BGŻ BNP Paribas przejmuje Raiffeisen Bank Polska. Kwota transakcji to 3,25 mld zł

BGŻ BNP Paribas przejmuje Raiffeisen Bank Polska. Kwota transakcji to 3,25 mld zł

Biuro prasowe BGŻ BNP Paribas poinformowało właśnie o pomyślnym zakończeniu negocjacji w sprawie nabycia podstawowej części działalności Raiffeisena. Do nowego właściciela trafią: segment detaliczny, obsługa małych i średnich przedsiębiorstw, bankowość korporacyjna oraz Private Banking. Finalizacja transakcji planowana jest na IV kwartał 2018 roku.

Marka Raiffeisen nie zniknie jednak z polskiego rynku – bank zatrzyma portfel kredytów hipotecznych, a także kilka innych aktywów.

Potwierdzone spekulacje

O możliwości przejęcia Raiffeisen Polbanku przez BGŻ BNP Paribas pisaliśmy już kilka miesięcy temu. Prawdopodobieństwo zawarcia takiej transakcji w 2018 roku oceniliśmy wówczas na 75%. Jak się okazało – nasze przypuszczenia były słuszne i dziś w godzinach porannych biuro prasowe BGŻ BNP Paribas poinformowało o podpisaniu umowy nabycia podstawowej działalności Raiffeisen Bank Polska.

Kwotę transakcji ustalono na 3,25 mld zł. Nowy nabywca zapłaci więc o kilkaset milionów złotych więcej, niż wynosiły nasze szacunki z początku stycznia.

BGŻ BNP Paribas wzmacnia pozycję na rynku

- Wierzę, że ta transakcja wzmocni naszą pozycję wśród największych banków w Polsce i przybliży nas do pierwszej piątki – tak całą transakcję skomentował Przemysław Gdański – wiceprezes BGŻ BNP Paribas.

Słowa Gdańskiego mają potwierdzenie w danych liczbowych. W wyniku przejęcia aktywa banku zwiększą się o ponad 50% i przekroczą 110 mld zł. Tym samym BGŻ BNP Paribas awansuje na szóste miejsce na liście największych polskich banków liczonych aktywami, dość mocno zbliżając się do czwartego i piątego na liście: mBanku i ING Banku Śląskiego.

Co z klientami Raiffeisen Polbanku?

Na daną chwilę nie wiadomo jeszcze, co dokładnie stanie się z rachunkami blisko 800 tys. klientów Raiffeisen Polbanku. Według nas najbardziej prawdopodobny scenariusz to ich automatyczny transfer do BGŻ BNP Paribas. Nie wiemy jednak, czy rachunki te zachowają swoje dotychczasowe parametry, czy też zostaną przekształcone na któreś z kont z aktualnej oferty BGŻ BNP Paribas.

Natomiast jeśli chodzi o placówki obsługi klienta, to najpewniej czeka je rebranding (zmiana nazwy) na markę nowego właściciela. Przejęta sieć oddziałów stacjonarnych Banku Raiffeisen Polska liczy 228 placówek.

Co na to rynek?

W prezentacji skierowanej do inwestorów możemy przeczytać, że BGŻ BNP Paribas spodziewa się istotnej redukcji kosztów zarządzania połączonym bankiem. Zgodnie ze sporządzonymi szacunkami łączne synergie kosztowe w ciągu najbliższych trzech lat (2019-2022) mają wynieść aż 500 mld zł.

Z kolei sama transakcja przejęcia Banku Raiffeisen Polska ma przebiegać 4-etapowo, a jednym z etapów będzie wprowadzenie akcji banku do obrotu giełdowego. Zgodnie z wymogami Komisji Nadzoru Finansowego ma nastąpić to najpóźniej do 15 maja tego roku (debiut nastąpi na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie).

Całkowite zamknięcie transakcji ma nastąpić najpóźniej do końca 2018 roku. Natomiast fuzja operacyjna planowana jest dopiero na 2019 rok. W praktyce oznacza to, że przynajmniej przez najbliższe dziewięć miesięcy z punktu widzenia dotychczasowych klientów Raiffeisen Polbanku niewiele się zmieni i mogą oni korzystać ze swoich rachunków na dotychczasowych zasadach.

Od momentu podania informacji o zawarciu transakcji akcje banku BGŻ BNP Paribas delikatnie zyskują na wartości.

Z ostatniej chwili

 • 18.06.2018 18:49

  W atrakcyjnej promocji Konta Optymalnego w BGŻ BNP Paribas możesz zyskać 150 zł w gotówce i 150 zł w bonach zakupowych.

 • 15.06.2018 16:48

  Kolejna atrakcyjna oferta dla przedsiębiorców, tym razem od PKO BP. Nowi posiadacze rachunków firmowych mogą w ciągu roku zyskać w sumie aż 2000 zł!

 • 14.06.2018 14:08

  Rekordowa premia od Alior Banku - do 1620 zł za założenie konta firmowego iKonta Biznes.

 • 13.06.2018 16:15

  BZ WBK uruchomił drugą promocję związaną z Mundialem. Tym razem można zyskać do 150 zł do wydania na Pyszne.pl za założenia Konta Jakie Chcę.

 • 12.06.2018 19:02

  Bony do sklepów z biżuterią Ania Kruk i perfumerii Douglas w kobiecej promocji Konta Jakie Chcę w BZ WBK.

 • 12.06.2018 15:26

  Alior Bank w swojej promocji karty kredytowej MasterCard TU i TAM oferuje 5% zwrotu za płatności na stacji paliw. Sprawdź szczegóły tutaj.

 • 12.06.2018 13:45

  Zapoznaj się z naszym najnowszym artykułem dotyczącym jakości obsługi w polskich bankach i weź udział w ankiecie: co Cię wkurza w bankach.

 • 12.06.2018 08:17

  Bank Pekao wprowadził możliwość płacenia Blikiem do swojej aplikacji PeoPay.

 • 11.06.2018 18:07

  100 zł w formie bonu Sodexo mogą otrzymać klienci biznesowi BZ WBK za założenie Konta Firmowego Godnego Polecenia.

 • 8.06.2018 10:21

  Łatwe warunki, 50 zł premii, ograniczona pula nagród – tak w skrócie można scharakteryzować najnowszą promocję EnveloBanku. Sprawdź szczegóły tutaj.

Pominęliśmy coś ważnego? Napisz do nas!

Wiadomości

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej szczegółów w polityce prywatności.