Najbardziej lubiane polskie banki na Facebooku

Najbardziej lubiane polskie banki na Facebooku © nanomanpro / Fotolia

Wzięliśmy pod lupę profile społecznościowe polskich banków komercyjnych. Liderami pod względem liczby polubień okazały się BZ WBK oraz mBank, które lubi na Facebooku ok 280 tys. osób. Znacznie gorzej z angażowaniem fanów idzie natomiast państwowym gigantom: PKO BP, Pekao oraz Bankowi Pocztowemu. Zestawiając liczbę polubień z bazą klientów, banki te wypadają nawet jeszcze gorzej.

W połowie września facebookowe konta działających w Polsce banków komercyjnych zebrały przeszło 1,6 mln polubień, a przeciętny profil posiadał prawie 100 tys. fanów.

Prowadzenie fanpage’a na największym na świecie portalu społecznościowym to jednak nie tylko licytacja na temat tego, który bank jest „lubiany” przez większą liczbę osób. To także, a raczej przede wszystkim nowoczesny kanał komunikacji, z pomocą którego banki w skuteczny sposób mogą dotrzeć ze swoją ofertą do zainteresowanych nią klientów. Z kolei ci dzięki Facebookowi nie muszą ze swoimi sprawami ograniczać się do przeważnie zajętej bankowej infolinii czy też mailowej korespondencji, która z uwagi na przepełnione skrzynki bankowców często pozostaje bez odpowiedzi.

Facebookowi giganci

Bankami, które jak do tej pory zdołały zbudować wokół siebie największą społeczność, są BZ WBK oraz mBank. Pod tym względem obie instytucje znacznie wyprzedzają resztę bankowej konkurencji, a profil każdej z nich liczy już ok. 280 tys. osób. O trzecie miejsce z liczbą ponad 200 tys. polubień zacięty bój toczą BGŻ BNP Paribas oraz ING Bank Śląski.

Stosunkowo mało fanów posiada natomiast profil największego polskiego banku, czyli PKO BP. Według stanu na połowę września 2017 roku jego fanpage lubiło 105 tys. osób. To nieco więcej niż rynkowa średnia, jednak prawie trzy razy mniej niż w przypadku facebookowych liderów. Jeszcze słabiej z budową internetowej społeczności na Facebooku idzie jak do tej pory numerowi dwa polskiej bankowości, czyli Pekao. Jego profil na daną chwilę liczy niespełna 50 tys. fanów.

Najpopularniejsze profile polskich banków prowadzone na Facebooku (liczba polubień w tysiącach)

Banki lubiane na Facebooku

Źródło: opracowanie własne

Fanpage w wersji mikro

Na szarym końcu listy najbardziej „lubianych” banków, z liczbą odpowiednio: 5,6 tys. i 3,9 tys. fanów, znajdują się natomiast Bank Pocztowy oraz BOŚ Bank. Pierwszy z nich może jednak w najbliższym czasie nieco przesunąć się w górę naszego zestawienia. Działający od niedawna profil cyfrowej marki Pocztowego - Envelo Bank - w szybkim czasie zyskał już 2 tys. fanów.

Liczba klientów banku ma znaczenie

Porównując liczbę osób lubiących fanpage danego banku, należy jednak wziąć pod uwagę, że poszczególne instytucje znacznie różnią się wielkością, jak i liczbą obsługiwanych klientów (a to właśnie z grona klientów wywodzi się zdecydowana większość „fanów”). Przykładowo – liczba klientów PKO BP jest czterdzieści razy wyższa niż w przypadku BOŚ-a.

Uwzględniając parametr wielkości banku obliczyliśmy, jaka jest liczba polubień facebookowego profilu danego banku w przeliczeniu na 1 tys. jego klientów. W naszej opinii tego typu zestawienie znacznie dokładniej pokazuje, jak skutecznie poszczególne instytucje angażują wokół siebie internetową społeczność.

Handlowy lider i skostniałe banki państwowe

Po dokonaniu kalkulacji okazało się, że Citi Handlowy dosłownie bije resztę bankowej konkurencji na głowę. Na każdy 1 tys. obsługiwanych przez niego klientów przypadało aż 209 lubiących. To wynik 7-krotnie wyższy niż średnia dla całego rynku i rezultat blisko dwa razy lepszy niż w przypadku drugiego w zestawieniu T-Mobile Usługi Bankowe.

Całkiem duże fanpage posiadały także BGŻ BNP Paribas, BZ WBK oraz mBank – we wszystkich przypadkach liczba „lubiących” na każde 1 tys. klientów przekroczyła 60 osób.

Nasze zestawienie pokazuje także, że najgorzej, jeśli chodzi o aktywność w Internecie, radzą sobie państwowe banki: PKO BP, Pekao oraz Pocztowy. W ich przypadku średnia liczba polubień była daleko niższa niż u reszty konkurencji, a w przypadku Pocztowego na każde 1 tys. klientów przypadły zaledwie cztery „lajki”.

Liczba polubień przypadająca na 1 tysiąc klientów danego banku

Banki na Facebooku z uwzględnieniem liczby klientów banku

Źródło: opracowanie własne

Nawet najgorszy profil jest lepszy niż żaden

W naszej opinii posiadanie nawet kilku tysięcy fanów, z którymi można komunikować się za pośrednictwem Facebooka, jest i tak znacznie lepszym rozwiązaniem niż zupełne zaniechanie prowadzenia firmowego profilu. Co prawda większość działających nad Wisłą banków taki profil posiada (choć, jak pokazaliśmy, prowadzi go z różnym powodzeniem), są tu jednak dwa wyjątki – Bank Millennium oraz Deutsche Bank.

Obie instytucje konta na polskim Facebooku nie mają, dostępne są jedynie ich globalne fanpage, prowadzone w języku angielskim. Trochę szkoda, bo jak pisaliśmy, jest to doskonała możliwość skutecznego dotarcia do obecnych i przyszłych klientów, a także sposób na budowanie swojej marki i wizerunku. A tak – osoby, które mają pytanie do banku, skazane są na zajętą często infolinię i przepełnione skrzynki mailowe bankowców.

Z ostatniej chwili

Pominęliśmy coś ważnego? Napisz do nas!

Wiadomości

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej szczegółów w polityce prywatności.