iKonto Biznes w Alior Banku

iKonto Biznes w Alior Banku Źródło obrazka: strona Alior Banku

Alior Bank odświeża swoją ofertę dla firm i wprowadza iKonto Biznes. Rachunek stanowi ciekawą propozycję dla przedsiębiorców poszukujących niedrogiego i prostego w obsłudze konta. Przy umiarkowanej aktywności prowadzenie rachunku oraz korzystanie z karty są bezpłatne, dodatkowo konto objęte jest promocją, w której w ciągu roku można zyskać premię do 1500 zł. 

iKonto Biznes to rachunek przeznaczony dla przedsiębiorców prowadzących firmę w formie indywidualnej działalności gospodarczej. Ze względu niewielkie koszty stanowi interesującą alternatywę dla kont firmowych obecnie funkcjonujących na rynku. Ponadto w ramach rachunku klienci zyskują dostęp do całkiem nieźle oprocentowanego konta lokacyjnego. iKonto Biznes można otworzyć on-line, bez wychodzenia z domu i zbędnych formalności. Rachunek jest dostępny wyłącznie dla nowych klientów biznesowych Alior Banku.

W naszej analizie skupimy się na tym, co dla wielu przedsiębiorców jest najistotniejsze - na opłatach za prowadzenie konta, obsługę karty debetowej, przelewy i wypłaty z bankomatów. Przyjrzymy się również dodatkowym usługom, z których mogą skorzystać właściciele iKonta Biznes, oraz porównamy nowy rachunek z Rachunkiem Partner - wcześniejszą propozycją Alior Banku dla przedsiębiorców.

Podstawowe parametry iKonta Biznes

Wybierając konto, w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na koszty jego prowadzenia. Firmowy rachunek o przystępnych opłatach może znacząco ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej. Poniżej przedstawiamy najważniejsze parametry iKonta Biznes.

 • rachunek jest przeznaczony dla przedsiębiorców prowadzących firmę w formie indywidualnej działalności gospodarczej;
 • rachunek nie jest oprocentowany;
 • 15 zł za prowadzenie rachunku – opłaty można uniknąć, utrzymując na rachunku średniomiesięczne saldo w kwocie co najmniej 1000 zł oraz wyrażając zgodę na komunikację marketingową od spółek grupy Alior Banku.
 • 0 zł za wydanie karty debetowej – do konta jest wydawana karta MasterCard Business Debit PayPass z funkcją zbliżeniową;
 • 8 zł za miesięczną obsługę karty. Opłaty można uniknąć, wykonując 4 płatności kartą w danym okresie rozliczeniowym;
 • brak opłat za wypłatę gotówki z bankomatów Alior Banku;
 • wypłata gotówki w pozostałych krajowych bankomatach: 
  • Euronet: 5 pierwszych wypłat w miesiącu jest bezpłatnych, kolejne kosztują 2,00 zł;
  • Planet Cash: 5 pierwszych wypłat w miesiącu jest bezpłatnych, kolejne - 2,00 zł;
  • inne bankomaty: 5 pierwszych wypłat w miesiącu jest bezpłatnych, kolejne - 2,00 zł;
 • 3,00%, transakcji min. 8 zł - za wypłatę środków z bankomatów za granicą.
 • 0 zł za krajowe przelewy między rachunkami Alior Banku oraz międzybankowe przelewy ELIXIR wykonane za pośrednictwem bankowości internetowej. Opłata za zlecenie przelewu drogą telefoniczną lub w oddziale banku wynosi odpowiednio 18 i 20 zł;
 • 1 zł za realizację zlecenia stałego;
 • 0 zł za realizację polecenia zapłaty;
 • 0 zł za pięć pierwszych przelewów natychmiastowych w miesiącu; kolejne kosztują 10 zł. Przelewy realizowane są w systemie Express Elixir;
 • 10 zł za przelewy natychmiastowe BlueCash;
 • 30 zł - przelewy SORBNET na kwoty do 1 miliona; na kwoty równe i powyżej 1 miliona PLN - 10 zł; 
 • 0 zł za 5 pierwszych przelewów SEPA (zleconych za pośrednictwem bankowości internetowej, realizowanych w trybie zwykłym lub pilnym przy opcji kosztowej SHA). Kolejne kosztują 5 zł;
 • 20 zł za przelewy walutowe w trybie zwykłym;
 • 0 zł zł pierwszych 5 wpłat w miesiącu w automatach PlanetCash. Każda kolejna wpłata kosztuje 10 zł;
 • 0,50%, min. 10 zł - za wpłatę i wypłatę gotówki w oddziale banku;
 • 0,50 %, min. 6 zł - wpłata gotówki z wykorzystaniem wpłatomatu Euronet;
 • 0,20 zł - kody autoryzacyjne SMS (10 pierwszych w miesiącu - 0 zł).
   

Dodatkowe korzyści dla posiadaczy iKonta Biznes

W ramach iKonta Biznes można również otworzyć rachunek pomocniczy oraz oprocentowany rachunek lokacyjny. Można także skorzystać z Programu Rekomendacyjnego Alior Banku.

Rachunek lokacyjny - łączy w sobie zalety lokaty terminowej z łatwym dostępem do zgromadzonych środków i umożliwia lokowanie nadwyżek pochodzących z działalności gospodarczej. Oprocentowanie konta dla posiadaczy iKonta Biznes wynosi 2,0% dla kwot do 20 000 zł (włącznie) oraz 1,4% dla nadwyżki powyżej 20 000 zł przez 3 miesiące. Jego otwarcie i prowadzenie jest bezpłatne, a koszt podstawowych operacji przedstawia się następująco:

 • przelewy na rachunek podstawowy – pięć pierwszych bezpłatnych, za kolejne zapłacimy 5 zł;
 • 5 zł - wewnętrzne i zewnętrzne przelewy internetowe;
 • 0,40%, min. 6 zł – wpłata gotówkowa.

Rachunek pomocniczy - umożliwia prowadzenie rozliczeń bezgotówkowych w złotówkach lub walutach oraz rozliczeń gotówkowych w PLN, EUR, USD, GBP. Może służyć jako rachunek dla Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych lub do prowadzenia odrębnych rozliczeń. Otwarcie Rachunku pomocniczego jest bezpłatne, natomiast jego prowadzenie kosztuje 8 zł miesięcznie. Klienci mają do wyboru 19 walut – m.in. EUR, USD, NOK, JPY, SEK, AUD i inne.

W Programie Rekomendacyjnym za skuteczne polecenie iKonta Biznes (ale również innych produktów banku, np. kredytu) bank przyznaje premię w wysokości 140 zł. Warunkiem jest otwarcie nowego konta z polecenia w ciągu 30 dni od złożenia wniosku i otrzymanie na nowy rachunek wpłaty w łącznej wysokości min. 500 zł w ciągu 60 dni od daty zawarcia umowy.

Promocja "1500 zł dla firm"

W specjalnej ofercie "1500 zł dla firm" można co miesiąc otrzymać premię do 125 zł. Nagroda trafi do tych przedsiębiorców, którzy w danym miesiącu wykonają z firmowego rachunku określone operacje (np. przelew do ZUS, przelew natychmiastowy, transakcję kartą itp.). Premia jest przyznawana przez 12 kolejnych miesięcy kalendarzowych, od momentu przystąpienia do promocji. Maksymalnie w ciągu roku można uzyskać aż 1500 zł zwrotu.

Uczestnikami promocji mogą być wyłącznie klienci, które nie posiadają i nie posiadali żadnego produktu Alior Banku. Tak więc z akcji promocyjnej wykluczone są osoby, które były lub są posiadaczami kont osobistych lub które otworzyły w Alior Banku lokatę terminową bądź skorzystały z kredytu lub pożyczki.

Aby przystąpić do akcji promocyjnej, należy:

 1. Złożyć (we wniosku należy podać adres e-mail, na który bank prześle potwierdzenie otwarcia rachunku).
 2. Podpisać z Alior Bankiem umowę o iKonto Biznes.
 3. Aktywnie korzystać z rachunku.

Promocja trwa do odwołania.

Ofertę promocyjną "1500 zł dla firm" dokładnie opisaliśmy w tym artykule.

iKonto Biznes czy Rachunek Partner?

Warto przypomnieć, że w ofercie kont firmowych Alior Banku znajduje się także Rachunek Partner. Oba konta posiadają nieco inne parametry, różnią się także zakresem dodatkowych usług. Dobrze więc porównać koszt prowadzenia obu rachunków i wybrać produkt najlepiej dopasowany do naszych potrzeb.

Porównanie parametrów iKonta Biznes i Rachunku Partner prezentuje poniższa tabelka:

iKonto Biznes

Rachunek Partner

Prowadzenie rachunku

15 zł - opłaty można uniknąć, utrzymując na rachunku średniomiesięczne saldo w kwocie co najmniej 1000 zł oraz wyrażając zgodę na komunikację marketingową od spółek grupy Alior Banku.

25 zł (pierwszy miesiąc bezpłatnie). Można uniknąć opłaty za konto, jeżeli spełni się następujące Warunki Aktywności konta:

Warunek Aktywności wymaga, by z Rachunku Partner opłacane były zobowiązania wobec ZUS i organów podatkowych ( przynajmniej jedno z tych zobowiązań) oraz aby spełniony był minimum jeden z dwóch warunków:

 • (a) wpływ zobowiązań od kontrahentów lub wpłata utargu na łączną kwotę min. 2500 zł miesięcznie
 • albo (b) skorzystanie z oferty kredytowej banku;

Nowo założone firmy, które nie mają jeszcze regularnych wpływów (do 6 miesięcy od rejestracji firmy), nie ponoszą opłaty za prowadzenie rachunku przez 6 miesięcy od założenia konta pod warunkiem regulowania płatności wobec ZUS/US;

Opłata za kartę

8 zł - opłaty można uniknąć wykonując 4 płatności kartą w danym okresie rozliczeniowym.

3 zł - opłaty nie można uniknąć.

Wypłaty z bankomatów

 • 0 zł – wypłata z bankomatów Alior Banku;
 • wypłata gotówki z pozostałych bankomatów - 5 pierwszych wypłat w miesiącu jest bezpłatnych, kolejne kosztują 2,00 zł (limit jest liczony oddzielnie dla sieci Euronet, Planet Cash i pozostałych sieci);
 • 3,00%, transakcji min. 8 zł - za wypłatę środków z bankomatów za granicą.
 • 0 zł za wypłaty z bankomatów Alior Banku,
 • 2 zł za wypłaty z pozostałych bankomatów
 • 3% min. 8 zł za wypłatę gotówki w bankomatach za granicą

Przelewy krajowe przez Internet

0 zł

Przelewy natychmiastowe

 • 0 zł - pięć pierwszych przelewów EXPRESS ELIXIR w miesiącu jest bezpłatnych. Kolejne kosztują 10 zł.
 • 10 zł - przelewy natychmiastowe BlueCash.

15 zł za przelew natychmiastowy w systemie Express Elixir (dla kwot do 20 000 zł) oraz Blue Cash (dla kwot do 5 000 zł).

Realizacja zlecenia stałego

1 zł

Realizacja polecenia zapłaty

0 zł

Przelew europejski SEPA

0 zł - 5 pierwszych przelewów SEPA (zleconych za pośrednictwem bankowości internetowej, realizowanych w trybie zwykłym lub pilnym przy opcji kosztowej SHA). Kolejne kosztują 5,00 zł

5 zł

Wpłata i wypłata gotówki w oddziale banku

0,5%, min. 10 zł

0,4% min. 6 zł

Warto zwrócić uwagę, że oba konta firmowe Alior Banku znacznie różnią się w swoich podstawowych parametrach. Największa różnica dotyczy warunków zwalniających z opłat za prowadzenie rachunku i użytkowanie karty, inna jest również wysokość prowizji od przelewów natychmiastowych oraz wpłat i wypłat gotówki w oddziałach banku.

W przypadku iKonta Biznes wystarczy utrzymać saldo w wysokości 1000 zł i przeprowadzić 4 transakcje kartą, aby otrzymać praktycznie darmowy rachunek. Posiadacze Rachunku Partner, aby móc się cieszyć bezpłatnym kontem, muszą spełnić znacznie bardziej wyśrubowane wymogi (nie unikną również prowizji za obsługę karty).

Pozostałe parametry iKonta Biznes powinny ucieszyć przede wszystkim właścicieli firm generujących wysokie kwoty przelewów. Wprowadzone przez bank pakiety bezpłatnych przelewów ekspresowych i europejskich w połączeniu z bezpłatnymi przelewami krajowymi mogą w ich przypadku znacząco obniżyć koszt obsługi rachunku.

Komentarz redakcji

Nowa oferta firmowa Alior Banku może być interesującą alternatywą do obecnych już na rynku kont firmowych. Otwarcie i prowadzenie rachunku jest bezpłatne, wystarczy zapewnić średniomiesięczne saldo na koncie w wysokości minimum 1000 zł. W przypadku klientów, którzy nie spełnią powyższych warunków, miesięczna opłata z tytułu prowadzenia konta wyniesie 15 zł.

Także korzystanie z karty jest zwolnione z opłat pod warunkiem wykonania co najmniej czterech transakcji bezgotówkowych w miesiącu (bank nie określa ich minimalnego kwotowego limitu). Dodatkowym atutem konta są bezpłatne przelewy krajowe (w tym do ZUS i Urzędu Skarbowego), a także pakiet bezpłatnych przelewów ekspresowych (Express Elixir) i przelewów europejskich (SEPA).

Alior Bank nie zapomniał również o przedsiębiorcach realizujących obrót gotówkowy – wypłaty z automatów Alior Banku są bezpłatne, podobnie jak pięć pierwszych wypłat zarówno z maszyn Euronetu, jak i Planet Cash i pozostałych krajowych bankomatów. Właściciele firm pięć razy w miesiącu mogą także bezprowizyjnie wpłacać utarg, korzystając z maszyn sieci PlanetCash.

Dodatkowym atutem iKonta Biznes są produkty powiązane - rachunek walutowy i oprocentowane konto lokacyjne, umożliwiające wygodne lokowanie finansowych nadwyżek - a także promocja, w której można zyskać do 1500 zł premii w ciągu roku (do 125 zł miesięcznie). Bank pozostawił klientowi spory wachlarz możliwości, w jakich można spełnić warunki do otrzymania bonusu.

Haczyki?

My widzimy dwa. Po pierwsze bank pobiera opłatę (20 groszy) za 11 i kolejny kod autoryzacyjny SMS. Nie jest to duża kwota dla przedsiębiorcy, ale warto mieć ją na uwadze. Na szczęście spełnienie warunków promocji (np. wykonanie jednego przelewu natychmiastowego lub uregulowanie płatności do ZUS) zwykle pokryje z nawiązką te opłaty.

Drugą kwestią, o której warto pamiętać, są limitowane bezpłatne wypłaty z bankomatów. Przedsiębiorca może co prawda bez limitu wypłacać środki z maszyn Alior Banku, ale już darmowe wypłaty z pozostałych bankomatów są limitowane do pięciu w miesiącu dla każdej sieci (za szóstą i kolejną wypłatę Alior Bank pobiera 2 zł).

Podsumowanie

Reasumując, iKonto Biznes może spodobać się zarówno przedsiębiorcom, którzy aktywnie korzystają z rachunku - Ci mogą sporo zyskać w aktualnej promocji, jak i właścicielom nowych firm, którzy często nie są w stanie spełnić dość wyśrubowanych warunków zwalniających z opłat za prowadzenie rachunku i użycie karty. W przypadku iKonta Biznes wystarczy umiarkowana aktywność, aby korzystanie z niego stało się prawie bezpłatne.

Na zakończenie warto dodać, że bank uprościł do maksimum procedury związane z zakładaniem rachunku – przedsiębiorca może otworzyć konto wypełniając wniosek na stronie banku i potwierdzić swoje dane, wykonując przelew z osobistego konta. Rachunkiem można łatwo zarządzać za pośrednictwem bankowości mobilnej, internetowej i telefonicznej, oszczędzając czas tracony w kolejkach w oddziale.

Ocena: 4.0

 • promocja, w której za aktywność na koncie można zyskać premię do 125 zł miesięcznie przez rok (łącznie do 1500 zł)
 • stosunkowo łatwo można uniknąć opłat za prowadzenie konta i kartę
 • pakiet bezpłatnych przelewów natychmiastowych i SEPA
 • promocyjne oprocentowanie Rachunku Lokacyjnego dla posiadaczy iKonta Biznes - z 1,3% na 2% przez 3 miesiące
 • jedynie 5 bezpłatnych wypłat z pozostałych bankomatów
 • opłata za kody autoryzacyjne SMS (0,20 zł)


Sylwetka Alior Banku

Alior Bank działa na rynku od 2008 r. jako instytucja, która łączy tradycyjną bankowość z innowacjami. W 2012 r. w jego strukturach pojawił się T-Mobile Usługi Bankowe, a trzy lata później bank połączył się z Meritum Bankiem. Alior Bank obsługuje blisko 3 mln klientów oraz posiada w kraju ponad 1000 placówek, a do swojej oferty wprowadza nowoczesne, innowacyjne produkty i usługi.

Konto w pigułce

 • Jakie są opłaty za konto, kartę i operacje bankowe?

  Prowadzenie konta jest bezpłatne, pod warunkiem utrzymania na rachunku średniomiesięcznego salda w kwocie co najmniej 1000 zł, a 4 płatności kartą w miesiącu zwalniają z opłaty za obsługę karty. Przelewy krajowe są bezpłatne, w tym do ZUS i Urzędu Skarbowego. Dodatkowo klient otrzyma pakiet darmowych przelewów SEPA i Express Elixir. Wypłaty z bankomatów w oddziałach Alior Banku są bezpłatne, podobnie jak 5 pierwszych wypłat ze wszystkich bankomatów w danym miesiącu.

 • Kto skorzysta z tego konta?

  iKonto Biznes może przynieść najwięcej korzyści właścicielom firm poszukującym niedrogiego, nowoczesnego i funkcjonalnego rachunku do obsługi rozliczeń firmowych.

 • Jakie są największe zalety rachunku?

  Łatwe do spełnienia warunki umożliwiające zwolnienie z opłat za prowadzenie konta i obsługę karty. Warto także wziąć pod uwagę pakiet bezpłatnych przelewów natychmiastowych i przelewów europejskich. W ramach promocji w ciągu roku można uzyskać premię do 1500 zł (do 125 zł w miesiącu).

 • Jakie są największe wady rachunku?

  Wysoka prowizja za wpłaty i wypłaty gotówki w oddziale banku. Wypłaty z bankomatów Alior Banku są co prawda bezpłatne, podobnie jak 5 pierwszych wypłat ze wszystkich bankomatów w danym miesiącu - jednak za pozostałe musimy już płacić. Bank pobiera opłaty za kody autoryzacyjne SMS.

 • Gdzie założyć przez internet?

  Wniosek o rachunek iKonto Biznes możesz złożyć na .

Zadaj pytanie

Prosimy o kontakt, jeżeli w analizie tego rachunku zabrakło ważnej informacji lub gdy podana informacja jest błędna.


Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej szczegółów w polityce prywatności.