Alior Bank walczy o młodego klienta i uruchamia nowe konto

Alior Bank walczy o młodego klienta i uruchamia nowe konto Źródło obrazka: strona Alior Banku

Konto HAIZ to najnowsza propozycja Alior Banku skierowana do młodych osób. Z rachunkiem powiązana jest nowoczesna aplikacja mobilna, ułatwiająca nie tylko zarządzanie kontem, ale i... rozmowy z przyjaciółmi. Czym jeszcze kusi Alior Bank? 

Banki przyciągają młodych

Jak dotąd chyba nikt nie wiązałby „statecznego”, eleganckiego Alior Banku z ofertą, która miałaby zachwycić najmłodszych klientów, tym bardziej że Alior – jako jeden z nielicznych banków komercyjnych – nawet nie posiadał konta, które byłoby specjalnie dedykowane młodym osobom.

Niemniej w ostatnim czasie pojawiło się na rynku kilka nowych propozycji dla osób poniżej 25 roku życia, co świadczy o pewnym trendzie w bankowości. Ostatnio swoją ofertę w tym obszarze odświeżył m.in. mBank, wprowadzając w miejsce izzyKonta eKonto m – rachunek, który „dorasta” wraz z użytkownikiem. Przedstawiciele mBanku przyznawali, że polski rynek w dużej mierze został już nasycony usługami bankowymi, warto więc „zainwestować” w coraz młodszego klienta, który z dużym prawdopodobieństwem będzie klientem „wiernym”. Działanie Alior Banku zdaje się potwierdzać, że również i jedna z największych tego rodzaju instytucji w Polsce dostrzega i chce związać ze sobą tę kategorię klientów.

Należy Alior Bankowi przyznać, że gdy w końcu postanowił rozszerzyć swoją ofertę, zrobił to w sposób godny uwagi: nowe konto nie tylko powiązane jest z nowoczesną aplikacją mobilną HAIZ, która jednocześnie jest także komunikatorem, ale, co bardzo istotne, mogą je posiadać dzieci poniżej 13 roku życia – a to już ewenement na rynku. Podobną ofertę ma tylko PKO BP, tak więc propozycja Alior Banku to wyzwanie dla innego bankowego giganta.

Kto może założyć konto HAIZ?

Rachunek przeznaczony jest przede wszystkim dla osób młodych i niepełnoletnich, w tym także dla dzieci poniżej 13 roku życia. Mogą go jednak założyć także osoby pełnoletnie, np. studenci.

Dziecko – właściciel konta – może płacić kartą, wypłacać gotówkę z bankomatu, a także przelewać pieniądze. Rodzic ma wgląd w rachunek (również poprzez aplikację mobilną HAIZ) jako przedstawiciel ustawowy dziecka. Dziecko może przelać lub wypłacić w oddziale maks. 200 zł dziennie. Klient niepełnoletni jest identyfikowany w banku na podstawie legitymacji szkolnej.

Gdy dziecko ukończyło 13 lat, do założenia konta potrzebna jest zgoda przedstawiciela ustawowego (najczęściej rodzica). Natomiast w przypadku osób poniżej 13 roku życia konto zakłada rodzic.

W celu założenia konta dla osoby niepełnoletniej należy udać się do banku.

Ile zapłacisz za konto HAIZ?

Najważniejsze parametry rachunku HAIZ prezentują się następująco:

 • 0 zł za otwarcie i prowadzenie konta;
 • 5 zł za wydanie i wznowienie karty (MasterCard PayPass);
  • opłata nie zostanie pobrana, jeżeli w 3 poprzednich miesiącach wpływało na konto co najmniej 150 zł – jak widać, nie można więc uniknąć opłaty za pierwszą kartę wydaną do konta;
 • 2 zł miesięcznie za użytkowanie karty;
  • opłata nie zostanie pobrana, jeżeli wykonasz min. 5 transakcji kartą w miesiącu;
 • 0 zł za wypłatę z bankomatów Alior Banku, Euronet oraz Planet Cash. Uwaga! Bezpłatnych jest tylko pięć pierwszych wypłat w miesiącu dla każdego operatora bankomatu (a więc po 5 w bankomatach Alior, 5 w bankomatach Euronet i 5 w Planet Cash), każdy kolejny kosztuje 1 zł;
 • 3 zł za wypłatę środków z pozostałych bankomatów w Polsce;
 • 0 zł za cashback;
 • 0 zł za przelewy wewnętrzne (w ramach Alior Banku);
 • 0 zł za pięć pierwszych przelewów zewnętrznych w miesiącu; każdy kolejny kosztuje 1 zł;
 • 0 zł za zlecenia stałe;
 • 0 zł za 5 pierwszych przelewów natychmiastowych Express Elixir w miesiącu – wyłącznie poprzez bankowość telefoniczną (każdy kolejny kosztuje 1 zł), za pomocą bankowości internetowej – 3 zł;
 • 0 zł za wpłatę gotówki w oddziale banku;
 • 0,6 %, min. 1 zł – wpłata gotówki w bankomatach;
 • 0 zł za comiesięczny wyciąg elektroniczny, papierowy – 5 zł.

Taryfę opłat i prowizji dla konta HAIZ znajdziesz na tej stronie.

Jakich usług nie oferuje rachunek HAIZ?

Choć mogłoby się wydawać, że niektóre usługi weszły już na stałe do oferty banków, w przypadku konta HAIZ klienci – przynajmniej obecnie – będą musieli obyć się bez takich możliwości jak:

 • wypłata z bankomatów za pomocą BLIK-a;
 • płatności BLIK;
 • wypłata środków z bankomatów za granicą;
 • płatności zagraniczne.

Posiadający konta HAIZ nie będą mogli również zamówić karty MasterCard NFC ani naklejki zbliżeniowej.

Aplikacja HAIZ

Rachunek HAIZ jest ściśle powiązany z aplikacją mobilną o tej samej nazwie. Aplikacja służy zarówno dziecku, jak i rodzicom. Dzięki niej dziecko może zarządzać środkami zgromadzonymi na swoim koncie, szybko wykonywać przelewy, oszczędzać na wyznaczone cele, a nawet doładować telefon.

Z kolei rodzic może w prosty i szybki sposób sprawdzić wydatki swojej pociechy, zablokować niepożądane transakcje i ustalać limity. Ponadto aplikacja zawiera także funkcję komunikatora, dzięki temu rodzice mogą bez konieczności zapamiętania numeru konta zasilać rachunek swojego dziecka.

Komentarz redakcji

Konto HAIZ wraz z aplikacją to najnowsza propozycja Alior Banku – jednego z największych banków w Polsce, który dotąd w swej ofercie nie miał rachunku przeznaczonego dla młodych osób. Konto jest dość tanie, niemniej maksymalne zredukowanie potencjalnych opłat wymaga pewnego wysiłku, a uniknięcie innych jest w zasadzie niemożliwe (np. opłaty za kartę).

Minusem nowego rachunku jest brak możliwości płacenia za granicą (oraz wykonywania przelewów zagranicznych), co np. w trakcie zagranicznej wycieczki dziecka może być sporą niedogodnością. Jeszcze bardziej dziwi uniemożliwienie młodym osobom korzystania z BLIK-a. Młodzi klienci raczej nie będą też zachwyceni niemożnością skorzystania z naklejki zbliżeniowej.

Do plusów konta HAIZ należy z pewnością zaliczyć nowoczesną aplikację mobilną. Ułatwia ona nie tylko wykonywanie przelewów, ale i doładowanie telefonu czy oszczędzanie na wybrane przez siebie cele. Dzięki aplikacji również rodzic ma wgląd w wydatki dziecka (co akurat nie musi być zaletą dla młodych osób...). To, co jest w tej ofercie nietypowe, to udostępnienie konta dzieciom poniżej 13 roku życia. Takich propozycji na rynku jest jak na lekarstwo i dobrze, że Alior Bank postanowił wejść w tę niszę.

Pamiętajmy, że pierwsze konto naszego dziecka to jednocześnie wejście w świat "poważnych" finansów i oszczędzania. Konto HAIZ, mimo kilku niedociągnięć, oferuje spore możliwości nauki, jak zarządzać swoimi wydatkami.

Sprawdź naszą dokładną analizę Konta HAIZ w Alior Banku.

Z ostatniej chwili

 • 21.08.2017 10:38

  Orange Finanse przedłużył promocje dla nowych klientów. Obecnie na koncie oszczędnościowym można zyskać 3,6%.

 • 17.08.2017 14:28

  Nowa akcja Mastercard: płacąc kartami Mastercard lub Maestro w Empiku, fundujesz posiłki dla głodujących dzieci w Rwandzie.

 • 17.08.2017 14:24

  Jak podaje KIR, już 500 urzędów administracji publicznej przyjmuje płatności bezgotówkowe. Usługa jest całkowicie bezpłatna.

 • 11.08.2017 09:33

  Beneficjenci programu "Rodzina 500+" będą mogli odbierać świadczenia gotówkowe w bankomatach PKO BP.

 • 8.08.2017 11:40

  Klienci BGŻ BNP Paribas mogą od teraz zlecać przelewy ekspresowe do ZUS i urzędów administracji skarbowej.

 • 7.08.2017 11:37

  mBank udostępnił klientom korporacyjnym usługę Qlick - rozwiązanie, dzięki któremu łatwiej opłacić rachunki wystawiane przez masowych wystawców faktur.

 • 2.08.2017 13:59

  W PKO BP ruszyła VII edycja programu poleceń "Mam PKO". Nowy klient może zyskać 100 zł, a obecny - 50 zł premii za skuteczne polecenie konta.

 • 1.08.2017 11:43

  Getin Bank zmienia formułę Konta Oszczędnościowego. Teraz oprocentowanie 2,5% obowiązuje dla nowych środków do 100 tys. zł przez 4 miesiące.

 • 1.08.2017 10:00

  Od 1 sierpnia w eurobanku za wypłatę środków poniżej 100 zł z bankomatów zapłacimy 1,90 zł, zaś sprawdzenie salda będzie nas kosztowało 2,50 zł. Szczegóły.

 • 1.08.2017 09:26

  ING Bank Śląski przedłużył promocję rachunku osobistego. Wciąż można zyskać 100 zł premii za założenie Konta z Lwem.

Pominęliśmy coś ważnego? Napisz do nas!

Wiadomości

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej szczegółów w polityce prywatności.