, choć ciekawe, mogą być dla niektórych osób z kolei mało wygodne (konieczność wyjęcia telefonu, uruchomienia aplikacji i wybrania odpowiedniej funkcji płatności).

W samym PeoPay najbardziej atrakcyjne wydają się płatności zbliżeniowe w technologii HCE, która to usługa staje się powoli standardem w naszych bankach. Podejście do transakcji w Internecie również jest dość oryginalne: nie trzeba logować się do konta w komputerze, wystarczy zeskanować kod QR i potwierdzić płatność w telefonie. Niestety, te udogodnienia dostępne są tylko dla klientów Pekao SA, dlatego jeśli posiadamy konto w tym banku, warto wypróbować PeoPay i wygodnie płacić za zakupy.

Z ostatniej chwili

 • 19.10.2017 09:18

  Promocja "100 zł za otwarcie konta" w ING została przedłużona do 30 listopada 2017 r.

 • 18.10.2017 08:22

  W nowej wersji aplikacji mobilnej BZ WBK można już logować się odciskiem palca.

 • 16.10.2017 10:05

  Od dziś w ofercie mBanku dostępna jest karta Visa Świat, którą można płacić bez dodatkowej prowizji za przewalutowanie.

 • 15.10.2017 09:48

  Wciąż można zyskać 2,5% na Koncie Oszczędnościowym Profit w Banku Millennium - właśnie ruszyła nowa edycja promocji tego rachunku. Sprawdź szczegóły.

 • 11.10.2017 11:48

  Za założenie Wymarzonego Konta Osobistego w Raiffeisen Polbanku można obecnie otrzymać bilety do kina. Szczegóły w naszej analizie rachunku.

 • 9.10.2017 15:01

  UWAGA! W ING Banku Śląskim trwa awaria bankowości internetowej i mobilnej. Oba systemy będą niedostępne do 19:30. Trwają prace nad usunięciem problemu.

 • 6.10.2017 14:53

  Ruszyła 2 edycja promocji "Filmowe konto". Ponownie można otrzymać 6 biletów do kina za założenie Konta Optymalnego w BGŻ BNP Paribas.

 • 4.10.2017 11:59

  Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, stopa referencyjna nadal wynosi 1,5% w skali rocznej.

 • 4.10.2017 09:18

  Posiadacze kont w PKO BP i Inteligo mogą otrzymać bilety do kina za doładowanie telefonu przez bankowość elektroniczną.

 • 4.10.2017 07:54

  W placówkach Poczty Polskiej można już płacić Blikiem i kartą płatniczą za przesyłki wysyłane za pobraniem.

Pominęliśmy coś ważnego? Napisz do nas!

Wiadomości

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej szczegółów w polityce prywatności.