PKO Konto Firmowe - nowy rachunek w ofercie PKO BP

PKO Konto Firmowe - nowy rachunek w ofercie PKO BP Źródło obrazka: strona banku PKO BP

Z dniem 27 czerwca PKO BP wprowadził nowy rachunek dla klientów biznesowych i zrezygnował z dotychczasowej, rozbudowanej oferty. PKO Konto Firmowe przeznaczone jest dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, rolników oraz przedstawicieli wolnych zawodów. Właściciele nowych firm mogą liczyć na bezpłatne prowadzenie rachunku przez 6 miesięcy od momentu jego otwarcia.

Nowi klienci biznesowi mają do wyboru: PKO Konto Firmowe i PKO Rachunek dla Biznesu. Bank mocno uprościł swoją ofertę dla przedsiębiorców i ograniczył liczbę firmowych rachunków.

Dotychczasowe pakiety - Pakiet Mobilny dla Firm, Debiut, Rozwój, Komfort Plus i Sukces Plus - nie są już dostępne dla nowych klientów. Obecni klienci nadal mogą z nich korzystać – bank nie zmusza ich do zmiany rachunku ani nie przewiduje automatycznego przekształcenia starego konta w nowe. Warto jednak przyjrzeć się najświeższej ofercie dla firm PKO BP i rozważyć, czy nie będzie ona atrakcyjniejsza.

Kto skorzysta z PKO Konta Firmowego i ile to będzie kosztowało?

PKO BP swoją nową ofertę zaadresował do określonych grup klientów. Konto Firmowe mogą otworzyć:

 • osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą;
 • przedstawiciele wolnych zawodów;
 • rolnicy.

Co ciekawe, w zależności od profilu działalności, bank wprowadził zróżnicowaną opłatę za prowadzenie konta i ustalił nieco inne warunki zwalniające z tej opłaty:

 • w przypadku przedstawicieli wolnych zawodów i osób prowadzących jednoosobową DG prowizja za prowadzenie rachunku wynosi 25 zł - można jej uniknąć, wykonując w danym miesiącu kalendarzowym przelew do ZUS i dokonując operacji bezgotówkowych kartą na sumę co najmniej 500 zł;
 • natomiast od rolników bank pobierze 9 zł - w tym przypadku warunkiem zwalniającym z opłaty jest wpływ na rachunek w wysokości co najmniej 1000 zł miesięcznie (przy czym nie mogą być to środki pochodzące z własnych rachunków w banku, lokat terminowych, kredytów, zwrotu składek ubezpieczenia, zwrotu towarów, storno uznania czy depozytów automatycznych).

Bank wykonał również ukłon w stronę przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z biznesem i nie zawsze są w stanie spełnić warunek gwarantujący bezpłatne prowadzenie konta. Jeżeli firma działa krócej niż 12 miesięcy, jej właściciel jest bezwarunkowo zwolniony z opłaty za obsługę rachunku przez 6 miesięcy od momentu jego otwarcia.

Pozostałe opłaty i atuty rachunku

PKO BP zmienił opłaty związane z podstawowym rachunkiem dla małych firm na bardziej konkurencyjne. Prowizje za użytkowanie karty płatniczej przedstawiają się następująco:

 • 0 zł za wydanie i użytkowanie karty debetowej Biznes Partner z funkcją płatności zbliżeniowych i internetowych przez pierwszych 12 miesięcy;
 • 30 zł opłaty rocznej za użytkowanie karty w następnych latach (w przeliczeniu daje to 2,50 zł miesięcznie).

Dodatkowymi atutami nowego rachunku są:

 • bezpłatne przelewy w ramach aplikacji mobilnej IKO (także przelewy na nr telefonu),
 • pakiet 30 darmowych przelewów zewnętrznych dokonanych za pośrednictwem serwisu transakcyjnego iPKO.

Posiadacz konta nie zapłaci również prowizji za wpłaty we wpłatomatach PKO Banku Polskiego (do 50 tys. zł miesięcznie) i wypłaty gotówki z maszyn należących do banku.

Taryfę opłat i prowizji PKO BP znajdziesz na tej stronie banku PKO BP.

PKO Konto Firmowe vs. Pakiet MOBILNY DLA FIRM

Poniżej podajemy zestawienie usług, w których występują największe różnice między nowym i wycofanym z oferty rachunkiem.

Nazwa usługi Pakiet MOBILNY DLA FIRM (wycofane z oferty) PKO Konto Firmowe
Prowadzenie rachunku 15 zł miesięcznie – aby uniknąć opłaty należy dokonać transakcji kartą na łączną sumę min. 700 zł i wykonać w danym miesiącu przelew do ZUS

0 zł – dla klientów prowadzących działalność gospodarczą krócej niż rok przez pierwszych 6 miesięcy po założeniu konta

25 zł - dla osób prowadzących jednoosobową DG oraz przedstawicieli wolnych zawodów. Opłaty można uniknąć, wykonując w danym miesiącu kalendarzowym przelew do ZUS i dokonując operacji bezgotówkowych kartą na sumę co najmniej 500 zł

9 zł - dla rolników. Opłaty można uniknąć pod warunkiem wpływu na rachunek w danym miesiącu w wysokości co najmniej 1000 zł

Przelewy internetowe dokonywane przez serwis transakcyjny iPKO 1,50 zł 30 pierwszych przelewów zewnętrznych jest bezpłatnych, kolejne kosztują 1 zł
Wypłaty z bankomatów PKO BP 0 zł za wypłaty z bankomatów PKO BP poprzez aplikację mobilną IKO, 1 zł za wypłaty z bankomatów PKO BP kartą debetową 0 zł za wypłaty z bankomatów PKO BP kartą debetową
Realizacja zlecenia stałego 1,50 zł 2 zł
Przelew natychmiastowy Usługa niedostępna 15 zł w oddziale banku dla osób prowadzących jednoosobową DG oraz przedstawicieli wolnych zawodów
5 zł – dla rolników
Przelew SORBNET 25 zł za przelew SORBNET powyżej 1 mln zł 20 zł za przelew powyżej 1 mln zł

Ważne! Klienci, którzy chcą przekształcić Pakiet MOBILNY DLA FIRM w Konto Firmowe, mogą to uczynić bezpłatnie w oddziale banku, a wówczas zachowają numer dotychczasowego rachunku.

Komentarz redakcji

Zmiana oferty często staje się dla banków wygodnym pretekstem do podwyżki opłat lub narzucenia klientom wyśrubowanych warunków umożliwiających darmowe korzystanie z rachunku. Pozornie wydaje się, że najnowsza propozycja PKO BP wpisuje się w tę tendencję. Klienci prowadzący działalność gospodarczą oraz przedstawiciele wolnych zawodów zapłacą za prowadzenie Konta Firmowego 25 zł - w przypadku Pakietu MOBILNEGO DLA FIRM było to jedynie 15 zł na miesiąc. Warto jednak podkreślić, że choć bank znacząco podniósł opłatę, to jednocześnie mocno złagodził wymagania jej uniknięcia.

Wcześniej, aby uzyskać darmowe konto, należało aktywnie posługiwać się kartą, przeprowadzając transakcje na łączną sumę min. 700 zł miesięcznie – obecnie wystarczą płatności na kwotę 500 zł, aby bank zrezygnował ze swojej prowizji. Ponadto właściciele firm działających krócej niż rok otrzymują przez sześć miesięcy praktycznie bezpłatne konto.

Dodatkowo bank wprowadził pakiet 30 bezpłatnych przelewów zewnętrznych i zmniejszył prowizję za każdy kolejny (z 1,50 zł do 1 zł). Zlikwidował również opłatę za wypłatę środków kartą debetową z własnych bankomatów i wprowadził przelewy natychmiastowe (niestety, ta ostatnia usługa jest dostępna jedynie w oddziałach).

Reasumując, najnowsza propozycja banku PKO BP dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą może spodobać się klientom preferującym płatności bezgotówkowe, często korzystającym z przelewów i z bankowości mobilnej. Pozostałe osoby przed podjęciem decyzji o założeniu PKO Konta Firmowego, powinny dokładnie rozważyć wszystkie „za” i „przeciw”.

Wniosek o Konto Firmowe możesz złożyć na .

Z ostatniej chwili

 • 19.10.2017 09:18

  Promocja "100 zł za otwarcie konta" w ING została przedłużona do 30 listopada 2017 r.

 • 18.10.2017 08:22

  W nowej wersji aplikacji mobilnej BZ WBK można już logować się odciskiem palca.

 • 16.10.2017 10:05

  Od dziś w ofercie mBanku dostępna jest karta Visa Świat, którą można płacić bez dodatkowej prowizji za przewalutowanie.

 • 15.10.2017 09:48

  Wciąż można zyskać 2,5% na Koncie Oszczędnościowym Profit w Banku Millennium - właśnie ruszyła nowa edycja promocji tego rachunku. Sprawdź szczegóły.

 • 11.10.2017 11:48

  Za założenie Wymarzonego Konta Osobistego w Raiffeisen Polbanku można obecnie otrzymać bilety do kina. Szczegóły w naszej analizie rachunku.

 • 9.10.2017 15:01

  UWAGA! W ING Banku Śląskim trwa awaria bankowości internetowej i mobilnej. Oba systemy będą niedostępne do 19:30. Trwają prace nad usunięciem problemu.

 • 6.10.2017 14:53

  Ruszyła 2 edycja promocji "Filmowe konto". Ponownie można otrzymać 6 biletów do kina za założenie Konta Optymalnego w BGŻ BNP Paribas.

 • 4.10.2017 11:59

  Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, stopa referencyjna nadal wynosi 1,5% w skali rocznej.

 • 4.10.2017 09:18

  Posiadacze kont w PKO BP i Inteligo mogą otrzymać bilety do kina za doładowanie telefonu przez bankowość elektroniczną.

 • 4.10.2017 07:54

  W placówkach Poczty Polskiej można już płacić Blikiem i kartą płatniczą za przesyłki wysyłane za pobraniem.

Pominęliśmy coś ważnego? Napisz do nas!

Wiadomości

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej szczegółów w polityce prywatności.