Alior Bank walczy o młodego klienta i uruchamia nowe konto

Alior Bank walczy o młodego klienta i uruchamia nowe konto Źródło obrazka: strona Alior Banku

Konto HAIZ to najnowsza propozycja Alior Banku skierowana do młodych osób. Z rachunkiem powiązana jest nowoczesna aplikacja mobilna, ułatwiająca nie tylko zarządzanie kontem, ale i... rozmowy z przyjaciółmi. Czym jeszcze kusi Alior Bank? 

Banki przyciągają młodych

Jak dotąd chyba nikt nie wiązałby „statecznego”, eleganckiego Alior Banku z ofertą, która miałaby zachwycić najmłodszych klientów, tym bardziej że Alior – jako jeden z nielicznych banków komercyjnych – nawet nie posiadał konta, które byłoby specjalnie dedykowane młodym osobom.

Niemniej w ostatnim czasie pojawiło się na rynku kilka nowych propozycji dla osób poniżej 25 roku życia, co świadczy o pewnym trendzie w bankowości. Ostatnio swoją ofertę w tym obszarze odświeżył m.in. mBank, wprowadzając w miejsce izzyKonta eKonto m – rachunek, który „dorasta” wraz z użytkownikiem. Przedstawiciele mBanku przyznawali, że polski rynek w dużej mierze został już nasycony usługami bankowymi, warto więc „zainwestować” w coraz młodszego klienta, który z dużym prawdopodobieństwem będzie klientem „wiernym”. Działanie Alior Banku zdaje się potwierdzać, że również i jedna z największych tego rodzaju instytucji w Polsce dostrzega i chce związać ze sobą tę kategorię klientów.

Należy Alior Bankowi przyznać, że gdy w końcu postanowił rozszerzyć swoją ofertę, zrobił to w sposób godny uwagi: nowe konto nie tylko powiązane jest z nowoczesną aplikacją mobilną HAIZ, która jednocześnie jest także komunikatorem, ale, co bardzo istotne, mogą je posiadać dzieci poniżej 13 roku życia – a to już ewenement na rynku. Podobną ofertę ma tylko PKO BP, tak więc propozycja Alior Banku to wyzwanie dla innego bankowego giganta.

Kto może założyć konto HAIZ?

Rachunek przeznaczony jest przede wszystkim dla osób młodych i niepełnoletnich, w tym także dla dzieci poniżej 13 roku życia. Mogą go jednak założyć także osoby pełnoletnie, np. studenci.

Dziecko – właściciel konta – może płacić kartą, wypłacać gotówkę z bankomatu, a także przelewać pieniądze. Rodzic ma wgląd w rachunek (również poprzez aplikację mobilną HAIZ) jako przedstawiciel ustawowy dziecka. Dziecko może przelać lub wypłacić w oddziale maks. 200 zł dziennie. Klient niepełnoletni jest identyfikowany w banku na podstawie legitymacji szkolnej.

Gdy dziecko ukończyło 13 lat, do założenia konta potrzebna jest zgoda przedstawiciela ustawowego (najczęściej rodzica). Natomiast w przypadku osób poniżej 13 roku życia konto zakłada rodzic.

W celu założenia konta dla osoby niepełnoletniej należy udać się do banku.

Ile zapłacisz za konto HAIZ?

Najważniejsze parametry rachunku HAIZ prezentują się następująco:

 • 0 zł za otwarcie i prowadzenie konta;
 • 5 zł za wydanie i wznowienie karty (MasterCard PayPass);
  • opłata nie zostanie pobrana, jeżeli w 3 poprzednich miesiącach wpływało na konto co najmniej 150 zł – jak widać, nie można więc uniknąć opłaty za pierwszą kartę wydaną do konta;
 • 2 zł miesięcznie za użytkowanie karty;
  • opłata nie zostanie pobrana, jeżeli wykonasz min. 5 transakcji kartą w miesiącu;
 • 0 zł za wypłatę z bankomatów Alior Banku, Euronet oraz Planet Cash. Uwaga! Bezpłatnych jest tylko pięć pierwszych wypłat w miesiącu dla każdego operatora bankomatu (a więc po 5 w bankomatach Alior, 5 w bankomatach Euronet i 5 w Planet Cash), każdy kolejny kosztuje 1 zł;
 • 3 zł za wypłatę środków z pozostałych bankomatów w Polsce;
 • 0 zł za cashback;
 • 0 zł za przelewy wewnętrzne (w ramach Alior Banku);
 • 0 zł za pięć pierwszych przelewów zewnętrznych w miesiącu; każdy kolejny kosztuje 1 zł;
 • 0 zł za zlecenia stałe;
 • 0 zł za 5 pierwszych przelewów natychmiastowych Express Elixir w miesiącu – wyłącznie poprzez bankowość telefoniczną (każdy kolejny kosztuje 1 zł), za pomocą bankowości internetowej – 3 zł;
 • 0 zł za wpłatę gotówki w oddziale banku;
 • 0,6 %, min. 1 zł – wpłata gotówki w bankomatach;
 • 0 zł za comiesięczny wyciąg elektroniczny, papierowy – 5 zł.

Taryfę opłat i prowizji dla konta HAIZ znajdziesz na tej stronie.

Jakich usług nie oferuje rachunek HAIZ?

Choć mogłoby się wydawać, że niektóre usługi weszły już na stałe do oferty banków, w przypadku konta HAIZ klienci – przynajmniej obecnie – będą musieli obyć się bez takich możliwości jak:

 • wypłata z bankomatów za pomocą BLIK-a;
 • płatności BLIK;
 • wypłata środków z bankomatów za granicą;
 • płatności zagraniczne.

Posiadający konta HAIZ nie będą mogli również zamówić karty MasterCard NFC ani naklejki zbliżeniowej.

Aplikacja HAIZ

Rachunek HAIZ jest ściśle powiązany z aplikacją mobilną o tej samej nazwie. Aplikacja służy zarówno dziecku, jak i rodzicom. Dzięki niej dziecko może zarządzać środkami zgromadzonymi na swoim koncie, szybko wykonywać przelewy, oszczędzać na wyznaczone cele, a nawet doładować telefon.

Z kolei rodzic może w prosty i szybki sposób sprawdzić wydatki swojej pociechy, zablokować niepożądane transakcje i ustalać limity. Ponadto aplikacja zawiera także funkcję komunikatora, dzięki temu rodzice mogą bez konieczności zapamiętania numeru konta zasilać rachunek swojego dziecka.

Komentarz redakcji

Konto HAIZ wraz z aplikacją to najnowsza propozycja Alior Banku – jednego z największych banków w Polsce, który dotąd w swej ofercie nie miał rachunku przeznaczonego dla młodych osób. Konto jest dość tanie, niemniej maksymalne zredukowanie potencjalnych opłat wymaga pewnego wysiłku, a uniknięcie innych jest w zasadzie niemożliwe (np. opłaty za kartę).

Minusem nowego rachunku jest brak możliwości płacenia za granicą (oraz wykonywania przelewów zagranicznych), co np. w trakcie zagranicznej wycieczki dziecka może być sporą niedogodnością. Jeszcze bardziej dziwi uniemożliwienie młodym osobom korzystania z BLIK-a. Młodzi klienci raczej nie będą też zachwyceni niemożnością skorzystania z naklejki zbliżeniowej.

Do plusów konta HAIZ należy z pewnością zaliczyć nowoczesną aplikację mobilną. Ułatwia ona nie tylko wykonywanie przelewów, ale i doładowanie telefonu czy oszczędzanie na wybrane przez siebie cele. Dzięki aplikacji również rodzic ma wgląd w wydatki dziecka (co akurat nie musi być zaletą dla młodych osób...). To, co jest w tej ofercie nietypowe, to udostępnienie konta dzieciom poniżej 13 roku życia. Takich propozycji na rynku jest jak na lekarstwo i dobrze, że Alior Bank postanowił wejść w tę niszę.

Pamiętajmy, że pierwsze konto naszego dziecka to jednocześnie wejście w świat "poważnych" finansów i oszczędzania. Konto HAIZ, mimo kilku niedociągnięć, oferuje spore możliwości nauki, jak zarządzać swoimi wydatkami.

Sprawdź naszą dokładną analizę Konta HAIZ w Alior Banku.

Z ostatniej chwili

 • 29.03.2017 14:00

  Z początkiem marca rozpoczął działalność w Polsce estoński AS Inbank S.A, oferujący wyłącznie produkty oszczędnościowe i kredytowe dla klientów indywidualnych. Więcej informacji na temat banku znajdziesz tutaj

 • 28.03.2017 13:46

  W aplikacji mobilnej BZ WBK pojawiła się nowa opcja: możliwość opłacania zakupów w sklepach internetowych za pomocą BLIK-a bez przepisywania kodu, czyli tzw. one click.

 • 28.03.2017 13:32

  Bank Millennium udostępnił w serwisie bankowości internetowej Millenet nową usługę - przelewy natychmiastowe Express Elixir do ZUS, US oraz urzędów celnych.

 • 23.03.2017 11:12

  Alior Bank: 24 marca od godz. 23 do 27 marca do godz. 6 nastąpi przerwa w dostępie do bankowości. Powodem są prace związane z połączeniem z Bankiem BPH.

 • 17.03.2017 13:18

  T-Mobile Usługi Bankowe: od 17.03 (piątek) od godz. 23:00 do 18.03 (sobota) do godz. 09:00 Bankowość Mobilna będzie niedostępna z powodu prac serwisowych.

 • 16.03.2017 15:05

  W ostatnim kwartale 2016 r. zysk netto Getin Noble Bank wyniósł 2,9 mln zł.

 • 16.03.2017 15:01

  Zysk netto Grupy BGŻ BNP Paribas w 2016 r. wyniósł 76,9 mln zł (wobec 13,3 mln zł w 2015 r.). Skok wynika w dużej mierze z połączenia kilku podmiotów Grupy

 • 15.03.2017 14:40

  ING zamknął program Bankujesz-zyskujesz. W jego miejsce uruchomiono program Moje rabaty umożliwiający zakupy ze zniżką w sklepach tradycyjnych i online.

 • 14.03.2017 14:36

  Usługa HCE - płatności zbliżeniowe telefonem - jest od dzisiaj dostępna w ING Banku Śląskim.

 • 13.03.2017 09:31

  Getin Bank podniósł oprocentowanie promocyjne Konta Oszczędnościowego do 2,5% dla kwot do 100 tys. zł. Obecni klienci mogą liczyć na oprocentowanie 2,2%.

Pominęliśmy coś ważnego? Napisz do nas!

Wiadomości

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej szczegółów w polityce prywatności.