Jak działa karta wielowalutowa? Przegląd oferty banków

Jak działa karta wielowalutowa? Przegląd oferty banków © barameefotolia / Fotolia

Koniec z wysokimi opłatami za przewalutowanie transakcji i noszeniem w portfelu kilku różnych kart płatniczych. Rozwiązaniem jest karta wielowalutowa, która może być podpięta jednocześnie do więcej niż jednego rachunku bankowego i obsługiwać płatności w złotych, euro, dolarach czy funtach. Podczas transakcji kartą system sam rozpozna, jaka jest jej waluta, i pobierze pieniądze z odpowiedniego konta bez narażania nas na dodatkowe prowizje.

Jeszcze kilka lat temu, jeśli chcieliśmy korzystnie płacić za granicą, musieliśmy posiadać kartę prowadzoną w wybranej walucie obcej. Przykładowo – jadąc na urlop do Hiszpanii, należało przed wyjazdem założyć konto bankowe w euro oraz posiadać dołączoną do niego kartę płatniczą.

W przypadku podróży tylko po strefie euro jedna dodatkowa karta nie była czymś specjalnie uciążliwym. Natomiast jeśli ktoś odwiedzał także inne kraje, np. Wielką Brytanię czy Szwajcarię, i nie chciał na miejscu przepłacać, musiał zaopatrzyć się w kolejne karty – po jednej dla każdej waluty.

Gdyby tego nie zrobił i korzystał np. wyłącznie z karty prowadzonej w polskich złotych, bank doliczałby do każdej takiej transakcji dodatkową prowizję lub rozliczał ją według niekorzystnej dla klienta tabeli kursowej obowiązującej w banku (to samo miałoby miejsce podczas wypłaty pieniędzy z zagranicznego bankomatu).

Alternatywą było płacenie za wszystko gotówką, co jednak wymagałoby za każdym razem wizyty w kantorze walutowym.

Jedna karta do wielu rachunków

Karta wielowalutowa umożliwia przypisanie do niej nie jednego, jak w przypadku tradycyjnych kart płatniczych, ale kilku różnych rachunków bankowych. Dzięki temu podczas płatności system sam rozpoznaje, w jakiej walucie prowadzona jest dana transakcja i rozlicza ją według najkorzystniejszej dla nas opcji.

Jeśli więc do naszej karty podepniemy rachunki prowadzone np. w złotych, euro i frankach, a akurat jesteśmy w Szwajcarii, pieniądze zostaną pobrane z tego ostatniego konta. Kiedy wyskoczymy do sąsiedniej Francji, wówczas płatności odbywać się będą z pieniędzy znajdujących się na rachunku denominowanym w euro, a po powrocie do kraju rachunkiem rozliczeniowym stanie się konto złotowe.

Konto walutowe nie może być puste

Żeby karta wielowalutowa nie utraciła swojej funkcjonalności, na każdym rachunku, z którego odbywa się płatność, musimy posiadać odpowiednią sumę pieniędzy.

Jeśli przykładowo będziemy płacili w austriackiej restauracji i okaże się, że na naszym koncie w euro jest za mało środków (lub nie ma ich w ogóle), system pobierze pieniądze z naszego podstawowego konta, którym jest konto złotówkowe (i tym samym obciąży nas prowizją za przewalutowanie).

Przed dokonaniem płatności warto więc sprawdzić, jakie jest saldo naszego konta w euro i w razie czego je uzupełnić (wygodną formą doładowania takiego rachunku jest wymiana pieniędzy w kantorze internetowym).

Nie wszystkie waluty są dostępne

Podstawową wadą kart wielowalutowych jest to, że umożliwiają „podpięcie” do nich jedynie rachunków prowadzonych w najpopularniejszych walutach, takich jak euro, dolar czy funt. Jeśli więc wybierzemy się do kraju, gdzie oficjalna waluta jest inna, karta tego typu straci na funkcjonalności.

Przykładowo, gdy zapłacimy za piwo w Czechach, kwota rachunku najpierw zostanie przeliczona na euro (lub inną walutę rozliczeniową karty w zależności od operatora i banku wystawiającego kartę), a później jeszcze z euro na polskie złote. W takim przypadku lepiej po prostu mieć przy sobie gotówkę.

Uważajmy podczas wypłaty gotówki

Część zagranicznych bankomatów oferuje usługę DCC (tzw. dynamiczna konwersja walut). Jest to mechanizm, który rozpoznaje, w jakiej walucie prowadzona jest nasza karta, i wyświetla informację, po jakim kursie nastąpi przeliczenie na walutę kraju, w którym odbywa się wypłata (z usługą DCC możemy spotkać się także m.in. w sklepach spożywczych).

Przykładowo, jeśli po włożeniu karty do bankomatu na ekranie pojawi się nam informacja o tym, że wymiana franków na polskie złote odbędzie się np. po kursie 4,00 zł za 1 franka, oznacza to, że mamy do czynienia z usługą DCC.

Niestety w takim przypadku prawie zawsze system jako podstawową walutę rozpozna polskie złote, bez możliwości zmiany na inne konto przypisane do karty wielowalutowej. W praktyce oznaczać to będzie dodatkową prowizję związaną z przewalutowaniem transakcji.

W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem pozostaje znalezienie innego bankomatu lub sklepu, gdzie taka usługa nie jest oferowana (ostrzegamy, że za granicą może to być trudne).

Przegląd ofert kart wielowalutowych

Obecnie już cztery banki: Pekao SA, PKO BP, ING Bank Śląski oraz Citi Handlowy oferują swoim klientom możliwość posiadania karty wielowalutowej. Wszystkie wymienione instytucje pozwalają na obsługę transakcji prowadzonych w złotych, euro, dolarach i funtach, a w przypadku Banku Pekao możliwe jest także podpięcie karty do konta we frankach szwajcarskich. Samo wydanie karty we wszystkich tych bankach jest bezpłatne, a miesięczny koszt użytkowania to od 0 zł dla "plastiku" w Citi Handlowym do 6,99 zł w przypadku karty Debit FX oferowanej przez Pekao (karta jest darmowa, jeśli wykonamy nią w ciągu miesiąca min. 4 transakcje).

Nieco inaczej opłaty pobierane są w przypadku karty wielowalutowej w PKO BP. Tutaj koszt usługi uzależniony jest od tego, do ilu rachunków walutowych podpięta będzie karta. Jeśli korzystamy ze wszystkich trzech obsługiwanych walut obcych tj. EUR, USD i GBP, będzie to ok. 77 zł rocznie, czyli niespełna 6,50 zł miesięcznie. Jeśli potrzebne nam jest tylko jedno konto walutowe, np. w euro, wówczas opłata wyniesie ok. 25 zł rocznie (ok. 2,07 zł miesięcznie).

Korzystając z tego typu kart, nie unikniemy natomiast prowizji pobieranych od wypłat z bankomatu za granicą. W przypadku analizowanej oferty ich wysokość waha się od 2% w przypadku oferty Banku Pekao do ok. 3% wypłacanej kwoty dla posiadaczy karty wielowalutowej w ING i Citi Handlowym (w przypadku niektórych kont w Citi opłata może być niższa).

Porównanie ofert kart wielowalutowych wydawanych przez polskie banki

Bank Bank Pekao PKO BP ING Bank Śląski Citi Handlowy
Nazwa karty Debit FX Karta wielowalutowa Visa zbliżeniowa Karta Debetowa
Obsługiwane waluty PLN, EUR, USD, GBP, CHF PLN, EUR, USD, GBP PLN, EUR, USD, GBP PLN, EUR, USD, GBP
Koszty wydania 0 zł 0 zł 0 zł 0 zł
Koszty użytkowania 6,99 zł miesięcznie (0 zł, jeśli wykonamy kartą min. 4 transakcje w miesiącu) 6 EUR / 8 USD / 5 GBP rocznie (opłata pobierana dla każdego prowadzonego rachunku) 7 zł miesięcznie (0 zł, jeśli wydamy kartą min. 300 zł miesięcznie) od 0 do 8 zł w zależności od posiadanego konta osobistego
Koszt prowadzenia konta walutowego 0,99 EUR / 1,10 USD / 0,68 GBP / 1,39 CHF - osobno dla każdego posiadanego konta* 6,90 zł za każde posiadane konto** (0 zł jeśli posiadamy konto osobiste Złote Konto lub Konto Platinium) 0 zł od 0 do 3 zł w zależności od posiadanego konta osobistego
Koszt wypłaty gotówki w bankomacie za granicą 2% wypłacanej kwoty min. 1,50 EUR / 1,50 USD / 1 GBP / 1,50 CHF (bezpłatnie z bankomatów Pekao i UniCredit) 1,50 EUR / USD / GBP (+ dodatkowo 2,5% kwoty dla wypłat z rachunku podpiętego) 3% wypłacanej kwoty od 0 do 3% w zależności od posiadanego konta osobistego

* opłata nie jest pobierana, jeśli oprócz rachunku walutowego posiadamy również jedno z wymienionych Eurokont: Plus, VIP, Srebrne, Złote, Max, Aktywne Plus, Premium, Premium Plus lub Prestiżowe)

** do końca 2017 roku opłata nie jest pobierana

O karcie wielowalutowej w Banku Pekao pisaliśmy tutaj.

Samodzielna zmiana waluty w Citi Handlowy

Prezentując dostępne na polskim rynku karty wielowalutowe, zwracamy uwagę na fakt, że karta oferowana przez Citi Handlowy funkcjonuje nieco inaczej niż w przypadku konkurencji.

Główna różnica polega na tym, że jednorazowo możemy przypisać do niej tylko jeden rachunek bankowy np. prowadzony w dolarach, a każdorazowej zmiany obsługiwanej waluty musimy dokonać samodzielnie. Oznacza to, że jeśli udajemy się za granicę i będziemy płacili np. w euro, najpierw musimy zalogować się do naszej bankowości internetowej (lub zadzwonić na infolinię) i sami określić rachunek, z którego mają być realizowane płatności.

Jest to więc nieco mniej praktyczne rozwiązanie niż w przypadku pozostałych kart wielowalutowych. Jeśli bowiem po powrocie z zagranicznych wojaży zapomnimy o ponownym przełączeniu karty do rachunku w polskich złotych i będziemy płacili nią w kraju, poniesiemy wysokie koszty przewalutowania (prowizja zgodna z tabelą kursową banku wynosi do 3% wartości transakcji).

Opinia redakcji

W naszej opinii karta wielowalutowa to obowiązkowa oferta dla osób, które dużo podróżują za granicę. Korzystając z tego rozwiązania, nie tylko nie zapłacimy prowizji związanych z przewalutowaniem, ale także unikniemy kosztów spreadu wynikających ze stosowanej przez banki tabeli kursowej.

Podstawowa wada tego typu kart wiąże się natomiast z wypłatami pieniędzy w bankomacie lub w innym punkcie umożliwiającym pobranie gotówki np. w sklepie spożywczym. Od takiej transakcji pobrana zostanie prowizja wynosząca w zależności od wystawcy karty od 2% do 3% wartości transakcji. Co gorsza, cała operacja może zostać zrealizowana według niekorzystnego dla nas kursu (z powodu mechanizmu DCC). Niedogodnością jest tu także niewielka liczba dostępnych walut, które ograniczają się jedynie do euro, dolarów oraz funtów (a także franków w przypadku karty Debit FX w Pekao SA). W przypadku transakcji w innych walutach karty tracą swoją funkcjonalność i nie uchronią nas przed dodatkowymi opłatami.

Należy jednak przypuszczać, że jeśli to rozwiązanie się przyjmie, to na rynku w niedługim czasie oferta tego typu kart zostanie rozbudowana o dodatkowe waluty, a do gry włączą się również inne banki. Wszystko z korzyścią dla klientów, którzy podczas swoich zagranicznych eskapad będą rozliczali się taniej i bardziej komfortowo.

Plusy i minusy kart wielowalutowych:

+ Brak prowizji za przewalutowanie przy płaceniu kartą

+ Brak kosztów związanych ze stosowanymi przez banki tabelami kursowymi

+ Darmowe wydanie i niski koszt obsługi kart wielowalutowych

- Prowizje od wypłat z bankomatów i innych punktów umożliwiających wypłatę gotówki

- Niewielka liczba obsługiwanych walut obcych (w ofercie dostępne jedynie dolary, euro, franki oraz funty)

- Ryzyko poniesienia kosztu spreadu podczas wypłaty z bankomatu (z powodu mechanizmu DCC)

Z ostatniej chwili

 • 20.07.2017 08:01

  W ciągu trzech miesięcy do programu upowszechniania płatności bezgotówkowych w administracji zgłosiło się ponad 600 urzędów.

 • 14.07.2017 12:32

  W dniach 15-16 lipca w Deutsche Banku zostanie ograniczony dostęp do systemów bankowości elektronicznej i Teleserwisu. Takie usługi, jak szybkie płatności internetowe, wyciągi elektroniczne oraz doładowania telefonów będą w tym czasie niedostępne.

 • 11.07.2017 11:54

  Klienci ING Banku Śląskiego mogą od dzisiaj kontaktować się ze specjalistami banku za pomocą czata. W dni robocze czat jest dostępny w godzinach od 8 do 20, w soboty - od 8 do 16.
 • 11.07.2017 09:54

  Orange Finanse z dniem 18 sierpnia 2017 r. rezygnuje z możliwości otwierania kont za pomocą przelewu aktywacyjnego.

 • 7.07.2017 07:46

  Klienci T-Mobile Usługi Bankowe mogą już płacić zbliżeniowo smartfonem. Bank udostępnił płatności HCE.

 • 5.07.2017 13:09

  Stopy procentowe bez zmian przez kolejne 2 miesiące - taką decyzję podjęła dziś Rada Polityki Pieniężnej. Kolejna decyzja dopiero 6 września 2017 r.

 • 5.07.2017 13:00

  Już wkrótce opłacimy mandaty za pomocą karty płatniczej lub smartfona. Radiowozy policyjne mają zostać wyposażone w terminale płatnicze eService.

 • 4.07.2017 12:38

  Citibank przedłużył promocję konta Citi Priority. Wciąż można zgarnąć 400 zł, ale tym razem jest nieco łatwiej. Szczegóły akcji opisujemy w tym artykule.

 • 3.07.2017 13:49

  Dziś wchodzi w życie nowa taryfa opłat Alior Banku: przypominamy, że każda wypłata z bankomatów Euronet poniżej 100 zł kosztuje teraz 5 zł. 

 • 30.06.2017 21:57

  Przed chwilą dowiedzieliśmy się, że promocja rachunku Nest Konto z premią 75 zł została przedłużona do 9 lipca lub do wyczerpania puli 1300 nagród.

Pominęliśmy coś ważnego? Napisz do nas!

Wiadomości

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej szczegółów w polityce prywatności.