Przelew limitowany, czyli ile maksymalnie można przelać ze swojego konta bankowego?

Przelew limitowany, czyli ile maksymalnie można przelać ze swojego konta bankowego? Źródło obrazka: © fuzzbones/fotolia

Nieważne czy chcemy przelać ze swojego konta kilka złotych, czy kilka milionów – w większości banków taki przelew wykonamy bez żadnego problemu. Niestety na polskim rynku bankowym znaleźć można też negatywne wyjątki, takie jak BZ WBK, Citibank i jeszcze kilka innych. Ich klienci domyślnie w ciągu dnia mogą przesłać najwyżej 50 tys. zł, a podwyższenie tego limitu wymaga osobistego udania się do oddziału lub wręcz w ogóle nie jest możliwe.

Tomasz postanowił zaszaleć. Pozbył się swojej nieco już wysłużonej Skody Octavii, dołożył drugie tyle i kupił prawie nowe Audi A4. Po krótkich negocjacjach ze sprzedawcą cena auta została ustalona na 50 tys. zł. Tomasz miał akurat tyle na koncie, więc bez zwłoki zalogował się do systemu bankowości internetowej, aby zrobić przelew. Wpisał potrzebne dane, kliknął „zatwierdź” i spokojnie czekał na kod SMS potwierdzający operację. Zamiast tego na ekranie pojawił się komunikat, że żądana kwota nie może zostać wysłana, gdyż przekracza dzienny limit transakcji.

Limit zmienimy tylko w oddziale

Nasz bohater nie dał jednak za wygraną. Szybko znalazł na stronie banku instrukcję na temat tego, jak zwiększyć limity przelewów w systemie transakcyjnym banku BZ WBK (bo właśnie z jego usług korzystał). Cała procedura sprowadzała się do pięciu prostych kroków. Niestety Tomasz nie zdołał dotrzeć nawet do trzeciego. Kiedy ustawił nowy limit na 60 tys. zł, okazało się, że taka zmiana nie jest możliwa z powodu wprowadzonych przez bank ograniczeń.

W przypadku banku BZ WBK z poziomu bankowości internetowej można zwiększyć limit jedynie do 25 tys. zł. Na nic zdała się także próba załatwienia sprawy na infolinii. Tam Tomasz dowiedział się, że podwyższenie limitu przelewu do żądanej przez niego kwoty 60 tys. zł wymaga osobistego stawiennictwa w którymś z oddziałów banku. To jednak w jego przypadku – wiecznie zagonionego pracownika jednej z warszawskich „korpo” - było praktycznie niemożliwe.

Na szczęście sprzedawca Audi nie robił większych problemów z rozbiciem płatności na transze. Tomasz jednego dnia przesłał mu 25 tys. zł i rankiem następnego dnia dosłał kolejne 25 tys. zł. Mimo ograniczeń ze strony banku transakcja została zawarta.

W których bankach obowiązują limity kwot przelewu?

Jeszcze więcej trudności z przelewaniem dużych kwot mają osoby korzystające z usług Banku Millennium. Także tutaj po zmianę dziennego limitu trzeba osobiście udać się do któregoś z oddziałów, przy czym maksymalnie może być to tylko 50 tys. zł. Więcej w ciągu dnia w Millennium przelać się po prostu nie da. A co, jeśli jednorazowo chcemy przesłać większą kwotę? W przypadku tego banku możliwe jest to jedynie poprzez zlecenie takiej dyspozycji bezpośrednio w którymś z jego oddziałów.

Na ograniczenia w robieniu przelewów natknąć mogą się także klienci Eurobanku. W tej instytucji dzienny limit przelewów, których autoryzacja odbywa się za pomocą wiadomości SMS, wynosi 20 tys. zł. Ale jeśli do potwierdzenia przelewów zamiast SMS-ów używamy specjalnego tokena, wówczas żaden limit nie będzie obowiązywał.

Maksymalny limit, który możemy ustalić w systemie bankowości internetowej

Bank Maksymalny limit ustalany w systemie bankowości elektronicznej*
Alior Bank brak
Bank Millennium 50 tys. zł**
Bank Pekao brak
BGŻ BNP Paribas brak
BOŚ brak
BZ WBK 25 tys. zł (10 tys. zł jeśli przelew nie wymaga autoryzacji)
Citibank 50 tys. zł (100 tys. zł dla kont CitiGold)
Credit Agricole brak
Deutsche Bank 50 tys. zł (można zmienić w oddziale)
Envelo Bank brak
Eurobank 20 tys. (dla korzystających z kodów sms)
Getin Noble Bank brak
Idea Bank brak
ING brak
mBank brak
Nest Bank 50 tys. zł
PKO BP brak
Plus Bank 200 tys. zł miesięcznie
Raiffeisen Bank 50 tys. zł
T-Mobile Usługi Bankowe brak

* Podwyższenie limitu w zależności od banku wymaga kontaktu z infolinią lub osobistej wizyty w bankowej placówce.

** Podwyższenie limitu nie jest możliwe.

Źródło: Opracowanie własne na podstawie regulaminów i informacji udostępnionych przez poszczególne banki. Domyślne ustawienia w przypadku poszczególnych użytkowników mogą być inne niż podane wartości, ale można je zmienić korzystając z systemu bankowości internetowej. Stan na grudzień 2017.

Oprócz wymienionych BZ WBK, Millennium oraz Eurobanku z ograniczeniami liczyć się muszą także klienci Citibanku, Deutsche Banku oraz Raiffeisena. W każdym z nich z poziomu bankowości internetowej standardowo da się w ciągu jednego dnia przelać najwyżej 50 tys. zł. Natomiast w przypadku Plus Banku obowiązuje limit miesięczny, którego wysokość wynosi 200 tys. zł.

W pozostałych sprawdzonych przez nas bankach dzienne limity przelewów albo w ogóle nie obowiązywały, albo były ustalone na bardzo wysokim poziomie (przykładowo w PKO BP było to 999 mln złotych).

Przelewy natychmiastowe

Standardowy przelew bankowy realizowany w systemie Elixir ma tę wadę, że przesłanie pieniędzy z konta na konto zabiera nieco czasu. Pół biedy, jeśli transferujemy środki w dni robocze – wówczas istnieje duża szansa, że pieniądze trafią na konto odbiorcy jeszcze tego samego dnia. Znacznie gorzej jest natomiast w weekendy, kiedy żadne płatności nie są przetwarzane. W praktyce oznacza to, że pieniądze wysłane w piątek po południu trafią do adresata najwcześniej w poniedziałek koło południa.

A co, jeśli na taką zwłokę nie można sobie pozwolić? W takim przypadku jednym z najtańszych rozwiązań (koszt to przeważnie od 5 zł do 10 zł ) jest wykonanie tzw. przelewu ekspresowego realizowanego w systemie Express Elixir lub przez prywatnego operatora płatności – firmę Blue Media (dowiedz się więcej na temat przelewów ekspresowych).

Zasadniczą wadą tego typu płatności jest jednak niska maksymalna kwota, którą możemy wysłać w ten sposób. Owszem, przelew natychmiastowy sprawdzi się, jeśli pilnie potrzebujemy np. 200 zł na kupno nowych butów czy zapłacenie rachunku w restauracji. Ale jeśli musimy mieć „na już” 50 tys. zł (czyli tyle, ile na kupno swojego Audi potrzebował Tomasz) – taka usługa poza kilkoma wyjątkami niestety się nie sprawdzi.

Ustalone przez bank limity dla przelewów realizowanych w trybie ekspresowym

Bank Limit* System płatności
Alior Bank 20 tys. Express Elixir
Bank Millennium 10 tys. zł (50 tys. bank. prywatna) Express Elixir
Bank Pekao 20 tys. zł BlueCash
BGŻ BNP Paribas 100 tys. zł Express Elixir
BOŚ 20 tys.zł BlueCash
BZ WBK 20 tys. zł BlueCash
Citibank 100 tys. zł Express Elixir
Credit Agricole 20 tys. zł BlueCash
Deutsche Bank 20 tys. zł BlueCash
Envelo Bank 20 tys. zł Express Elixir
Eurobank 3 tys. zł jednorazowo, 6 tys. zł dziennie Express Elixir
Getin Noble Bank 20 tys. zł BlueCash
Idea Bank 20 tys. zł Express Elixir
ING 100 tys. zł Express Elixir
mBank 5 tys. zł jednorazowo, 10 tys. zł dziennie Express Elixir
Nest Bank 20 tys. zł BlueCash
PKO BP 3 tys. zł jednorazowo, 6 tys. zł dziennie Express Elixir
Plus Bank n.d.** Sorbnet
Raiffeisen Polbank 20 tys. zł BlueCash
T-Mobile Usługi Bankowe 20 tys. zł BlueCash

* Jeśli w danym banku dostępne były zarówno przelewy Express Elixir jak i Bluecash, pod uwagę braliśmy ten z wyższym limitem. Z uwagi na ograniczenia systemów płatniczych – brak możliwości ich podniesienia.

** Bank umożliwia dokonywanie przelewów w systemie Sorbnet.

Źródło: Opracowanie własne na podstawie regulaminów i informacji udostępnionych przez poszczególne banki. Stan na grudzień 2017

Oferta przelewów ekspresowych w poszczególnych bankach

Na największe ograniczenia z dokonywaniem przelewów ekspresowych natkną się klienci PKO BP oraz Eurobanku. W obu bankach maksymalna kwota transakcji tego typu może jednorazowo wynieść tylko 3 tys. zł, a w ciągu dnia da się wykonać jedynie dwie takie operacje. Tak więc nawet jeśli podzielimy płatność na dwie części, to i tak w ciągu doby nie wyślemy więcej niż 6 tys. zł. Minimalnie lepiej sprawa wygląda w mBanku, gdzie limit pojedynczej transakcji to 5 tys. zł, a danego dnia, podobnie jak w PKO BP i Eurobanku, można wykonać tylko dwa takie ekspresowe przelewy.

W innych bankach również zetkniemy się z limitami, ale są one już znacznie wyższe. Przykładowo w Credit Agricole, Deutsche Banku czy Raiffeisen Polbanku limit dla przelewów realizowanych w trybie ekspresowym w systemie BlueCash wynosi 20 tys. zł. Tyle samo (ale już w przypadku systemu Expres Elixir) można przesłać maksymalnie w Idea Banku i Alior Banku. Natomiast najwyższe limity – równe 100 tys. zł – w chwili pisania tego artykułu obwiązywały w BGŻ BNP Paribas, Citibanku oraz ING Banku Śląskim.

Przelewy w aplikacji mobilnej

Wystarczyło zaledwie kilka lat dynamicznego rozwoju bankowości elektronicznej, aby w ofercie w zasadzie wszystkich polskich banków komercyjnych pojawiły się mobilne aplikacje do zarządzania finansami. Ich posiadacze przy pomocy smartfona lub innego urządzenia mobilnego mogą m.in. w bardzo łatwy sposób sprawdzić saldo swojego konta, dokonać płatności zbliżeniowej, a nawet zrobić przelew.

Z tym ostatnim wiele osób może mieć jednak sporo kłopotów. Okazuje się, że spora cześć banków wprowadziła znaczne ograniczenia co do maksymalnych kwot, które można przelać przez aplikację mobilną. Choć w założeniu taki zabieg ma zwiększyć bezpieczeństwo przelewanych środków, to jednak nierzadko może być bardzo frustrujący.

Przykładowo – klienci Banku Millennium z wykorzystaniem aplikacji mobilnej mogą w ciągu dnia przesłać maksymalnie 10 tys. zł, a podwyższenie tego limitu nie jest możliwe. Podobne ograniczenia co do przelewanych kwot obowiązują także w BZ WBK, ING oraz Pekao.

Jeszcze gorzej pod tym względem sprawa wygląda w mBanku, gdzie jednorazowo możemy przesłać najwyżej 1 tys. zł. Z kolei w przypadku Plus Banku maksymalna przelewana kwota nie jest ograniczona, ale za to w ciągu dnia da się zrobić najwyżej 15 takich operacji.

Limity dzienne w aplikacji mobilnej

Bank Limit*
Alior Bank brak
Bank Millennium 10 tys. zł **
Bank Pekao 10 tys. zł
BGŻ BNP Paribas 5 tys. zł jednorazowo, 10 tys. dziennie
BOŚ brak
BZ WBK 10 tys. zł
Citibank 50 tys. zł
Credit Agricole brak
Eurobank 20 tys. (dla korzystających z kodów sms)
Getin Noble Bank brak
Idea Bank brak
ING 10 tys. zł
mBank 1 tys. zł jednorazowo, 5 tys. dziennie
Nest Bank 50 tys. zł
PKO BP 20 tys. zł
Plus Bank brak limitu kwoty, max. 15 transakcji dziennie
Raiffeisen Bank 50 tys. zł dziennie
T-Mobile Usługi Bankowe brak

* Podwyższenie limitu w zależności od banku wymaga kontaktu z infolinią lub osobistej wizyty w placówce banku.

** Podwyższenie limitu nie jest możliwe.

Źródło: Opracowanie własne na podstawie regulaminów i informacji udostępnionych przez poszczególne banki. Stan na grudzień 2017.

W innych bankach limity są już znacznie wyższe lub nie ma ich w ogóle. Na przykład w Citibanku oraz Raiffeisen Polbanku z użyciem aplikacji mobilnej da się przetransferować maksymalnie 50 tys. zł, ale już w Credit Agricole czy Nest Banku nie powinniśmy napotkać jakichkolwiek ograniczeń.

Podsumowanie

Jak wynika z najnowszych danych Krajowej Izby Rozliczeniowej, w listopadzie 2017 roku przeciętna wartość przelewu realizowanego w systemie Elixir wyniosła niespełna 2750 zł. Tylko niewiele więcej, bo 3020 zł, przelewano przeciętnie w trybie natychmiastowym z wykorzystaniem usługi Express Elixir. Podane kwoty są więc znacznie niższe niż wynoszą ograniczenia przelewanych kwot w poszczególnych bankach. Niemniej, jeśli ktoś zamierza dokonać transferu znacznie większej kwoty pieniędzy – tak jak chciał to uczynić bohater naszego artykułu - w niektórych przypadkach może mieć z tym kłopoty.

W związku z tym zawczasu radzimy, aby już w momencie zakładania konta bankowego dopytać o obowiązujące limity. I jeśli zdarza się nam od czasu do czasu obracać większymi kwotami – poprosić o ich podwyższenie lub nawet całkowite zniesienie. Dzięki temu w przyszłości unikniemy przykrych niespodzianek w postaci odrzuconego przelewu i straconego czasu, który należało poświęcić, aby płatności jednak dokonać.

Z ostatniej chwili

 • 20.02.2018 15:01

  5% zwrotu za transakcje bezgotówkowe z Kontem Proste Zasady w Getin Banku.

 • 20.02.2018 13:49

  W najnowszej promocji BGŻ BNP Paribas można zgarnąć do 460 zł z Kontem Optymalnym: bonus 160 zł + 300 zł premii za transakcje mobilne.

 • 20.02.2018 10:45

  Zakładając Konto dla Młodych w PKO BP można otrzymać 100 zł do wykorzystania w serwisie Allegro.pl.

 • 19.02.2018 20:00

  Powraca promocja Citibanku: za wyrobienie karty kredytowej można otrzymać bon o wartości 300 zł na Allegro.

 • 16.02.2018 08:46

  O co pracownik banku nie ma prawa Cię zapytać? Przeczytaj praktyczny poradnik, jak bronić się przed vishingiem.

 • 15.02.2018 10:47

  mBank rozpoczął nową promocję: "100 zł dla aktywnych" z ekontem Standard. Sprawdź jakie warunki trzeba spełnić, aby zgarnąć premię.

 • 15.02.2018 08:59

  Raiffeisen Polbank udostępnia klientom płatności mobilne Blik. Klienci mogą już korzystać z płatności w internecie, w terminalach i z wypłat z bankomatów.

 • 12.02.2018 15:33

  Aktualnie promocje za doładowanie telefonu w Orange oferują: BZ WBK, PKO BP, Inteligo, Bank Millennium i ING. Sprawdź co możesz zyskać.

 • 8.02.2018 14:39

  Idea Bank we współpracy z Mastercardem uruchomił usługę Masterpass.

 • 8.02.2018 07:52

  Promocja kart kredytowych w Citibanku: 300 zł premii gotówkowej za wyrobienie bezpłatnej karty Citi Simplicity.

Pominęliśmy coś ważnego? Napisz do nas!

Wiadomości

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej szczegółów w polityce prywatności.