Moneteo
Spis treści
Wróć

Czy warto posiadać więcej niż jedno konto bankowe?

Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych

94 publikacje 4532 komentarze

Na Moneteo.com zajmuje się tematami oszczędnościowymi i walutowymi, skupiając się na kontach oszczędnościowych i walutowych oraz lokatach terminowych. Obserwuje rynek, dbając przy tym o aktualność danych. Do jej zawodowych zadań należy także kontakt z Czytelnikami.


Czy warto posiadać więcej niż jedno konto bankowe?

Jak wynika z badania NBP "Postawy Polaków wobec obrotu bezgotówkowego", ponad 80% Polaków posiada rachunek bankowy. Z jednej strony to całkiem niezły wynik, ale z drugiej pokazuje, że wciąż ok. 1/5 z nas nie posiada konta osobistego. Warta uwagi jest tu jednak inna informacja – ok. 4% badanych deklaruje, że ma więcej niż jedno konto. Zastanówmy się zatem, czy warto w ogóle posiadać więcej niż jeden rachunek bankowy.

Konto w banku się przydaje

Konto w banku może nam ułatwić życie. Dzięki niemu nie musimy przechowywać pieniędzy w przysłowiowej "skarpecie" i martwić się, czy padną łupem włamywacza. Rachunek osobisty może służyć również do wygodnego opłacania rachunków, a wydana do niego karta płatnicza - do zapłaty za codzienne zakupy. Jedno konto może spełniać wszystkie te funkcje, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby posiadać więcej rachunków bankowych.

Więcej niż jedno konto bankowe?

Jak już wspomnieliśmy, tylko nieliczna część Polaków dysponuje więcej niż jednym kontem osobistym. Jeśli nie należymy do tego grona, spróbujmy określić, do czego jest nam potrzebny taki dodatkowy rachunek.

Konto do porządkowania finansów

Jeśli prowadzimy domowy budżet, z pewnością kontrolujemy nasze wydatki i wiemy, ile pieniędzy chcemy przeznaczyć na konkretny cel. Jeśli płacimy tylko bezgotówkowo, takie rozdzielenie w ramach jednego rachunku może być czasem trudne. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem może okazać się dodatkowe konto bankowe.

Jeden rachunek może nam służyć do stałych wydatków, np. płacenia rachunków za media, pokrywania codziennych zakupów, regulowania opłat za paliwo, bilety MPK itd. Na dodatkowe konto możemy przelać część pieniędzy i wykorzystać je do płacenia za przyjemności, np. spotkania ze znajomymi, kawę na mieście, ubrania czy kosmetyki. Dzięki temu rozdzielimy obowiązkowe wydatki od tych mniej ważnych, a stan naszych finansów się nie pogorszy.

Rachunek do celów osobistych

Jeśli posiadamy wspólne konto z bliską osobą, z założenia wszystkie operacje wykonujemy właśnie z tego rachunku. Opłaty za czynsz, media czy wyjazdy z partnerem nie budzą tu wątpliwości, jednak jeśli chcemy kupić coś tylko dla siebie lub wręcz w tajemnicy przed drugą osobą, staje się to wręcz niemożliwe. Współwłaściciel konta ma dostęp do historii operacji i może łatwo sprawdzić, gdzie i za jakie kwoty robimy zakupy, a to czasem może być źródłem nieporozumień.

W takiej sytuacji rachunek indywidualny staje się idealnym rozwiązaniem. Ze wspólnego konta opłacamy rachunki, a z prywatnego nasze osobiste wydatki - nową grę komputerową, kosmetyki czy prezent dla bliskiej osoby. Takie rozdzielenie pozwoli uniknąć słownych utarczek i zachować niezależność w związku.

Konto do oszczędzania

Dodatkowy rachunek bankowy może nam służyć także do oszczędzania. Wprawdzie tradycyjne ROR-y przeważnie nie są oprocentowane, jednak konta oszczędnościowe już tak, i to często całkiem atrakcyjnie. Problem w tym, że zwykle uzyskanie wyższego oprocentowania wiąże się właśnie z założeniem rachunku osobistego, który będzie ściśle powiązany z kontem lokacyjnym.

Jeśli zależy nam na ofertach oszczędnościowych i jesteśmy gotowi na otwarcie kolejnego konta osobistego, takie rozwiązanie może nam przynieść wymierne korzyści. Warto jednak zwrócić uwagę na parametry dodatkowego ROR-u, aby nie ponieść niepotrzebnych kosztów (patrz niżej).

Rachunek do zarabiania

Wśród różnych grup klientów można znaleźć także "łowców promocji", którzy szukają najlepszych i opłacalnych ofert i są skłonni skorzystać z kolejnego produktu bankowego, byle tylko było to zyskowne. Promocje bankowe - oprócz atrakcyjnych premii pieniężnych lub bonów zakupowych - zwykle wiążą się z założeniem konta bankowego, ale i spełnieniem określonych warunków. Możemy zatem powiedzieć, że czasem rachunek osobisty może służyć nam do zarabiania pieniędzy, jednak wymaga to od nas odpowiedniej organizacji i zarządzania pieniędzmi. Jeśli na co dzień korzystamy z innego konta, a w ramach promocji musimy np. aktywnie posługiwać się kartą płatniczą, warto kontrolować na bieżąco nasze wydatki i uważać na to, z którego rachunku ich dokonujemy.

Więcej o promocjach bankowych piszemy również w tym artykule.

Konto na wszelki wypadek

Kolejny rachunek w banku może nam również służyć jako konto na sytuacje awaryjne. Systematycznie zdarza się, że różne instytucje przeprowadzają w weekendy prace informatyczne, podczas których klienci nie mogą korzystać z bankowości elektronicznej. W takich okolicznościach zwykle nie zlecimy przelewu, nie założymy lokaty itd. Niejednokrotnie prace konserwacyjne w bankach uniemożliwiają również dokonywanie płatności kartami, co stwarza jeszcze więcej niedogodności dla posiadaczy kont. Taką niespodziewaną sytuacją są też awarie, które zdarzają się nawet w dni robocze i zwykle wywołują niezadowolenie klientów.

Jeśli posiadamy tylko jedno konto, jedynym wyjściem jest wcześniejsze wypłacenie środków z bankomatu bądź zlecenie przelewu w czwartek lub piątek. Jeśli jednak wolimy korzystać z bankowości tak, jak dotychczas, możemy użyć dodatkowego rachunku w banku, który nie ma aktualnie problemów technicznych. Wystarczy zapewnić na koncie odpowiednią kwotę i będziemy mogli swobodnie dokonywać transakcji.

Takie konto na czarną godzinę może być przydatne również w sytuacji ataku hakerskiego. Przestępcy systematycznie próbują uzyskać dostęp do pieniędzy klientów banków i czasem zdarza się, że nasza czujność zostanie uśpiona, a rachunek "wyczyszczony" z wszystkich środków. Jeśli posiadamy inne konto, na którym również posiadamy pieniądze, łatwiej nam będzie wrócić do normalnego funkcjonowania i nie zostaniemy bez środków do życia.

Zanim otworzysz nowy rachunek

Decyzji o otworzeniu kolejnego konta nie powinniśmy podejmować pochopnie. Banki często kuszą nas promocjami, preferencyjnymi warunkami itd., jednak warto się zastanowić nad kilkoma kwestiami:

  • Czy naprawdę potrzebuję nowego rachunku bankowego? Do czego będzie mi potrzebny?
  • Jakie będą opłaty i prowizje związane z takim kontem?
  • Jak mogę zrezygnować z konta lub karty płatniczej?

Odpowiedzi na te pytania pozwolą nam nie tylko uniknąć niepotrzebnych kosztów związanych z nowym rachunkiem, ale także zapobiegną chaosowi w naszych finansach. Co z tego, że otworzymy konto, aby skorzystać z promocji na rachunku oszczędnościowym, skoro opłaty na ROR-ze pochłoną nasze zyski z oszczędzania? Rachunek założony w celu otrzymania korzystnej premii również może okazać się pułapką, jeśli nie będziemy potrafili zadbać o zwolnienie z obowiązkowych opłat.

Kilka różnych kont bankowych może przysporzyć również kłopotów innego rodzaju. Do obsługi każdego z nich zwykle będziemy używali loginu i hasła do bankowości elektronicznej. Niektórym trudno jest zapamiętać takie wrażliwe (i nierzadko skomplikowane) dane; jeśli posiadamy więcej niż jedno konto, łatwo o pomyłkę i zablokowanie dostępu do rachunku przez Internet. Warto przemyśleć tę kwestię przed założeniem nowego konta, aby móc swobodnie korzystać ze swoich pieniędzy.

Podsumowanie

Dodatkowe konto osobiste – odpowiednio użytkowane - może nam przynieść wiele wymiernych korzyści. Rachunek bankowy pomoże nam w prowadzeniu domowego budżetu, umożliwi korzystanie z atrakcyjnych ofert oszczędnościowych bądź akcji promocyjnych. Wszystko to zależy od naszych osobistych preferencji i możliwości.

Jeśli jesteśmy zdecydowani na założenie kolejnego konta, warto zastanowić się, czy na pewno będziemy w stanie uniknąć obligatoryjnych opłat oraz czy naprawdę potrzebujemy dodatkowego rachunku. Banki często kuszą nas ofertami z wysokimi premiami, którym łatwo ulec. Tak założone konto, choć może przynieść zysk, czasem okazuje się jednak pułapką o wysokich kosztach.

Naszym zdaniem warto posiadać jeden główny i jeden dodatkowy rachunek bankowy. Ten pierwszy powinien nam służyć do większości podstawowych operacji, np. opłacania rachunków czy codziennych zakupów. Drugie konto możemy wykorzystywać do zarabiania na promocjach albo choćby do zapłaty za przyjemności typu wyjście na kawę czy spotkanie w pubie ze znajomymi. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby posiadać więcej rachunków bankowych, ale taka decyzja powinna być dobrze przemyślana, żeby nie ponosić niepotrzebnych kosztów.


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy