Płatności mobilne w technologiach BLIK, NFC, IKO, IKASA, PeoPay

Płatności mobilne w technologiach BLIK, NFC, IKO, IKASA, PeoPay

Usługi elektroniczne odgrywają coraz większą rolę w bankowości. Dziś nikt już nie wyobraża sobie konta bankowego bez dostępu co najmniej przez Internet. Banki wykorzystują także rosnącą popularność i uniwersalność telefonów komórkowych i tworzą aplikacje dedykowane na te urządzenia. Takie programy można określić „bankiem w telefonie” – aplikacja jest podobna do strony z bankowością internetową i umożliwia użytkownikom szybkie sprawdzenie stanu konta, wykonanie przelewu, założenie lokaty, a nawet dokonanie płatności zbliżeniowej za pomocą telefonu.

Wraz z postępem w sferze usług bankowych i telefonów komórkowych banki udostępniały swoim klientom także aplikacje stworzone z myślą o płatnościach mobilnych – działają one niejako „obok” aplikacji konkretnego banku i są przeznaczone głównie do dokonywania płatności, zastępując tym samym gotówkę czy kartę płatniczą. W poniższym artykule przyjrzymy się nowoczesnym usługom mobilnym dostępnym obecnie w Polsce: płatnościom NFC, usłudze MasterCard Mobile oraz aplikacjom IKO, iKASA i PeoPay, a także nowym rozwiązaniom: technologii HCE oraz płatnościom BLIK.

Płatności NFC – płatności za pomocą telefonu komórkowego

Płatności NFC to jedna z bardziej atrakcyjnych usług mobilnych, która pozwala na dokonywanie płatności zbliżeniowych telefonem komórkowym. W rzeczywistości bank wydaje klientowi wirtualną kartę do konta osobistego, która zapisywana jest na karcie SIM smartfonu.

Warunki korzystania z usługi to:

 • posiadanie telefonu z anteną NFC (na stronie operatora możesz sprawdzić, czy Twój telefon posiada taką funkcjonalność),
 • posiadanie specjalnej karta SIM NFC,
 • aktywowanie usługi u operatora.

Karta NFC może być wydana jako karta debetowa lub kredytowa (zależy to od banku). Dokonując płatności, uruchamiamy aplikację w telefonie i zbliżamy urządzenie do czytnika – transakcja zrealizowana! Nic dziwnego, że klienci od razu zwrócili uwagę na tą formę dokonywania płatności, w końcu jest wygodna i szybka.

Obecnie płatności NFC dostępne są w sieci T-Mobile (Alior Bank, T-Mobile Usługi Bankowe, mBank, Orange Finanse, Eurobank, Getin Bank) oraz Orange (mBank, ING Bank Śląski). Należy pamiętać, że banki mogą pobierać opłaty za kartę NFC, dlatego warto wziąć to pod uwagę, zanim skorzystamy z tej usługi.

Ciekawostka: Orange przygotował również usługę Orange Cash – ona także polega na płatnościach NFC, jednak opiera się nie na wirtualnej karcie do konta osobistego, lecz na karcie przedpłaconej mBanku (nie trzeba zakładać konta, by posiadać taką kartę, a można ją zasilić przelewem).

Usługa MasterCard Mobile

Usługa MasterCard Mobile umożliwia klientom banków zakup biletów do kina, opłaty za komunikację miejską, parkingi, regulowanie rachunków i innych drobnych wydatków. W celu skorzystania z usługi należy posiadać kartę debetową lub kredytową MasterCard i zainstalować odpowiednią aplikację w smartfonie.

W praktyce MasterCard Mobile integruje różne systemy drobnych płatności (np. SkyCash), aby użytkownik mógł je łatwo odnaleźć. Kiedy chcemy zapłacić np. za bilet autobusowy sprawdzamy, który z partnerów MasterCard Mobile umożliwia taką opcję. Następnie musimy zarejestrować się u wybranego usługodawcy poprzez pobranie jego aplikacji i powiązanie z nią swojej karty płatniczej. Po wykonaniu tych czynności możemy bez problemu płacić za usługi nie tylko u tego partnera, ale także u pozostałych (z reguły nie trzeba wtedy powtarzać całej procedury).

Płatności mobilne z wykorzystaniem tej aplikacji dostępne są dla kart płatniczych w Alior Banku, T-Mobile Usługi Bankowe, Getin Banku oraz Raiffeisen Polbanku. Więcej informacji o usłudze MasterCard Mobile uzyskasz pod tym adresem.

IKO, IKASA i PeoPay

Oprócz powyższych sposobów dokonywania płatności mobilnych, banki udostępniają swoim klientom także inne aplikacje. IKASA to aplikacja pozwalająca na płatności w sieci Biedronka (planowane jest dołączenie także innych sieci handlowych) dostępna dla klientów Alior Banku oraz Getin Banku.

Z kolei Bank Pekao umożliwia swoim klientom skorzystanie z aplikacji PeoPay, którą można płacić w oznaczonych punktach (także w sieci Biedronka), zaś posiadacze kont w PKO BP i Inteligo mogą cieszyć się aplikacją IKO, którą można dokonywać płatności w różnych punktach usługowych. PeoPay i IKO umożliwiają także wypłaty z bankomatów, co jest dodatkową zaletą dla klientów banków, które udostępniają te aplikacje.

Płatności poprzez powyższe aplikacje wyglądają podobnie: podczas skanowania produktów przez kasjera, np. w supermarkecie, należy zalogować się do aplikacji (trzeba w tym celu posiadać aktywne połączenie internetowe) – kiedy skanowanie zakupów zostanie zakończone, generujemy kod w aplikacji i podajemy go sprzedawcy, następnie zatwierdzamy płatność w telefonie i w ten sposób transakcja zostaje zrealizowana.

Nie trzeba nosić przy sobie gotówki ani karty płatniczej, wystarczy smartfon, bez którego większość z nas nie rusza się z domu. Przed dokonaniem płatności mobilnych warto dokładnie upewnić się, czy taka forma zapłaty będzie akceptowana przez sprzedawcę.

Płatności HCE

Płatności zbliżeniowe oparte o chmurę i technologię HCE to nowość w płatnościach smartfonem wprowadzona przez organizację Visa. Metoda jest podobna do znanego już NFC, jednak posiada jedną istotną zaletę – pomija konieczność posiadania specjalnej karty SIM w telefonie. Najważniejsze informacje potrzebne do zrealizowania transakcji będą przechowywane w tzw. chmurze obliczeniowej (zewnętrznym serwerze), dzięki czemu nie będzie już wymagana wymiana karty SIM w telefonie na taką, która obsługuje płatności zbliżeniowe. Z usługi będzie można zatem skorzystać niezależnie od naszego operatora komórkowego. Pierwszym bankiem w Polsce, który wdrożył płatności oparte o technologię HCE, jest Bank Pekao SA.

BLIK, czyli nowy standard płatności mobilnych

BLIK to system płatności mobilnych opracowany przez spółkę Polski Standard Płatności oraz Krajową Izbę Rozliczeniową (operatora systemu). Spółkę zawiązało 6 polskich banków – Alior Bank, Bank Millennium, BZ WBK, ING Bank Śląski, mBank oraz PKO BP. Projekt opiera się na aplikacji mobilnej PKO BP (IKO) i systemie kodów jednorazowych generowanych w telefonie, jednak nie trzeba instalować oddzielnego programu, gdyż usługa dostępna jest w aplikacjach mobilnych powyższych banków. Użytkownicy BLIKa mogą płacić smartfonami w sklepach tradycyjnych i internetowych, wypłacać gotówkę z bankomatów czy przelewać środki na numer telefonu odbiorcy (usługa dostępna w najbliższych miesiącach).

Podsumowanie

Banki idą z duchem czasu i wychodzą naprzeciw potrzebom klientom. Dziś każdy posiada przy sobie telefon, zdarza się, że łatwiej nam zapomnieć portfela niż smartfona. Uniwersalność nowoczesnych telefonów komórkowych sprawiła, że można nimi dokonywać także płatności mobilnych, a nawet zbliżeniowych. Instytucje finansowe wciąż rozwijają swoje rozwiązania – dziś płatności NFC nie są już nowością, a pojawiają się już nowe systemy: HCE czy BLIK Klienci bardzo cenią sobie takie rozwiązania, dlatego można spodziewać się, że wkrótce aplikacje dedykowane właśnie do płatności mobilnych staną się standardem w usługach bankowych.

Z ostatniej chwili

 • 16.01.2017 15:00

  Uczestnicy promocji „Lokata 130 dni z premią” mogą już uzupełniać dane konieczne do przelewu premii. Mają na to czas do 31 stycznia.

 • 12.01.2017 14:48

  Bank Światowy obniżył prognozę wzrostu PKB Polski w 2016 r. z 3,2% na 2,5%. Wzrost w 2017 r. szacuje się na 3,1% (zamiast 3,4%). 

 • 12.01.2017 14:25

  Promocja MasterPass i Cinema City: płacąc za bilet do kina za pomocą portfela elektronicznego, drugi bilet otrzymasz gratis. Akcja trwa do 28 lutego.

 • 11.01.2017 14:35

  ING kończy swój program lojalnościowy Bankujesz-zyskujesz. Uzyskane w ramach programu punkty można wymienić na rabaty do 14 marca.

 • 11.01.2017 14:29

  Decyzją Rady Polityki Pieniężnej stopy procentowe pozostają na niezmienionym poziomie. Obecnie stopa referencyjna wynosi 1,5%, zaś depozytowa 0,5%.

 • 11.01.2017 10:29

  ING przedłużył promocję na Otwartym Koncie Oszczędnościowym; oprocentowanie na poziomie 2% przez 4 miesiące można teraz zyskać do 14 lutego. 

 • 10.01.2017 15:04

  Bank Millennium wprowadził nową usługę dla przedsiębiorców - możliwość automatycznego tworzenia raportów JPK w formacie wymaganym przez Ministerstwo Finansów.

 • 9.01.2017 13:30

  mBank uruchomił usługę 3D Secure, zapewniającą więcej bezpieczeństwa w przypadku transakcji kartą w internecie.

 • 9.01.2017 13:19

  ING wprowadza one click przy płatnościach BLIK, dzięki czemu transakcje w sklepach internetowych będą łatwiejsze i szybsze. Nowa usługa pojawi się w marcu.

 • 9.01.2017 10:32

  Bank Millennium w kolejnej edycji promocji Konta Oszczędnościowego obniżył oprocentowanie na rachunku do 2,5% dla środków do 100 000 zł. 

Pominęliśmy coś ważnego? Napisz do nas!

Wiadomości

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej szczegółów w polityce prywatności.