Karty kredytowe z moneybackiem

Karty kredytowe z moneybackiem Źródło obrazka: © chrisdorney/fotolia

Odpowiadając na Wasze częste prośby, prześwietliliśmy oferty poszczególnych banków w poszukiwaniu kart kredytowych z moneybackiem. Po dokonaniu analizy okazało się, że tego typu usługa to obecnie rzadkość – na zwrot części środków wydanych za pomocą karty mogą obecnie liczyć klienci zaledwie czterech spośród dwudziestu trzech sprawdzonych przez nas banków komercyjnych. Znacznie powszechniejsze są natomiast różnego rodzaju programy rabatowe.

Czym jest moneyback?

Moneyback to usługa, w ramach której wystawca karty (bank) zwraca nam pewną część pieniędzy, które wydaliśmy za jej pomocą. Przykładowo, jeśli bank oferuje moneyback w wysokości 1%, to wydając w danym miesiącu za pomocą „plastiku” 1000 zł, otrzymamy zwrot w wysokości 10 zł (te pieniądze trafią do nas na koniec miesięcznego cyklu rozliczeniowego).

W niektórych bankach można także spotkać określenie cashback, które w tym przypadku oznacza taką samą usługę.

Dowiedz się więcej, jaka jest różnica między moneybackiem a cashbackiem tutaj.

Moneyback tylko w czterech bankach

Skoro już wiemy, na czym dokładnie polega moneyback, pora przyjrzeć się szczegółom poszczególnych ofert. Aktualnie (marzec 2018 r.) tylko cztery banki umożliwiały wyrobienie „kredytówki”, dla których typu usługa jest dostępna.

Do 4% moneybacku w BZ WBK

W tym gronie szczególnie warta uwagi jest karta kredytowa 1/2/3/ oferowana przez BZ WBK, której posiadacze mogą w ciągu roku otrzymać zwrot nawet 760 zł (63,33 zł miesięcznie) z tytułu moneyback.

To, ile ostatecznie do nas wróci, zależy w tym przypadku nie tylko od sumy naszych wydatków, ale i miejsca ich dokonania. I tak: wydatki w supermarketach premiowane są zwrotem 1% wydatkowanej kwoty, 2% otrzymamy kupując na stacjach benzynowych, a 3% w restauracjach. Najwięcej, bo aż 4% zwrotu, przysługuje natomiast w przypadku zakupów robionych na stacjach Circle K.

Alior Bank – zwrot 1% wydatków kartą kredytową

Nieco gorsze warunki moneybacku oferowane są osobom zainteresowanym kartami kredytowymi Alior Banku.

Posiadacze „kredytówek” Mastercard OK! i Mastercard TU i TAM mogą liczyć jedynie na 1% zwrotu wydatkowanych pieniędzy, przy czym w danym miesiącu nie może być to więcej niż 25 zł (tyle otrzymają osoby, które w ciągu miesiąca rozliczą transakcje kartą za min. 2,5 tys. zł).

Plusem tej oferty jest natomiast bardzo obszerna lista akceptowanych punktów handlowo-usługowych, w których załapiemy się na zwrot. Obejmuje ona tysiące różnego rodzaju miejsc ulokowanych na terenie całego kraju (wykaz akceptowanych punktów według kodów MCC dostępny jest tutaj).

Dowiedz się czym są i do czego służą kody MCC.

Eurobank – nawet 100 zł moneyback miesięcznie

Na tle swojej konkurencji stosunkowo słabo prezentuje się natomiast usługa moneyback oferowana posiadaczom karty Visa Gold Perfect wydawanej przez Eurobank.

W jej przypadku pod uwagę brane są wyłącznie zakupy w supermarketach i na stacjach paliw, a suma otrzymanego zwrotu zależy od tego, ile wydamy kartą. Jeśli w danym miesiącu będzie to kwota w przedziale między 300 a 900 zł, możemy liczyć na jedynie 0,5% moneyback, czyli maksymalnie 4,5 zł. Natomiast dla nadwyżek ponad tę kwotę kwota zwrotu rośnie do 1,0%.

Przykładowo - jeśli w danym miesiącu za pomocą karty kredytowej wydamy 1500 zł otrzymamy łącznie 10,5 zł zwrotu (900 zł * 0,5% + 600 zł * 1,0%)

Dobrą stroną oferty Eurobanku jest natomiast wysoka nominalna kwota zwrotu, która w ciągu danego miesiąca może wynieść aż 100 zł (rocznie można otrzymać max. 750 zł). Aby tyle zyskać, trzeba jednak rozliczyć transakcje kartą na bagatela – 10450 zł.

T-Mobile Usługi Bankowe – 3% moneyback za płatności za granicą

Wśród kart kredytowych z usługą moneyback ciekawie prezentuje się „kredytówka” o nazwie Mastercard Travel oferowana przez T-Mobile Usługi Bankowe.

Płacąc nią, możemy uzyskać zwrot w wysokości 5% wydatkowanej kwoty. Warunek – transakcja musi zostać przeprowadzona za granicą, a jej równowartość w polskich złotych powinna przekraczać 50 zł. W ten sposób można odzyskać nawet 100 zł miesięcznie, a suma zwrotów w ciągu 12 miesięcy od wyrobienia karty może sięgnąć 560 zł.

Problemem w przypadku tej oferty jest natomiast to, że płatności za granicą musimy dokonywać kartą w polskich złotych, co naraża nas na koszty związane z przewalutowaniem. Jak wynika z tabeli kursowej obowiązującej w T-Mobile Usługi Bankowe, płacąc w euro lub dolarach ponosimy koszt aż o 7,5% wyższy niż aktualnie obowiązujący na rynku walutowym forex. W praktyce więc (mimo 5% premii moneyback) znacznie bardziej opłacalne będzie np. wyrobienie sobie karty walutowej i płacenie za granicą właśnie w ten sposób.

Porównanie ofert moneyback dla kart kredytowych

Aktualna oferta kart kredytowych z usługą moneyback

Bank wydający kartę

Nazwa karty

Kwota zwrotu

Akceptowane płatności

Alior Bank

Mastercard OK! Mastercard TU i TAM

1% max. 75 zł kwartalnie (25 zł miesięcznie)

Punkty usługowo-handlowe na terenie kraju

BZ WBK

1/2/3

1% - 4% max. 760 zł rocznie (63,33 zł miesięcznie)

Supermarkety (zwrot 1%), Stacje benzynowe (zwrot 2%), Restauracje (3%), Stacje Circle K i Statoil (4%)

Eurobank

Visa Gold Perfect

0,5% - 1,0% (zależnie od sumy wydatków kartą) max. 100 zł miesięcznie

Stacje benzynowe i supermarkety

TMUB

Mastercard Travel

5% max. 100 zł miesięcznie

Punkty sprzedaży zlokalizowane poza Polską

* Opracowanie własne na podstawie danych udostępnionych przez poszczególne banki. Stan na marzec 2018.

Dlaczego tak mało banków oferuje karty kredytowe z moneybackiem?

Jeszcze kilka lat temu usługa moneyback była znacznie powszechniejsza, co było możliwe z powodu wysokich opłat z tytułu tzw. interchange pobieranych przez poszczególne banki. W skrócie wyglądało to tak, że sprzedawca posiadający terminal płatniczy od każdej zawartej transakcji odprowadzał do banku od 2% do nawet 7% jej wartości.

Jednak wprowadzenie unijnych regulacji wymusiło na bankach mocne obniżenie stawek interchange. Od 2015 roku wynoszą one maksymalnie 0,3% kwoty transakcji. Kiedy do tego doda się konieczność opłacenia przez banki prowizji na rzecz operatorów kart, np. Visy czy Mastercarda, okaże się, że ich przychody z tego tytułu są obecnie zbyt niskie (nawet jeśli uwzględni się opłaty stałe płacone przez posiadaczy terminali płatniczych), aby móc oferować klientom usługę moneyback.

Programy lojalnościowe popularniejsze niż moneyback

Znacznie częstszą opcją oferowaną przez wydawców kart kredytowych są różnego rodzaju programy rabatowe. Najpopularniejszymi tego typu usługami są programy Visa Oferty oraz Mastercard Priceless Special.

W ich przypadku płacąc kartą, również możemy liczyć na zwrot części wydanych pieniędzy. Jednak w stosunku do standardowego moneybacku lista punktów sprzedaży, w których możemy liczyć na zwrot, jest znacznie mniejsza. Przykładowo – program rabatowy oferowany posiadaczom kart Millennium Impresja oraz Millennium Alfa (obie wydaje Bank Millennium) obejmuje jedynie 20 punktów sprzedaży – głównie są to sklepy odzieżowe, a oferowany zwrot to 5% rozliczonych tam wydatków.

Innym często spotykanym sposobem dodatkowej gratyfikacji posiadaczy kart kredytowych są programy lojalnościowe. W ich przypadku w zamian za dokonane płatności zamiast pieniędzy otrzymuje się jednak punkty rabatowe, które po uzbieraniu pewnej sumy można wymienić na określony produkt, usługę lub rzadziej za gotówkę. Przykładem tego typu karty jest Citi BP Payback oferowana przez Citibank.

Podsumowanie

Jak pokazaliśmy, tradycyjny moneyback aktualnie jest bardzo rzadko spotykaną usługą. Z takiej opcji skorzystają posiadacze kart kredytowych wydawanych przez zaledwie cztery polskie banki komercyjne, z czego w jednym przypadku zwroty obejmują wyłącznie transakcje dokonywane za granicą.

Natomiast jeśli ktoś płacąc kartą, chciałby odzyskać część wydanych pieniędzy, ale jego „plastik” nie posiada usługi moneyback, może skorzystać z różnego rodzaju programów rabatowych. W ich przypadku lista akceptowanych punktów sprzedaży jest co prawda znacznie mniejsza, ale za to oferowane rabaty niekiedy sięgają kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu procent.

Przed wybraniem karty kredytowej radzimy zapoznać się z naszym poradnikiem i zwrócić uwagę na koszty związane z jej użytkowaniem, do czego pomocny okaże się opracowywany przez nas ranking najlepszych „kredytówek” dostępnych na polskim rynku.

Z ostatniej chwili

Pominęliśmy coś ważnego? Napisz do nas!

Wiadomości

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej szczegółów w polityce prywatności.