Moneteo
Spis treści
Wróć

Bankowanie bez ryzyka. Zasady bezpiecznego korzystania z konta bankowego i karty płatniczej

Beata Szymańska
Beata Szymańska
Analityk produktów finansowych
Beata Szymańska
Beata Szymańska
Analityk produktów finansowych

139 publikacji 148 komentarzy

W Moneteo specjalizuje się w analizowaniu produktów dedykowanych klientom firmowym oraz w tekstach poradnikowych przeznaczonych dla bankowych nowicjuszy. Oprócz tego zajmuje się aktualizacją danych i zmianami w bankowych ofertach.


Bankowanie bez ryzyka. Zasady bezpiecznego korzystania z konta bankowego i karty płatniczej

Obecnie klient banku, który dysponuje komputerem lub telefonem komórkowym oraz dostępem do sieci, może w trybie on-line samodzielnie przeprowadzić wiele operacji, które jeszcze 15 lat temu wymagały wizyty w placówce bankowej.

Bankowość elektroniczna jest szybka i wygodna, jednak posiada swoje ciemne strony. Systemy umożliwiające szybką transmisję danych stały się obiektem ataków hakerskich, a stosowane przez przestępców metody kradzieży są wciąż zmieniane i udoskonalane. Tylko w tym roku na celowników oszustów znaleźli się klienci mBanku, PKO BP, BZ WBK i ING Banku Śląskiego. Wiele z zaatakowanych przez hakerów osób straciło wszystkie swoje oszczędności, ponieważ zignorowało procedury związane z bezpieczeństwem konta.

Pamiętajmy – w większości przypadków to my sami ułatwiamy złodziejom zadanie! Przestępcy bez skrupułów wykorzystują naszą lekkomyślność i brak rozwagi. Doskonale wiedzą, że nie czytamy regulaminów, w których banki opisują zasady bezpiecznego korzystania z karty i konta, nie śledzimy bankowych alertów ostrzegających przez zagrożeniami, a co gorsza - często nie mamy pojęcia, jak powinniśmy się zachować w zaaranżowanej przez przestępców nietypowej sytuacji (przykład: bank prosi o zainstalowanie dodatkowego programu rzekomo zwiększającego bezpieczeństwo transakcji – czy ma do tego prawo?).

Złodzieje - bazując na naszej niewiedzy i beztrosce – bez trudu wchodzą w posiadanie poufnych informacji umożliwiających im szybkie i sprawne wyczyszczenie konta. Oszustwa polegające na wyłudzaniu danych stanowią obecnie 92% wszystkich przestępstw wymierzonych w klientów banków (w pozostałych 8% hakerzy wykorzystują luki w oprogramowaniu zainstalowanym w komórce lub na komputerze).

Jak bankować bezpiecznie? Przeczytaj nasze kompendium

Dla naszych Czytelników przygotowaliśmy obszerne kompendium poświęcone bezpieczeństwu w bankowości. Mamy nadzieję, że zawarte w nim wskazówki uchronią Was przed popełnieniem błędów, które tak chętnie wykorzystują cyberprzestępcy. Zapoznając się z naszymi artykułami, znacznie zmniejszycie szanse złodziei na przejęcie Waszego konta, a przy okazji poznacie wiele ciekawych szczegółów na temat procedur bezpieczeństwa obowiązujących w polskich bankach.

Nasz cykl składa się z 6 artykułów – każdy z nich omawia nieco inne zagadnienie związane z bankowością elektroniczną.

1. Zasady bezpiecznego korzystania z konta bankowego

W otwierającym cykl artykule zajmujemy się bezpieczeństwem kont internetowych i przelewów. Opisujemy techniki umożliwiające przestępcom wyłudzenie danych i wyjaśniamy, czym różni się phishing od smishingu i vishingu. Podpowiadamy również, jak rozpoznać te metody i jak powinniśmy reagować w takich sytuacjach.

W dalszej części artykułu pokazujemy na przykładach, jak odróżnić autentyczną stronę banku od fałszywki spreparowanej przez złodziei. Prezentujemy oznaczenia potwierdzające, że strona, na którą się logujemy, należy tylko i wyłącznie do naszego banku i wyjaśniamy, jak zweryfikować certyfikat bezpieczeństwa strony.

Podajemy również zasady zwiększające bezpieczeństwo przelewów internetowych i tłumaczymy, dlaczego legalne i aktualne oprogramowanie jest warunkiem koniecznym bezpiecznej bankowości.

Poznaj zasady bezpiecznego korzystania z konta bankowego.

2. Poznaj zasady tworzenia i bezpiecznego korzystania z haseł do konta bankowego

Hasło stanowi fundamentalne zabezpieczenie konta internetowego. W naszym kolejnym artykule wyjaśniamy, jakich kodów należy unikać, oraz podajemy przykłady słabych i silnych haseł. Przestrzegamy również przez próbami wyłudzenia kodów i opisujemy typowe metody stosowane przez złodziei.

Ponadto artykuł zawiera wiele interesujących informacji na temat tworzenia bezpiecznego hasła. Po lekturze tekstu będziecie wiedzieli, jak łatwo można zapamiętać skomplikowane kody i do czego może Wam się przydać menedżer haseł.

Poznaj zasady tworzenia i bezpiecznego korzystania z haseł do konta bankowego.

3. Bezpieczeństwo bankowości mobilnej

Kolejny artykuł poświęcony jest zagrożeniom związanym z bankowością mobilną. W opinii wielu osób aplikacja mobilna stanowi wyjątkowo bezpieczny sposób na korzystanie z bankowego konta. Jednak raport KNF rozwiewa te złudzenia – okazuje się, że klienci korzystający z mobilnego kanału dostępu są znacznie bardziej narażeni na ataki hakerskie niż użytkownicy korzystający z laptopów czy komputerów stacjonarnych.

Także i w tym artykule omawiamy różne techniki stosowane przez wirtualnych oszustów i przyglądamy się błędom popełnianym przez użytkowników bankowych aplikacji. Wymieniamy również zasady bezpieczeństwa obowiązujące w bankowości mobilnej i charakteryzujemy oferowane przez banki zabezpieczenia transakcji przeprowadzanych za pomocą urządzeń mobilnych.

Sprawdź, jak bezpiecznie korzystać z bankowości mobilnej.

4. Bezpieczeństwo kart płatniczych

W tym artykule wyjaśniamy, dlaczego kod CVV2 lub CVC2 jest równie atrakcyjny dla złodziei, co hasło PIN do naszej karty. Podpowiadamy też, jak bezpiecznie przeprowadzać transakcje internetowe i na jakie zagrożenia zwracać szczególną uwagę. W kolejnej części artykułu uczulamy na zachowania sprzedawców w sklepach stacjonarnych i opisujemy popularną ostatnio metodę oszustwa umożliwiającą kradzież wrażliwych danych karty.

Z artykułu dowiecie się ponadto, jak bezpiecznie wypłacać środki z bankomatów i czy karty zbliżeniowe są podatne na ataki hakerskie. W zakończeniu podajemy proste, a jednocześnie skuteczne sposoby chroniące konto w przypadku zgubienia lub kradzieży karty.

Dowiedz się, jak bezpiecznie korzystać z karty płatniczej.

5. Zastrzeganie kart płatniczych

Sytuacja, w której nasza karta płatnicza trafia w niepowołane ręce, najczęściej oznacza poważne kłopoty. W takim momencie liczy się szybka reakcja i błyskawiczne zastrzeżenie karty. W artykule podpowiadamy, jak sprawnie przeprowadzić tę procedurę, aby zminimalizować ryzyko utraty środków i wyjaśniamy, dlaczego warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z regulaminem banku. Omawiamy również zakres odpowiedzialności posiadacza karty za nieautoryzowane transakcje przeprowadzone przez oszustów i wymieniamy zasady, do których obowiązkowo musimy się stosować, o ile chcemy, aby bank zwrócił ukradzione nam pieniądze.

Odpowiadamy również na pytanie, jaka jest ustawowa odpowiedzialność banku za nieuprawnione transakcje dokonane kartą i dlaczego nie możemy liczyć na odzyskanie CAŁEJ utraconej kwoty.

Ponadto dla naszych Czytelników przygotowaliśmy tabelkę zawierającą wykaz możliwości zastrzeżenia karty płatniczej w poszczególnych bankach oraz numery telefonów, pod którymi można zgłosić kradzież lub zgubienie karty.

6. Ubezpieczenie karty płatniczej

Tematem ostatniego artykułu jest ubezpieczenie karty płatniczej i różne "haczyki" zawarte w polisach. Z naszego artykułu dowiecie się, jakie zdarzenia obejmuje podstawowy zakres ochrony karty i z jakich dodatkowych opcji możecie skorzystać. Opisujemy również warunki, które musi spełnić posiadacz karty, aby ubezpieczyciel uznał jego roszczenie, i podpowiadamy, dlaczego warto czytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia Karty.

Ponadto osoby, które rozważają wykupienie ubezpieczenia, będą mogły sprawdzić, które banki oferują tę usługę, na jakim poziomie kształtują się opłaty i jak wygląda typowa procedura związana ze zgłoszeniem szkody.

Sprawdź, czy warto ubezpieczyć kartę płatniczą.

Czy naprawdę możemy czuć się bezpiecznie?

Większość z nas zapytana o to, czy dba o bezpieczeństwo karty i konta odpowiada twierdząco. Niestety, najczęściej znamy jedynie ogólne zasady dotyczące poufności kodu PIN lub hasła do konta, natomiast znacznie gorzej radzimy sobie w nietypowych sytuacjach. I właśnie ten fakt bezwzględnie wykorzystują oszuści – za pomocą sprytnych trików zdobywają informacje, dzięki którym mogą bez przeszkód okraść nasze konto.

Pamiętajmy – przestępcy robią użytek z naszych fatalnych nawyków (chociażby takich, jak zapisywanie numeru PIN na karcie), stosują różnorodne socjotechniki, które tłumią nasz zdrowy rozsądek, a przede wszystkim – bazują na naszej niewiedzy. Dlatego jeżeli chcemy bankować bezpiecznie – zapoznajmy się z zasadami ograniczającymi ryzyko kradzieży i stosujmy się do nich w codziennym życiu!

Test „Czy znasz zasady bezpiecznego korzystania z karty i konta?”

Odpowiedz na 10 prostych pytań i sprawdź swoją wiedzę z zakresu bezpiecznej bankowości.

  1. Czy hasło do konta: qwerty jest silnym hasłem? TAK / NIE
  2. Czy pracownik banku ma prawo poprosić Cię o podanie numeru karty lub kodu CVV2/CVC2? TAK / NIE
  3. Czy symbol kłódki na stronie Twojego banku oznacza, że jest ona bezpieczna i szyfrowana? TAK / NIE
  4. Czy posiadacze karty mają regulaminowy obowiązek częstej zmiany PIN-u? TAK / NIE
  5. Czy można przeprowadzić atak hakerski z wykorzystaniem kodu QR? TAK / NIE
  6. Czy można zastrzec cudzą, znalezioną na ulicy kartę? TAK / NIE
  7. Czy za zastrzeżenie karty bank pobiera opłatę? TAK / NIE
  8. Czy skimming polega na nielegalnym kopiowaniu zawartości pasków magnetycznych kart płatniczych i przechwytywaniu numerów PIN? TAK / NIE
  9. Czy można ustanowić na karcie indywidualne dzienne limity kwotowe dla płatności dokonywanych w punktach handlowo-usługowych? TAK / NIE
  10. Czy po zastrzeżeniu karty odpowiedzialność za przeprowadzone nią transakcje ponoszą solidarnie bank i posiadacz plastiku? TAK / NIE

Jeżeli nie znasz odpowiedzi na jakieś pytanie lub nie jesteś pewny, czy odpowiedziałeś poprawnie – koniecznie przeczytaj nasz cykl artykułów.


Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy