Opłaty za przewalutowanie transakcji na przykładzie kart Visa i MasterCard

Opłaty za przewalutowanie transakcji na przykładzie kart Visa i MasterCard

Niezależnie jaką formę rozliczenia za granicą – gotówkową czy bezgotówkową – wybierzemy, zawsze ponosimy związane z tym koszty. Mogą one w znacznym stopniu obciążyć nasz budżet, warto więc zdawać sobie sprawę, z jakimi pośrednikami mamy do czynienia i jakie opłaty należy uwzględnić przy dokonywaniu płatności.

Komu i za co płacimy?

W przypadku gotówki sprawa jest prosta. Jedynym kosztem – i to najczęściej poniesionym jednorazowo przed wyjazdem – jest kupno lokalnej waluty w kantorze i ewentualna późniejsza jej sprzedaż po powrocie. Na spreadzie – czyli różnicy między ceną kupna a ceną sprzedaży – zarabia kantor.

Sprawa komplikuje się w przypadku płatności bezgotówkowych. Zarówno opłat, jak i beneficjentów jest tu nieporównywalnie więcej.

Koszty związane z przewalutowaniem

Głównym kosztem w przypadku karty złotówkowej (ale także karty walutowej w walucie inna niż lokalna) jest koszt przewalutowania. Pojedyncze przewalutowanie jeszcze można znieść, ale – zwłaszcza w mniej popularnych lokacjach – często możemy się nadziać na przewalutowanie podwójne, a nawet potrójne(!). Dużo zależy tu od rodzaju karty, ponieważ inaczej funkcjonuje Visa, a inaczej – MasterCard.

Powiedzmy, że wyjeżdżamy do Bułgarii, gdzie walutą jest lew. Na kartę w walucie lokalnej nie mamy co liczyć, pozostaje więc korzystać nam ze złotowej. W praktyce przewalutowanie wygląda tak:

Karta MasterCard (waluta rozliczeniowa - euro/dolary)

 • lewy → waluta rozliczeniowa karty (euro albo dolary) – rozliczane wg kursu MasterCard (co do zasady korzystniejszego niż bankowy);

 • waluta rozliczeniowa → złotówki – rozliczane wg kursu banku (z wysokim spreadem, a więc niekorzystnego).

Przykład: Korzystając z karty MasterCard PayPass mBanku (waluta rozliczeniowa euro) zapłaciliśmy 200 lewów. 200 lewów zostało najpierw przeliczone na 102,04 euro (po kursie MasterCard – 0,510188), a następnie kwota w euro (po kursie mBanku – 4,5186; w tym samym czasie kurs MasterCard wynosił 4,363705) na 461,08 zł. Gdyby zastosować bezpośrednie przewalutowanie lew → złotówka, ta sama transakcja wyniosłaby 445,38 zł. Przykład uwzględnia wyłącznie operacje przewalutowania, pomijając pozostałe koszty, m.in. prowizje banku.

Płacimy więc za przewalutowanie podwójnie – raz MasterCardowi, raz naszemu bankowi. Swoistym kuriozum jest tu karta walutowa (w euro lub funtach) Alior Banku, która umożliwia aż potrójne przewalutowanie. Kwota transakcji najpierw zostałaby przeliczona przez bank z lewów na walutę rozliczeniową – dolary (kurs MasterCard) – następnie z dolarów na złotówki (kurs bankowy), a dopiero na końcu ze złotówek na euro lub funty (kurs bankowy).

Karta Visa (waluta rozliczeniowa - złotówka)

 • lewy → złotówki – rozliczane wg kursu Visa.

Przykład: Korzystając z karty Visa Electron mBanku (waluta rozliczeniowa złotówki) zapłaciliśmy 200 lewów. 200 lewów zostało przeliczone (po kursie Visa 2,26234) na 452,47 zł.

Co do zasady walutą rozliczeniową karty Visa w Polsce są złotówki, co pozwala uniknąć podwójnego przewalutowania (bo po drodze kwota nie jest dodatkowo przeliczana na euro lub dolary), w dodatku zysk ze spreadu trafia do Visy. Nic dziwnego, że bank musi zarobić na nas w inny sposób, a mianowicie na prowizjach za przewalutowanie. Skoro płatności kartą Visa nie pozwalają bankowi zarobić, naturalne jest, że prowizja dla tych kart powinna być wyższa. Dla przykładu: w mBanku prowizja za przewalutowanie dla kart MasterCard (z euro jako walutą rozliczeniową) wynosi 2% dla płatności w euro, a 3% – dla walut innych niż euro i złotówki; dla kart Visa z kolei – aż 5,9%, a więc dwukrotnie więcej.

Uwzględniając dodatkowo tę prowizję, w powyższych przykładach transakcja na 200 lewów kosztowałaby nas:

 • 474,91 zł przy karcie MasterCard (przewalutowania - 461,08 zł; 3% prowizji od transakcji w walucie innej niż euro i złotówki - 13,83 zł);
 • 479,17 zł przy karcie Visa (przewalutowania - 452,47 zł; 5,9% prowizji - 26,70 zł).

Niektóre bankomaty wyposażone są w funkcję DCC (ang. dynamic currency conversion – dynamiczne przewalutowanie) umożliwiającą przeliczenie środków w lokalnej walucie bezpośrednio na walutę naszej karty (a więc uniknięcie podwójnego przewalutowania) po kursie instytucji obsługującej urządzenie. Zazwyczaj jest to opcja korzystniejsza niż rozliczenie z wykorzystaniem kursu bankowego. Warto jednak dokładnie sprawdzić spready właściciela bankomatu (pobrana kwota powinna pojawić się na wyświetlaczu jeszcze przed zatwierdzeniem operacji) – może okazać się, że bardziej opłacalny będzie jednak standardowy przelicznik.

Prowizja za wypłatę z bankomatu

Choć coraz częściej wypłaty z bankomatów – również tych zagranicznych – są darmowe, część banków wciąż pobiera prowizję niezależną od tej za przewalutowanie, np. w przypadku konta Lubię to! Banku BPH opłata taka wynosi 2,5% wartości wypłaty (ale minimum 12 zł), a do tego trzeba doliczyć jeszcze 2% prowizji za przewalutowanie. Jeśli dodamy do tego, że transakcje mogą być przeliczane według bankowej tabeli kursu walut, łącznie możemy wydać nawet do 10-15% więcej niż wypłacona kwota.

Przykład: Klient chce wypłacić 200 lewów z bankomatu we Francji za pomocą karty MasterCard (waluta rozliczeniowa euro) do konta Lubię to! Banku BPH. Kurs MasterCard wynosi 1 lew = 2,226893 zł. Sama wypłata powinna więc obciążyć nas kwotą 445,38 zł. Ile jednak faktycznie zostanie pobrane z naszego rachunku?

 • 200 lewów → 102,04 euro (po kursie MasterCard: 1 lew = 0,510188 euro);

 • 102,04 euro → 465,42 zł (po kursie BPH: 1 euro = 4,5612 zł);

 • 9,31 zł – prowizja za przewalutowanie (2%);

 • 12 zł – prowizja za wypłatę gotówki za granicą (2,5%, min. 12 zł).

Łącznie operacja będzie kosztować nas 486,73 zł. To o 41,35 zł (9,3%) więcej niż kwota wyjściowa!

Opłata surcharge

Jest to opłata za korzystanie z bankomatu, pobierana od klienta. W Polsce nie jest powszechnie stosowana (styczniowa ordynacja podatkowa umożliwiła takie rozwiązanie w urzędach skarbowych podczas płacenia kartą bądź Blikiem), natomiast dość często można natknąć się na nią za granicą. Opłata wędruje bezpośrednio do właściciela bankomatu i jest niezależna od naszej umowy z bankiem. W zależności od bankomatu może ona wynieść parę procent lub parę jednostek pieniężnych (np. w Niemczech zwykle mieści się w przedziale 1,95-5 euro od transakcji). Często opłatami obłożone są również płatności kartą np. w hotelu, warto więc zawczasu zorientować się, czy nie taniej wyjdzie nam płatność gotówką.

O opłatach surcharge zazwyczaj informuje nas komunikat na ekranie bankomatu, mówiący, że z konta może zostać pobrana dodatkowa opłata w określonej wysokości. Dość często informacja wywieszona jest też obok terminalu POS. Najbezpieczniejszą opcją jednak zawsze pozostaje zapytanie o tę opłatę kelnera lub pracownika recepcji.

Pamiętajmy o opłatach

Szykując się na zagraniczny wyjazd z kartą, należy mieć na uwadze, że zapłacimy dużo więcej, niż wynikałoby to tylko z przelicznika kursów walutowych. Warto więc dokładnie sprawdzić opłaty i prowizje przynajmniej za podstawowe operacje bankowe – wypłaty z bankomatów za granicą i płatności kartą. Pozwoli to nam lepiej zaplanować nasze wydatki i nie przekroczyć dopuszczalnego salda na koncie. W przypadku płatności gotówką sytuacja jest o wiele prostsza – płacimy tylko za wymianę waluty w kantorze, jednak noszenie ze sobą pliku banknotów może być mniej wygodne niż posługiwanie się „plastikiem”.

Z ostatniej chwili

 • 17.08.2017 14:28

  Nowa akcja Mastercard: płacąc kartami Mastercard lub Maestro w Empiku, fundujesz posiłki dla głodujących dzieci w Rwandzie.

 • 17.08.2017 14:24

  Jak podaje KIR, już 500 urzędów administracji publicznej przyjmuje płatności bezgotówkowe. Usługa jest całkowicie bezpłatna.

 • 11.08.2017 09:33

  Beneficjenci programu "Rodzina 500+" będą mogli odbierać świadczenia gotówkowe w bankomatach PKO BP.

 • 8.08.2017 11:40

  Klienci BGŻ BNP Paribas mogą od teraz zlecać przelewy ekspresowe do ZUS i urzędów administracji skarbowej.

 • 7.08.2017 11:37

  mBank udostępnił klientom korporacyjnym usługę Qlick - rozwiązanie, dzięki któremu łatwiej opłacić rachunki wystawiane przez masowych wystawców faktur.

 • 2.08.2017 13:59

  W PKO BP ruszyła VII edycja programu poleceń "Mam PKO". Nowy klient może zyskać 100 zł, a obecny - 50 zł premii za skuteczne polecenie konta.

 • 1.08.2017 11:43

  Getin Bank zmienia formułę Konta Oszczędnościowego. Teraz oprocentowanie 2,5% obowiązuje dla nowych środków do 100 tys. zł przez 4 miesiące.

 • 1.08.2017 10:00

  Od 1 sierpnia w eurobanku za wypłatę środków poniżej 100 zł z bankomatów zapłacimy 1,90 zł, zaś sprawdzenie salda będzie nas kosztowało 2,50 zł. Szczegóły.

 • 1.08.2017 09:26

  ING Bank Śląski przedłużył promocję rachunku osobistego. Wciąż można zyskać 100 zł premii za założenie Konta z Lwem.

 • 31.07.2017 14:06

  Dziś przed północą kończy się świetna promocja eKonta w mBanku, w której do zyskania jest nawet 800 zł premii. Szczegóły opisujemy w tym artykule.

Pominęliśmy coś ważnego? Napisz do nas!

Wiadomości

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej szczegółów w polityce prywatności.