Kantor Walutowy Alior Banku

Kantor Walutowy Alior Banku Źródło obrazka: strona Kantoru Walutowego Alior Banku

Kantor walutowy Alior Banku to wyjątkowa usługa dla klientów, którzy chcą szybko, tanio i bezpiecznie wymienić waluty obce przez Internet. W praktyce jest to połączenie tradycyjnego kantora i konta walutowego – bank otwiera użytkownikowi kilka rachunków w wybranych przez niego walutach wymienialnych, w ramach których można dokonywać przelewów, a nawet korzystać z kart debetowych. W aktualnych promocjach możesz zyskać nawet 10 euro premii.

Kantor Walutowy Alior Banku zachęca klientów atrakcyjnymi kursami walut i konkurencyjnymi opłatami za przelewy europejskie i zagraniczne. Powstał w 2012 r. i w ciągu pierwszych sześciu miesięcy działalności skorzystało z niego ok. 27 tysięcy klientów. Pokazuje to, jak istotne było uruchomienie takiego serwisu wymiany walut. Warto dodać, że usługa jest w całości dostępna przez Internet, jednak gotówkę w walutach wymienialnych można także odbierać w oddziałach banku. Z punktu widzenia bezpieczeństwa Kantor Walutowy jest częścią Alior Banku i środki w nim zgromadzone są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do kwoty 100 tys. euro.

W naszym artykule przyjrzymy się najważniejszym kosztom związanym z usługą wymiany walut online w Alior Banku oraz zaletom, które wyróżniają ją spośród konkurencyjnych ofert.

Podstawowe parametry rachunków w Kantorze Walutowym

Kiedy mamy do czynienia z wymianą walut, od razu myślimy o kursach zakupu i sprzedaży. Różnica między nimi – spread walutowy – to bardzo ważny wyznacznik atrakcyjności konta prowadzonego w walucie obcej. Inne istotne parametry to np. koszty przelewów walutowych czy możliwość korzystania z karty debetowej. Poniżej przedstawiamy najważniejsze parametry Kantoru Walutowego w Alior Banku:

 • środki na rachunkach nie są oprocentowane;
 • szacunkowy spread dla czterech głównych walut (EUR, USD, GBP i CHF) wynosi ok. 0,64% i jest jednym z najniższych (najbardziej atrakcyjnych) na rynku;
 • korzystanie z kantoru jest bezpłatne;
 • obsługiwane waluty to: EUR, USD, GBP, CHF, AUD, CAD, CZK, DKK, HUF, JPY, NOK, RUB, SEK;
 • karta debetowa MasterCard Debit PayPass do rachunków w EUR, USD i GBP – jej wydanie jest bezpłatne, jednak w ciągu 6 miesięcy musisz przynajmniej raz użyć karty, w przeciwnym razie bank naliczy jednorazową opłatę w wysokości 15 zł. Karta walutowa to korzystny sposób na płatności bezgotówkowe za granicą, gdyż płacąc w walucie, w której posiadamy kartę i rachunek, unikamy kosztów przewalutowania, które często są wysokie. Wizerunki kart debetowych dostępnych w Kantorze Alior Banku prezentujemy poniżej:

 • brak miesięcznych opłat za kartę debetową;
 • bezpłatne wypłaty środków z bankomatów w kraju - wypłaty są możliwe tylko w złotówkach;
 • pierwsza wypłata środków w miesiącu z bankomatów za granicą jest bezpłatna, każda kolejna to koszt 9 zł;
 • bezpłatne przelewy internetowe w PLN do banków krajowych;
 • od 1 zł do 5 zł za szybki transfer środków w PLN zgromadzonych w kantorze na dowolny rachunek w Polsce;
 • 0 zł za przelew SEPA w ramach Licznika, 5 zł za przelew powyżej Licznika;
 • 0 zł za zwykły przelew walutowy (do banku krajowego lub zagranicznego) w opcji SHA i BEN (kiedy koszty są dzielone lub gdy pokrywa je odbiorca). Przelew jest bezpłatny, jeśli jego wartość nie przekracza wartości Licznika. W przeciwnym razie pobrana zostanie opłata 30 zł. Przelew dochodzi na rachunek odbiorcy na drugi dzień roboczy od daty nadania;
 • 100 zł za przelew walutowy w opcji OUR (kiedy koszty pokrywa nadawca);
 • przelewy walutowe można także realizować w trybie pilnym i ekspres – pierwszy zapewnia dotarcie środków do odbiorcy następnego dnia roboczego, natomiast tryb ekspres pozwala na realizację przelewu i jego otrzymanie przez drugą stronę tego samego dnia (w praktyce dużo zależy od daty księgowania środków na rachunku odbiorcy);
  • w ramach Licznika przelewy w trybach pilnym i ekspres są bezpłatne (dla opcji SHA i BEN),
  • powyżej licznika przelew pilny kosztuje 45 zł dla opcji SHA i BEN, natomiast dla opcji OUR 115 zł;
  • powyżej licznika przelew ekspres kosztuje 50 zł dla opcji SHA i BEN, natomiast dla opcji OUR 120 zł;

Licznik sumuje środki wymienione w Kantorze dla każdej z walut. Służy to do ustalenia kwoty, którą klient może bezpłatnie przelać z rachunku w Kantorze. Przykład: przelewasz z konta złotówkowego w innym banku 500 zł na rachunek w Kantorze Walutowym. Za tę kwotę w ramach kantoru kupujesz np. 100 EUR. Licznik dla tej waluty będzie wynosił 100 EUR i tyle waluty będziesz mógł bezpłatnie przelać na rachunek w innym banku krajowym lub zagranicznym. Istotne: podczas dokonywania przelewu walutowego system wyświetli, czy będzie pobrana prowizja, czy też nie, a także wskaże, ile danej waluty można przelać bezpłatnie.

Rachunek w Kantorze Walutowym możesz otworzyć na .

10 euro premii i szansa na dodatkowe 250 zł nagrody

W tej wakacyjnej promocji osoby podróżujące samochodem za granicę mają szansę na otrzymanie premii w wysokości 10 euro. Wystarczy, że będąc poza Polską, wydadzą podczas postojów na stacjach benzynowych przynajmniej 200 euro. Uczestnicy promocji, którzy do końca wakacji dokonają jak największej liczby transakcji (na min. 10 jednostek danej waluty), mają ponadto szansę na dodatkową premię w wysokości 250 zł.

Akcja skierowana jest zarówno do obecnych, jak i nowych klientów Kantoru.

Jak otrzymać 10 euro premii?

W tym celu należy:

 1. Wymienić w Kantorze Walutowym Alior Banku kwotę wynoszącą przynajmniej 100 jednostek danej waluty (euro, dolarów lub funtów).
 2. Zarejestrować swój udział w promocji, wypełniając formularz zgłoszeniowy na tej stronie banku.
 3. Wydać na zagranicznych stacjach paliw (także tych samoobsługowych) kwotę co najmniej 100 euro, dolarów lub funtów (łącznie). Uwaga! Transakcje w różnych walutach nie podlegają sumowaniu. Płatności muszą być dokonywane kartą wydaną przez Kantor.

Za wykonanie powyższych czynności uczestnikowi promocji będzie przysługiwało 5 euro premii. Jeżeli kroki te wykona raz jeszcze, otrzyma kolejne 5 euro nagrody.

Promocja trwa do 31 sierpnia 2017 r., choć możliwe jest jej wcześniejsze zakończenie. Szczegóły akcji opisaliśmy w tym artykule.

O 30% niższy spread do końca września i szansa na 1500 zł w formie bonu wycieczkowego

Bon wycieczkowy o wartości 1500 zł do wykorzystania w biurze podróży Itaka oraz 30% obniżka spreadu do końca września to z kolei nagrody, które czekają na uczestników konkursu „Podróżuj z Kantorem Walutowym” Alior Banku. Akcja przeznaczona jest dla nowych klientów i potrwa do 14 sierpnia 2017 r. Można ją połączyć z opisaną wcześniej akcją promocyjną, w której do zdobycia jest 10 euro premii.

Aby zdobyć bonusy, należy:

 • otworzyć rachunek w Kantorze Walutowym przy użyciu kodu promocyjnego WAKACJE2017;
 • wymienić w Kantorze co najmniej 1000 zł;
 • odpowiedzieć na pytanie konkursowe: „Którą kartę debetową Kantoru Walutowego zabrałbyś w podróż i dlaczego?”.

Konkurs szczegółowo opisaliśmy tutaj.

Dodatkowe funkcjonalności Kantoru Walutowego

Jak już wspominaliśmy, usługa wymiany walut online oferowana przez Alior Bank to połączenie tradycyjnej formy wymiany walut (przeniesionej w świat wirtualny) i rachunku walutowego. Warto wiedzieć, że Kantor Walutowy umożliwia swoimi użytkownikom korzystanie z atrakcyjnych dodatkowych funkcji:

 • zlecenia walutowe – pozwalają one wymieniać waluty po bardzo korzystnych kursach bez konieczności systematycznego śledzenia cen walut, a nawet bezpośredni przelew wymienionych środków do zaufanego odbiorcy. Dostępne są trzy rodzaje zleceń:
  • z limitem ceny – klient ustala kurs, po którym chce kupić (lub sprzedać) walutę, oraz termin ważności zlecenia. Kiedy cena waluty osiągnie pożądany poziom w zadanym terminie, dyspozycja zostanie zrealizowana.
  • cykliczne – umożliwiają comiesięczne kupno lub sprzedaż waluty po aktualnym kursie kantoru z danego dnia. Jest to interesujące rozwiązanie dla osób posiadających kredyty walutowe – mogą one co miesiąc kupić walutę po korzystnej cenie i od razu spłacić nią ratę zobowiązania.
  • mieszane cykliczne – jest to połączenie powyższych sposobów: klient definiuje pożądany kurs, po którym chce co miesiąc zawrzeć transakcję wymiany; zlecenie zostanie zrealizowane, kiedy cena waluty osiągnie zadowalający poziom.
 • odbiór gotówki w oddziale Alior Banku – walutę wymienioną w kantorze internetowym możesz odebrać w placówkach banku z zastrzeżeniem, że kwoty wyższe niż 2000 jednostek danej waluty należy wcześniej zgłosić. Placówki Alior Banku prowadzą obsługę gotówkową w euro, dolarach i funtach brytyjskich, jednak nie realizuje wypłat walut obcych w bilonie (jeśli zachodzi taka konieczność, bank przelicza „końcówkę” na złotówki i w ten sposób wypłaca środki klientowi).
 • aplikacja mobilna na systemy Android i iOS – umożliwia ona dostęp do rachunków i wymianę walut wszędzie tam, gdzie masz ze sobą swojego smartfona;

Kantor Walutowy Alior Banku okiem redakcji

Usługa internetowej wymiany walut udostępniona przez Alior Bank to niewątpliwie wygodny i nowoczesny sposób na zakup i sprzedaż euro czy funtów. Kursy wymiany walut w kantorze są bardzo korzystne, dzięki czemu klient może sporo zaoszczędzić (nawet kilka procent, w porównaniu z niektórymi bankowymi kontami walutowymi). Serwis Alior Banku umożliwia zlecenia zakupu i sprzedaży po ustalonych parametrach, a dzięki połączeniu zalet tradycyjnego kantora i konta walutowego użytkownicy mogą także korzystać z karty debetowej i przelewać waluty bez opłat. Istotną kwestią jest także bezpieczeństwo środków zgromadzonych na rachunkach w kantorze, które są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Kantor Walutowy w Alior Banku można polecić każdemu, kto chce szybko i tanio wymienić walutę np. w celu spłaty kredytu we frankach czy wyjazdu na wakacje. Jeśli odpowiada Ci taka forma zakupu i sprzedaży walut, a dodatkowo chciałbyś także płacić kartą za granicą bez przewalutowań, rozważ rejestrację w serwisie i ciesz się wygodną wymianą walut bez wychodzenia z domu.

Ocena: 5.0

 • niższy spread i premia pieniężna w promocjach
 • niski spread
 • duży wybór walut
 • dość wysoka opłata za wypłatę gotówki za granicą

Pytania i odpowiedzi

Karta debetowa nie jest obowiązkowa, więc jest taka możliwość.


Sylwetka Alior Banku

Alior Bank działa na rynku od 2008 r. jako instytucja, która łączy tradycyjną bankowość z innowacjami. W 2012 r. w jego strukturach pojawił się T-Mobile Usługi Bankowe, a trzy lata później bank połączył się z Meritum Bankiem. Alior Bank obsługuje blisko 3 mln klientów oraz posiada w kraju ponad 1000 placówek, a do swojej oferty wprowadza nowoczesne, innowacyjne produkty i usługi.

Konto w pigułce

 • Jakie są opłaty za konto, kartę i operacje bankowe?

  Prowadzenie konta - bezpłatnie. Obsługa karty debetowej jest darmowa, jeżeli w ciągu 6 miesięcy od jej wydania przynajmniej raz użyjesz karty. Pierwsza wypłata środków za granicą jest bezpłatna. Przelewy wewnętrzne w PLN - bezpłatnie, przelewy walutowe są darmowe, ale tylko dla tych środków, które zostały wymienione w Kantorze.

 • Kto skorzysta z tego konta?

  Konto przyniesie najwięcej korzyści osobom, które chcą tanio i bezpiecznie wymieniać walutę w kantorze prowadzonym przez bank komercyjny. Rachunek można także polecić osobom kupującym w zagranicznych sklepach internetowych.

 • Jakie są największe zalety rachunku?

  Największą zaletą rachunku są niskie spready wymiany walut. Wymienione środki można za darmo przelewać za granicę także w trybie pilnym. Walutowa karta debetowa także może być bezpłatna. Dodatkowo rachunek objęty jest wakacyjną promocją, w której za tankowanie na zagranicznych stacjach można zdobyć 10 euro premii oraz nawet 250 zł nagrody.

 • Jakie są największe wady rachunku?

  Tylko pierwsza wypłata gotówki w miesiącu z bankomatów za granicą jest bezpłatna. Za pozostałe trzeba zapłacić 9 zł.

 • Gdzie założyć przez Internet?

  Wniosek o rachunek w Kantorze Walutowym możesz złożyć na .

Zadaj pytanie

Prosimy o kontakt, jeżeli w analizie tego rachunku zabrakło ważnej informacji lub gdy podana informacja jest błędna.


Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej szczegółów w polityce prywatności.